reklama

Šanta je multifunkční trvalka se vzhledem levandule

Šanta (Nepeta) je dokonalá trvalka pro každou zahradu. Vypadá jako levandule a dokonale ji nahradí i v místech, kde se choulostivější levanduli nedaří. Šanta je perfektní nenáročná rostlina s velmi širokým spektrem použití. Jedná se o nižší až středně vysokou trvalku v závislosti na druhu a kultivaru. Hodí se do smíšených trvalkových výsadeb i na obruby záhonů. Je vhodná i do městské zeleně, jako jsou vnitrobloky, balkony, terasy a střešní zahrady. Uspokojivě roste i v nádobách.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Šanta a její bohaté kvetení (Zdroj: Daniela Dušková)

Šant máme velké množství druhů. Často se pěstuje například kříženec Nepeta×faassenii a řada nádherných hybridů. K velmi pěkným, i když mnohem méně rozšířeným druhům, patří i Nepeta subsessilis. Přirozeně vytváří keříky mírně poléhavého vzrůstu. Květní stvoly jsou pak vzpřímené. Šanta roste velmi rychle a v krátké době vytvoří zapojený porost. Dobře snáší sestřih, a pokud ji pěstujeme v řadě po okraji záhonu, můžeme ji nůžkami udržovat v požadovaném tvaru.

Nepeta subsessilis
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Nepeta subsessilis je méně rozšířený, ale rovněž pěkný druh

Šanta a kočky

Aromatické silice, které rostlina obsahuje, opravdu vábí kočky. Ale záleží na jednotlivci, některé si jí ani nevšimnou, jiné se budou v šantovém záhonu vyvalovat od rána do večera. Říká se, že šanta udržuje doma i kočky, které se rády toulají, ale to možná platí jen v průběhu vegetačního roku, kdy je květina zelená. V angličtině má šanta název 'catmint'', což by se dalo přeložit jako kočičí máta.

Šanta u sezení
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Šanta se dobře hodí i pro osázení okolo terasy či zahradního sezení

Máte doma koču, která nemůže ven? Vyrobte si doma kočičí trávním podle našeho návodu. Více informací nadjete ve videu. 

Šanta a růže

Kombinace růžových keřů a levandule je úchvatná a zahradní architekti ji rádi používají. Podobný efekt a krásný soulad dovedou vytvořit i jiné trvalky. Patří sem například rozrazil, šalvěj a určitě i šanta. Právě šanty jsou k růžím velmi vhodné, protože jejich nízké a hustě kompaktní keříky krásně zakryjí spodní části růžových keřů, které nemusí být vždy úplně krásné a fialové květy skvěle doplní květy růží. Nejlepší barevný soulad vznikne v použití s růžovými růžemi.

Víte, jakou odrůdu růži zvolit? Poradíme vám!

Šanta na zídce
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Šanta porůstá okraj kamenné zídky

Šanty se často používají v jednodruhových výsadbách, kde jejich krásná modrá barva nejlépe vynikne. Dobře se hodí k okrajům cest jako působivý lem. Musíme počítat s tím, že květní stvol je poměrně vysoký a v době květu může být rostlina vysoká až 0,5 m. V době mimo květ vytváří nižší hustý porost. Velikou výhodou šant je opravdu dlouhá doba kvetení, v podstatě kvete po celé léto. Po odkvětu rostliny sestřihneme, aby byly stále pěkné.

Šanta U ZDI BARVY RZI
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Šanta je skvělá i do moderních a městských výsadeb

Výsadba

Šantu vysazujeme ideálně na jaře. Výsadbová vzdálenost jednotlivých rostlin od sebe je kolem 40 cm. Nevysazujeme je hustěji, vzhledem k rychlému růstu rostlin to není vůbec potřeba. Šanta má ráda slunná stanoviště a propustné půdy. Nicméně i na lehce přistíněných místech roste dobře a snáší písčité i těžší půdy. Každoročně v dubnu je pro udržení pěkného vzhledu rostliny nutné keříčky nízko seříznout. Čas od času je potřeba výsadbu zmladit. Ideálním termínem je opět jaro. Rostliny vyryjeme, záhon pečlivě zryjeme a obohatíme novou kvalitní zeminou. Odstraníme případné kořeny vytrvalých plevelů a urovnáme povrch. Původní trsy šanty rozdělíme na několik kusů a pro další pěstování vybereme jen ty nejhezčí a nejvitálnější. Vsadíme je zpět na původní místo a dobře zalijeme.

Okraj záhonu
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Na zahradě jí věnujeme dostatek místa. Vždy je lépe vysazovat více rostlin

Šanta se dá také dobře množit řízkováním. Koření dobře po celý rok. 5cm řízky mírně šikmo napícháme do truhlíčku a necháme zakryté sklem nebo fólií tak, aby se udrželo vlhké a teplé mikroklima, které podporuje proces zakořeňování. Substrát volíme jemný, sterilní, nejlépe ten, který je pro množení přímo určený. Jinak dobře poslouží i směs rašeliny a perlitu 1:1. Po měsíci rostlinky rozsázíme do malých květináčků nebo přímo na záhon.

Jak připravit trvalky na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Chcete mít hezkou zahradu, ale nestíháte pravidelně zalévat? Máme pro vás tip na nejlepší rostliny, které mají rády sušší místa.

Publikováno: 21. 7. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková