reklama

Také plody angreštu mohou trpět různými chorobami, co je způsobuje?

Kromě klasických chorob se na angreštech podepisuje i poškození slunečním zářením. Vyvolalo jej chladné a vlhké počasí v květnu, které náhle přešlo v silné sluneční záření a horko. Citlivé plody takto reagují a jsou vlastně popálené od paprsků. Angrešty také sužují houbové choroby a padlí. Jak chorobách angreštů předcházet?

i (Zdroj: Depositphotos)
I angrešty trpí specifickými chorobami (Zdroj: Depositphotos)

Angrešt a jeho choroby

Angrešt patří mezi bobuloviny, u nás se vyskytuje jako planá i šlechtěná rostlina pod názvem srstka angrešt, také srstka obecná či meruzalka srstka (Ribes uva-crispaGrossularia uva crispa). Plod angreštu obsahuje mnoho ovocných kyselin, především kyselinu citronovou, jablečnou, vinnou a šťavelovou. Obsahuje méně než 10 % cukru. Obsahuje vitamin C, vitamin E a menší množství vitaminu B. Z minerálních látek je bohatý na draslík, fosfor, karoten, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan, fluór, biotin a měď, křemík, který pomáhá udržovat zdravé stěny buněk a pevné vazivové tkáně, a tak předchází cévním nemocem. Slupka je navíc bohatá na nenasycené mastné kyseliny, což srdci prospívá.

Plody
i (Zdroj: Depositphotos)
Plod angreštu obsahuje mnoho ovocných kyselin

Angreštu se daří na různých půdách, které jsou bohaté na živiny, jsou lehčí až středně těžké, propustné a odvodněné. Angrešt potřebuje vzdušné a málo vlhké stanoviště, jinak bude trpět na plísně. Není potřeba je prořezávat, kromě poškozených letorostů. Můžeme je pěstovat ve stromkové i keřové formě.

Choroby

Americké padlí angreštové (také nejnověji nazývané hnědé padlí angreštové) je choroba ovocných dřevin, které se projevuje především napadením plodů a listů. Choroba je způsobena cizopasnou houbou Podosphaera mors-uvae. Koncem května se objevuje na mladých výhoncích povlak bělavého moučnatého epifytického mycelia, kterým se zakrátko pokryje celý vegetační vrchol i s pupeny. 

Padlí
i (Zdroj: Depositphotos)
Americké padlí je jednou z nejčastějších angreštových chorob

Evropské padlí vyvolává houba Microsphaera grossulariae, které napadá pouze listy angreštu a vytváří na nich řídký nálet bílého podhoubí. Ochrana spočívá především v pěstování odolných odrůd a preventivním ošetřování citlivých odrůd. Pokud už k napadení angreštu dojde, všechny napadené části výhonků a napadené plody je třeba ihned zcela odstranit. Během vegetace, zejména před a po odkvětu, použijte vhodné fungicidy. Povolený je jediný přípravek, a to Discus. Určitý potlačující účinek mají i přípravky Biool a Bioton.

Evropské padlí
i (Zdroj: Depositphotos)
Evropské padlí napadá častěji listy

Antraknóza rybízu je houbová choroba rostlin rovněž nazývaná pakustřebka rybízová. Je způsobená houbou Drepanopeziza ribis napadající především rod meruzalka (Ribes) a tedy také srstky. Od konce jara se vyskytují na listových čepelích zřejmé příznaky. Ačkoliv bývají napadány i listové řapíky, letorosty a stopky květů a plodů nejčastěji symptomy nákazy lze najít na listech. Listy bývají posety žlutozelenými 1 až 3 mm velké skvrnami. Preventivním opatřením je pěstování rostlin ve vzdušných a slunných oblastech, likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Je možné před květem provést ošetření přípravky Dithane DG Neotec a po odkvětu zopakovat.

Antraknóza rybízu
i (Zdroj: Depositphotos)
Antraknóza rybízu je houbová choroba, která napadá i angrešty

Plíseň šedá je choroba, která napadá zejména oslabené rostliny ve všech fázích vývoje a bez výběru druhů. Na poškozených výhoncích starších rostlin se objevují měkké tmavé, vodnaté a rychle se rozšiřující skvrny, které za krátký čas hnědnou a pokrývají se šedivým povlakem. Ochrana spočívá v preventivních postřicích fungicidy u potenciálně ohrožených porostů a v použití organických fungicidů (Teldor 500 SC, Dithane, Euparen multi nebo Novozir).

Rez černá na rostlinách vypadá podobně jako rez na kovech. Jedná se o oranžové skvrny a výčnělky. Ty na rostlinách jsou patrné na listech. Někdy se považuje pouze za estetickou vadu, ale se jedná o houbové onemocnění, které může způsobit ztrátu vitality napadené rostliny a někdy dokonce také i úhyn. Z listů se rez šíří do dalších částí rostlin, proto je třeba zakročit co nejdříve. Onemocnění vzniká při vyšší vlhkosti a teplotě od 20 °C.

Prvním krokem je odstranění infikovaných listů a jejich spálení. Rozhodně je nedávejte do kompostu. Spory hub mohou přezimovat v půdě, takže odstranění infikovaných částí je obzvláště důležité. Můžete použít postřik – využít se dá celá řada komerčních fungicidů, které mohou působit jako léčba i prevence. Doma si můžete připravit vlastní postřiky, například směs česneku, pelyňku (400 g čerstvého pelyňku na 10 l vody, nechat odstát 12 hodin), přesličky (200 g čerstvé přesličky na 10 l vody, povařit 30 minut) nebo grapefruitu.

Postřik
i (Zdroj: Depositphotos)
Postřik vhodným fungicidem by měl být preventivní

Ze škůdců jsou to zejména mšice, roztoči, mery, molice a další škůdci. Na plody angreštu má vliv poškození slunečním zářením. Vyvolává jej chladné a vlhké počasí v květnu, které náhle přejde v silné sluneční záření a horko. Citlivé plody takto reagují a jsou vlastně popálené od paprsků.

Sluneční skvrny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Prudké slunce a deště mohou způsobit popraskání a skvrnitost angreštu

Připravte si z angreštu chutný sirup

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová