reklama

Máte škůdce ve skleníku? Bojovat a chránit můžeme i biologickými postřiky

Hitem našich klimatických podmínek jsou skleníky a fóliovníky.  Dokážeme tam vypěstovat zeleninu v době, kdy se na záhonech ještě pěstovat nedá a v letních měsících tam můžeme mít teplomilné plodiny. Jak se však zachovat, když škůdci vezmou náš skleník útokem? Pokud nechceme přistoupit k chemickým postřikům, na pomoc nám mohou přispěchat biologické přípravky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Ve skleníku musíte také bojovat proti škůdcům, je důležité začít včas (Zdroj: Depositphotos)

Problémy ve skleníku

Skleníky jsou oblíbeným místem pro pěstování zeleniny. Uzavřený teplejší prostor napomáhá růstu plodů v období, kdy záhonky ještě zejí prázdnotou. Všichni zahrádkáři se však děsí okamžiku, kdy jejich skleníky vezmou útokem různí škůdci a paraziti. Nejčastěji se zde usídlují mšice a molice. Proti škůdcům se vždy musí zasáhnout a provést postřik. Vzhledem k tomu, že je zelenina ze skleníku určená ke konzumaci, chemické prostředky nepřipadají v úvahu. Použijeme proto přípravky biologické.

Zelenina ve skleníku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zeleninu ve skleníku musíme chránit před různými škůdci

Prevence

Základem všeho je prevence. Pro tento účel nám báječně poslouží žluté lepivé desky. Kousky těchto destiček se rozvěsí po celém skleníku. Na desky se nepříjemní škůdci okamžitě přilepí. Není to ochrana jako taková. Jedná se právě o prevenci a signál pro každého zahrádkáře, že škůdci začínají plánovat útok na náš skleník a je namístě použít biologické zbraně.

Žluté lepivé desky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Žluté lepivé desky se používají ve skleníku jako prevence

Přípravky na bázi přírodních produktů

Pro zahrádkáře, kteří nechtějí používat chemické postřiky, existují přípravky, jež jsou na bázi zcela přírodních produktů. Jsou to vlastně draselné soli přírodních mastných kyselin běžně se vyskytujících v přírodě. Těmito přípravky se napadené rostliny jednoduše postříkají. Přípravek likviduje mšice, molice i křísy, prostě celou řadu škůdců. Navíc mají tyto postřiky nulovou ochrannou lhůtu, což znamená, že zeleninu, kterou opatříme postřikem, můžeme klidně večer sklízet a připravit ke konzumaci. Jedná se opět o přírodní látku.

Postřik
i (Zdroj: Prima DOMA)
Proti mšicím a molicím pomůžou postřiky na bázi zcela přírodních produktů

Slimáci

Slimáci jsou škůdci, kteří představují obrovský problém nejen venku na zahradě, ale i ve skleníku. Na trhu jsou opět k dispozici ekologické přípravky na bázi fosforečnanu železitého. Nástrahu na slimáky rozsypeme po skleníku. Postačí slabá vrstva, žádné hromádky. Ve chvíli, kdy se tyto granulky rozpadnou, stane se z nich železo, což je hnojivo. To znamená, že se jednak zbavíme nepříjemných slimáků, ale také přírodně dodáváme hnojivo do půdy.

Granule proti slimákům
i (Zdroj: Prima DOMA)
Proti slimákům existují ekologické přípravky na bázi fosforečnanu železitého

Jak bojovat se slimáky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 7. 2021, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová