reklama

K ochraně rostlin proti škůdcům a chorobám povolejte na pomoc přírodu

Každá zahrada má svoje slabá místa a občas přijdeme na to, že na rostlinách jsou škůdci nebo choroby. Používání postřikových přípravků však každý z nás nechce připustit a proto je možné se připravit na boj přírodní cestou. Velmi dobrou volbou je použití vhodných rostlin jako přírodní ochrany proti chorobám a škůdcům.

i (Zdroj: Depositphotos)
Proti chorobám a škůdcům rostlin využijte sílu přírody, která je ochrání (Zdroj: Depositphotos)

Nezvaní návštěvníci v podobě škůdců dokáží každému zahrádkáři docela výrazně znepříjemnit život. Nejčastěji se v zahradě během sezóny setkáte se mšicemi, které z rostlinných pletiv vysávají šťávu, listy rostlin se kroutí a rostlina slábne. Při silném napadení rostliny hynou.

V zahradě najdeme tyto drobné tvorečky na paprikách ve skleníku, venku v zahradě pak běžně napadají třapatky nebo plaménky. Jednoduchá ochrana spočívá ve výsadbě vhodných druhů, které tohoto škůdce odpudí. Velmi šikovné je vysadit poblíž těchto rostlin levanduli nebo lichořeřišnici, což jsou velmi půvabné a snadno pěstovatelné rostliny. Lichořeřišnice je ale mírně náročnější na zálivku a pěstujete ji jako zajímavou letničku s barevnými květy.

Lichořeřišnice
i (Zdroj: Depositphotos)
Lichořeřišnice – krásná rostlina, odpuzující slimáky, mšice i myši

Pokud chcete mít levanduli každý rok někde jinde na zahrádce, pak si ji zasaďte do dostatečně velkého květináče, který je vyplněn kvalitní půdou. Rostlina se vám odmění obrovskou násadou květů, které využijete pro provonění domova, k sušení nebo třeba za účelem výroby domácích limonád. Proti savým škůdcům na rajčatech nebo okurkách spočívá přirozená ochrana v podobě výsevu kopru a bazalky. Proti běláskům na zelí a květáků můžete bojovat tak, že vedle těchto druhů vysadíte celer.

Levandule
i (Zdroj: Depositphotos)
Využijte sílu omamné levandule

Kouzlo lichořeřišnice nespočívá jen v jejím dekorativním vzhledu, ale charakteristickém zápachu, který odpuzuje nejen mšice, ale i slimáky, kteří jsou v teplém a dostatečně vlhkém počasí doslova katastrofou. Problém se slimáky spočívá v tom, že během vaší nepřítomnosti dokáží napáchat na budoucí úrodě obrovské škody. Jde o poškození velkého množství druhů zahradních rostlin žírem, nejvíce je třeba na pozoru se mít tam, kde máte čerstvě vysetý například salát, a první rostlinky začínají klíčit.

Za učiněný podklad na zahradě jsou považovány aksamitníky, které tvoří látky zabíjející drobné hlístice v podobě půdních háďátek. Ty škodí především v porostu brambor, řepy, celeru nebo cibulovin. Jenže aby tento přírodní zabiják zafungoval, je vhodné vytvořit smíšenou kulturu složenou právě z aksamitníku a lichořeřišnice. Lichořeřišnice ochrání afrikány před napadením slimáky, kteří afrikány s velkou chutí požírají a na vegetaci způsobují obrovské škody.

Afrikány
i (Zdroj: Depositphotos)
Afrikány jsou krásné a užitečné, pozor ale na jejich napadení slimáky

Nejčastější choroby rostlin v zahradě jsou způsobovány houbami. Je zapotřebí především pěstovat tak, aby se možnost nákazy minimalizovala. To znamená, že vegetaci udržujte v přiměřené teplotě a za přiměřené zálivky. Například opakované zalévání brambor, rajčat, okurek nebo paprik na list zvyšuje riziko napadení plísněmi, kdy se v pokročilejším stádiu již vegetace nedá zachránit. Jediné možné řešení spočívá v úplném zlikvidování rostlin jejich spálením. Při drobném napadení stačí rozmíchat kypřicí prášek do pečiva ve vodě a použitou směs využít jako postřik, který je jednoduše připravitelný a snadno aplikovatelný. Ve skleníku nezapomeňte pravidelně větrat, ale pouze natolik, aby například v jarním období zeleň nenastydla.

Postřik
i (Zdroj: Depositphotos)
Postřik proti plísni lze provést i jen za pomocí kypřicího prášku a vody

Při ochraně rostlin můžeme využít pomoci parazitické vosičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček