reklama

Plánujeme zahradu: Jak si poradit s úpravou terénu a kam odvést přebytečnou vodu

Zahrada je krásné místo pro odpočinek ať už aktivní, nebo jen relaxační. A vhodně navržená i realizovaná zahrada navíc doplňuje architekturu domu, a především koresponduje i s okolní krajinou.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Krásně upravená zahrada vypadá přirozeně a splývá s okolím (Zdroj: Prima DOMA)

V našem seriálu, ve kterém postupně probíráme jednotlivé kroky plánování zahrad, se tentokrát budeme zabývat prostředím a přírodními podmínkami, do kterých je zahrada zasazena. Přírodních faktorů, ze kterých bychom při navrhování zahrady měli vycházet, je celá řada, ale některé jsou přece jenom důležitější.

Na prvním místě lokalita

Postavte se doprostřed zahrady a rozhlédněte se kolem sebe, co vidíte? V první řadě je to půda a její kvalita. Některé lokality disponují krásnou černou zemí, jinde je jílovitá, písčitá či plná kamení. Další, co také přímo ovlivní skladbu rostlin, je nadmořská výška, tedy to, zda máme zahradu v nížině nebo třeba podhůří. Ne nepodstatné je také uspořádání pozemku i přirozený terén a samozřejmě také bezprostřední okolí. To vše má velký vliv na to, co si v zahradě budeme moci dovolit, i na to, co se zde bude odehrávat.

Lokalita
i (Zdroj: Prima DOMA)
Při plánování zahrady bereme v potaz okolní krajinu i kvalitu pozemku

Respektujte krajinu

Nemá smysl dramaticky zasahovat do přirozeného stavu pozemku a snažit se jej násilím přetvářet a vynucovat si své představy. Vždy je dobré posoudit všechny možnosti a případně přistoupit k přijatelným kompromisům. V každém případě je nejlepší se s přírodou neprat a nesnažit se ji příliš regulovat, protože to přinejmenším stojí nejméně peněz, starostí i úsilí. Vždy je také vhodné pracovat s lokálním materiálem, to znamená používat v místě dostupný kámen i dřevo. Prospějeme tím přirozenému rázu zahrady a zároveň se chováme zodpovědně a ekologicky – zanecháváme menší uhlíkovou stopu, jelikož pokud se přizpůsobíme půdě my, nemusíme do zahrady přivážet materiál z velké dálky. 

Kompozice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do kompozice zahrady začleníme lokální prvky, například kameny a dřevo

Terénní úpravy

Z výše řečeného však nevyplývá, že bychom se museli spokojit s terénem zahrady, který nám nevyhovuje. Naopak, můžeme jej přirozeně upravit tak, aby mohly vzniknout jednotlivé zóny, prostor byl krytý pohledům zvenčí, případně kryl výhled na nevábný prvek například komunikaci a nebyl otevřený přírodním vlivům hlavně větru. Využijeme například výkopek z bazénu nebo základů domů. Běžně se tato půda odváží pryč, my ji ale použijeme na vytvoření terénních vln a kopečků. Dobrého krajinářského architekta totiž poznáte podle toho, jak se dokáže vypořádat s každou situací a i tím, že zpracuje veškerý materiál, který by jinak byl považován za odpad, a ušetří vám spoustu financí za odvoz.

Psí chodník

Nejenom viditelné a běžné prvky by měl architekt zohlednit. Například pokud máte psa, který na zahradě tráví většinu dne, je třeba i jemu vhodně uzpůsobit prostor vybudováním psího chodníku. Psi, jak známo, s oblibou běhají okolo zahrady kolem plotu a vyšlapávají tak cestičky. Tento prostor nejenom, že nevypadá vůbec hezky, ale nesvědčí ani psům, protože jsou po celém dni na prašné cestě celí špinaví. Někdo jim v dobré víře cestičky vydláždí, jenomže tvrdý povrch není vhodný pro dlouhodobé pobíhání. Škodí tlapkám, kloubům i páteři psa. Vhodnější je vytvořit přirozeně měkký, ale odolný povrch, tedy chodník, který je vysypaný štěrkem smíchaným se zeminou a prorostlý trávou. Tady se pes ani neboří, není špinavý a uleví se i jeho kloubům. Konec konců i my takové cestičky oceníme, protože se nám zde bude také dobře chodit.

Šťastný pes
i (Zdroj: Depositphotos)
Při plánování zahrady myslete i na domácí zvířata

Dešťové záhony

Šetrné zacházení s dešťovou vodou je v současnosti velmi probírané téma. Jímáme vodu z okapů a skladujeme ji ve velkých nádržích, ale ve velké zahradě i tak spousta vody prostě jen odteče do kanalizace. Proto jsou speciální dešťové záhony dalším specifikem, které doporučujeme do každé zahrady. Jedná se o přírodní nebo uměle vytvořenou terénní prohlubeň, do které při deštích stéká přebytečná voda z chodníků a zpevněných ploch. Ta se potom v průběhu několika dní postupně vsakuje do okolní půdy a neodtéká hned pryč z pozemku. Dešťový záhon se osazuje rostlinami, kterým nevadí nárazové zamokření, a mají schopnost postupně tuto vodu vstřebávat. Půda v dešťovém záhonu by však měla být tak propustná, aby se přebytečná srážková voda vsákla během jednoho až sedmu dnů a nemnožili se zde komáři.

Dešťový záhon
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dešťový záhon dokáže zadržet vodu v zahradě po několik dní

Voda v zahradě

Pokud máte opravdu hodně rozlehlou zahradu, můžete si dovolit i komfort koupacího jezírka. Zde ale doporučujeme při realizaci obrátit se na specializované firmy, které dokážou vyladit biotechnologie tak, aby v jezírku mohly žít i ryby a zároveň se v něm dalo bez problémů koupat. Dobře ošetřená voda bude připomínat přírodní jezero, bude tedy dostatečně čirá, ale s přirozeným zakalením a zbarvením. Nikdy nemůžeme očekávat průzračně čirou vodu jako v bazénu. Ale my na nějaké superviditelnosti až na dno beztak netrváme, nicméně, čistota vody je i tak dokonalá.

Jezírko
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zahradní jezírko pozemek oživí, postará se i o příjemné klima

Dekorativní předzahrádka

Když už věnujeme tolik péče zahradě, neměli bychom opomíjet ani její okolí. Často vídáme před plotem nepořádek, neposekanou trávu a nevzhlednou úpravu. Tento úzký pás mezi chodníkem a plotem jako by nikomu nepatřil a nikdo o něj nejevil zájem. Nám však nic nebrání v tom jej zušlechtit a okolí domu přidat trochu krásy na pohled. Můžeme jej osázet trávou, menšími a nenáročnými okrasnými keři anebo jej jednoduše pokrýt hrubým kamenivem, jež se vůbec nelíbí psům, kteří zde potom nemají tendenci vykonávat svoji potřebu.

Vytvořte si na zahradě vodní prvek, založte si jezírko

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 7. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová