reklama

Šanta je multifunkční trvalka se vzhledem levandule

Šanta (Nepeta) je dokonalá trvalka pro každou zahradu. Vypadá jako levandule a dokonale ji nahradí i v místech, kde se choulostivější levanduli nedaří. Šanta je perfektní nenáročná rostlina s velmi širokým spektrem použití. Jedná se o nižší až středně vysokou trvalku v závislosti na druhu a kultivaru. Hodí se do smíšených trvalkových výsadeb i na obruby záhonů. Je vhodná i do městské zeleně, jako jsou vnitrobloky, balkony, terasy a střešní zahrady. Uspokojivě roste i v nádobách.

Šanta a její bohaté kvetení (Zdroj: Daniela Dušková)

Šant máme velké množství druhů. Často se pěstuje například kříženec Nepeta×faassenii a řada nádherných hybridů. K velmi pěkným, i když mnohem méně rozšířeným druhům, patří i Nepeta subsessilis. Přirozeně vytváří keříky mírně poléhavého vzrůstu. Květní stvoly jsou pak vzpřímené. Šanta roste velmi rychle a v krátké době vytvoří zapojený porost. Dobře snáší sestřih, a pokud ji pěstujeme v řadě po okraji záhonu, můžeme ji nůžkami udržovat v požadovaném tvaru.

Nepeta subsessilis
Nepeta subsessilis je méně rozšířený, ale rovněž pěkný druh (Zdroj: Daniela Dušková)

Šanta a kočky

Aromatické silice, které rostlina obsahuje, opravdu vábí kočky. Ale záleží na jednotlivci, některé si jí ani nevšimnou, jiné se budou v šantovém záhonu vyvalovat od rána do večera. Říká se, že šanta udržuje doma i kočky, které se rády toulají, ale to možná platí jen v průběhu vegetačního roku, kdy je květina zelená. V angličtině má šanta název 'catmint'', což by se dalo přeložit jako kočičí máta.

Šanta u sezení
Šanta se dobře hodí i pro osázení okolo terasy či zahradního sezení (Zdroj: Daniela Dušková)

Máte doma koču, která nemůže ven? Vyrobte si doma kočičí trávním podle našeho návodu. Více informací nadjete ve videu. 

Šanta a růže

Kombinace růžových keřů a levandule je úchvatná a zahradní architekti ji rádi používají. Podobný efekt a krásný soulad dovedou vytvořit i jiné trvalky. Patří sem například rozrazil, šalvěj a určitě i šanta. Právě šanty jsou k růžím velmi vhodné, protože jejich nízké a hustě kompaktní keříky krásně zakryjí spodní části růžových keřů, které nemusí být vždy úplně krásné a fialové květy skvěle doplní květy růží. Nejlepší barevný soulad vznikne v použití s růžovými růžemi.

Víte, jakou odrůdu růži zvolit? Poradíme vám!

Šanta na zídce
Šanta porůstá okraj kamenné zídky (Zdroj: Daniela Dušková)

Šanty se často používají v jednodruhových výsadbách, kde jejich krásná modrá barva nejlépe vynikne. Dobře se hodí k okrajům cest jako působivý lem. Musíme počítat s tím, že květní stvol je poměrně vysoký a v době květu může být rostlina vysoká až 0,5 m. V době mimo květ vytváří nižší hustý porost. Velikou výhodou šant je opravdu dlouhá doba kvetení, v podstatě kvete po celé léto. Po odkvětu rostliny sestřihneme, aby byly stále pěkné.

Šanta U ZDI BARVY RZI
Šanta je skvělá i do moderních a městských výsadeb (Zdroj: Daniela Dušková)

Výsadba

Šantu vysazujeme ideálně na jaře. Výsadbová vzdálenost jednotlivých rostlin od sebe je kolem 40 cm. Nevysazujeme je hustěji, vzhledem k rychlému růstu rostlin to není vůbec potřeba. Šanta má ráda slunná stanoviště a propustné půdy. Nicméně i na lehce přistíněných místech roste dobře a snáší písčité i těžší půdy. Každoročně v dubnu je pro udržení pěkného vzhledu rostliny nutné keříčky nízko seříznout. Čas od času je potřeba výsadbu zmladit. Ideálním termínem je opět jaro. Rostliny vyryjeme, záhon pečlivě zryjeme a obohatíme novou kvalitní zeminou. Odstraníme případné kořeny vytrvalých plevelů a urovnáme povrch. Původní trsy šanty rozdělíme na několik kusů a pro další pěstování vybereme jen ty nejhezčí a nejvitálnější. Vsadíme je zpět na původní místo a dobře zalijeme.

Okraj záhonu
Na zahradě jí věnujeme dostatek místa. Vždy je lépe vysazovat více rostlin (Zdroj: Daniela Dušková)

Šanta se dá také dobře množit řízkováním. Koření dobře po celý rok. 5cm řízky mírně šikmo napícháme do truhlíčku a necháme zakryté sklem nebo fólií tak, aby se udrželo vlhké a teplé mikroklima, které podporuje proces zakořeňování. Substrát volíme jemný, sterilní, nejlépe ten, který je pro množení přímo určený. Jinak dobře poslouží i směs rašeliny a perlitu 1:1. Po měsíci rostlinky rozsázíme do malých květináčků nebo přímo na záhon.

Jak připravit trvalky na zimu

TIP:

Chcete mít hezkou zahradu, ale nestíháte pravidelně zalévat? Máme pro vás tip na nejlepší rostliny, které mají rády sušší místa.

Publikováno: 21. 7. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková