reklama

Moderní způsob pěstování bylinek. Jen tak budou vždy čerstvé a stále při ruce

Ve většině dnešních zahrádek určitě najdeme menší či větší bylinkový záhon. Jednoduchý záhonek si můžeme vytvořit ze dřeva či proutí, mále ale i jiné, modernější varianty, jak a kde bylinky v zahradě pěstovat.  

i (Zdroj: Depositphotos)
Vypěstujte si bylinky stylově (Zdroj: Depositphotos)

Nejčastěji se bylinky pěstují v takzvaných vyvýšených záhoncích. Výhoda je, že tak máme rostlinky hned u ruky a sklízet můžeme bez mnohdy namáhavého ohýbání zad. Jak jsme již v úvodu zmínili, nejčastěji se tyto záhony zhotovují ze dřeva. Je ale vždy potřeba počítat s nutností pravidelné údržby nátěrem a ani tak není životnost dřeva zaručena. Další variantou jsou různé plastové květináče a truhlíky. Ty jsou sice cenově dostupné a bezúdržbové, ale většinou nejsou elegantní, a navíc plast časem degraduje a zkřehne. V současné době jsou ale moderní i jiné materiály, například velmi žádané betonové prvky a stavebnicové systémy. Ty se hodí hlavně do moderních městských zahrad, své uplatnění ale najdou i citlivě použité v klasické zahradě.

Zasazené bylinky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Tvarovky osázejte bylinkami nebo skalničkami

Betonový stavebnicový systém

Přestavit si systém můžeme jako běžnou dětskou stavebnici, jen místo dřevěných kostek se používají betonové tvarovky. Taková skládačka nám umožňuje prakticky nekonečné možnosti variant sestavení, které nejpřesněji odpovídají konkrétním představám a možnostem.

Prefabrikáty
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vybírat můžete z několika barevných variant betonových prvků

Typy betonových prvků

Samozřejmě, že můžeme použít prvky z klasického betonu, ty jsou ale pro potřeby záhonků zbytečně těžké. Proto je zde varianta lehčeného betonu s keramickým kamenivem, jenž je zhruba o 30 % lehčí než klasický beton. Tyto otevřené a odlehčené prvky používáme nejenom pro bylinkové či skalničkové záhonky, ale také jako různé příčky a předěly. Postavit z nich lze lehkou zídku, nebo dokonce zahradní nábytek.  Oblíbené jsou hlavně stolky a lavičky, které pro větší komfort opatříme ozdobnou deskou. Některé systémy dokonce mají tyto dekorativní prvky v nabídce jako příslušenství a najdeme je pod jednotným názvem – zákrytové desky. Tyto desky bývají nejčastěji vyrobeny ze dřeva, či umělého (kompozitního) dřeva takzvaného dřevoplastu, mohou ale být i z běžného plastu, či betonu nebo dokonce designového skla.

Sezení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Stavebnice nabízí i zákrytové desky pro vytvoření lavičky

Barevné varianty

Pokud se vám šedý beton nehodí a máte zájem o jiné barvy, můžete vybírat například červenou, žlutou nebo hnědou. Beton se dá také libovolně natírat anebo dokonce pomalovat. Tady se meze vaší kreativitě nekladou.

Než se pustíte do práce

Sestavení betonového záhonu je velice rychlé, pohodlné a výsledek uvidíte během jediného dne. Základem, jako na každé stavbě, je předem připravený pevný a rovný podklad. Dokonalou plochu zajistíme samozřejmě pomocí vodováhy, vysypeme ji vhodným materiálem, například kačírkem, do kterého půjdou prvky snadno usadit. Odlehčené prvky vypadají sice robustně, ale jeden váží zhruba jen 25 kg, což znamená, že běžně zdatný člověk by neměl mít problém jej uzvednout. Samozřejmě práce jde lépe kupředu, pokud si pozvete pomocníka, protože ve dvou se to nejenom lépe táhne ale i buduje.

Kačírek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Připravte si důkladně prostor pro výstavbu

Stavba postupuje rychle

Stabilita betonových prvků je natolik pevná, že není potřeba žádný další pojivový materiál, lepidlo ani šrouby. Jen je třeba vše pečlivě srovnávat a "lícovat“. Postupujeme podobně jako při zdění, jen není třeba prvky vázat podobně jako cihly. Když už máme sestavu v požadované velikosti a tvaru, můžeme začít s tím nejzajímavějším – výsadbou rostlin.

Výsadba bylinek

Do dutin tvarovek nasypeme drenážní vrstvu (použijeme ideálně keramzit, jenž skvěle odvádí vodu). Touto drenáží naplníme prvky zhruba 20 cm pod horní okraj. Na ni přijde geotextilie a teprve poté nasypeme vhodný substrát, do kterého zasadíme připravené rostlinky a důkladně zalijeme.

Keramzit
Do dutin vsypte drenážní vrstvu (Zdroj: Prima DOMA)
Netkaná textilie
Na drenážní vrstvu umístěte geotextilii (Zdroj: Prima DOMA)

Tipy pro vás:

  • Bylinky, stejně jako ostatní rostliny pěstované v kontejnerech, vyžadují zvýšenou péči a dostatečnou výživu. Zemina pro pěstování v nádobách by měla být dobře propustná a bohatší na živiny než při pěstování na záhonech. Pro to je sázíme do vhodného a kvalitního substrátu s přídavkem rašeliny. Průběžně také přihnojujeme kvalitním hnojivem.
  • Všechny bylinky je třeba pravidelně sklízet, nejlépe těsně před jejich použitím. Odstříháváme vždy celé výhonky, nikoliv samotné listy, jenom tak rostliny zůstanou déle hezké a budou stále dorůstat.
  • Přebytky bylinek usušíme anebo z nich připravíme sirup: Čerstvě natrhané bylinky nasypeme do skleněné mísy a zalijeme převařenou vodou s kyselinou citronovou. Necháme 24 hodin louhovat a poté slijeme přes síto do hrnce, přidáme cukr a necháme jej rozpustit. Sirupem naplníme láhve a skladujeme v temnu a chladu.

Vyrobte si originální betonové nášlapné kameny ve tvaru listu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 7. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová