reklama

5 nejčastějších nemocí růží a jak s nimi zatočit?

Růže, naše nejmilejší královny zahrad a parků si zaslouží jen tu nejlepší péči a také nejlepší podmínky pro svůj růst a bohaté květy plné barev a vůně. Bohužel jsou to právě růže, které jsou velmi často napadány škůdci a trpí na nejrůznější choroby. Pojďme si připomenout 5 nejčastějších chorob růží a jak s těmito chorobami bojovat.

i (Zdroj: Depositphotos)
5 nejčastějších nemocí růží a jak s nimi zatočit? (Zdroj: Depositphotos)

5 nejčastějších nemocí růží

Růže jsou královny našich zahrady, a proto jsou velmi vybíravé na správné místo pro pěstování. Potřebují alespoň 6 hodin dobrého světla a slunce, opravdu kvalitní propustnou zeminu a hlavně prostor, kde nebudou utiskovány dalšími rostlinami. Potřebují také pravidelnou zálivku, výživu pro růst, listy i násadu květů. Je to prostě spousta péče, za kterou se nám ale růže odmění nádhernými a barevnými květy, jemnou vůní a bohatým olistěním stonků. Ať už vsadíme na růže keříkové nebo stromkové, měli bychom do pravidelné péče o ně zařadit také prevenci proti chorobám růží a eliminaci výskytu nejrůznějších škůdců.

Růže oranžová
i (Zdroj: Depositphotos)
Vsaďte na rezistentní odrůdy vůči chorobám růží

Mezi nejčastěji se vyskytující choroby růží zařadíme:

  • rez růžová
  • černá skvrnitost
  • padlí
  • šedá hniloba
  • škůdci
Růže růžová
i (Zdroj: Depositphotos)
Růže milují slunná vzdušná místa a propustnou půdu

Rzivost růží

Rez růžovou způsobuje houba Phragmidium mucronatum, kdy se na jaře po vyrašení listů růží na starších větvích, ale někdy i na listech nebo kališních lístcích, objevují oranžová až světle oranžovočervená ložiska výtrusů, které se šíří do svého okolí. V létě se pak na horní straně listů tvoří žluté skvrny a na spodní straně drobné, žluté, prášivé výtrusy. Koncem léta a na podzim se pak na listech objevují černé kupky zimních výtrusů. Při silnějším napadení dochází k předčasnému opadu listů a k deformacím výhonů.

Nejlépe zafunguje prevence, protože např. Rosa gallica a R. laxa patří mezi velmi náchylné odrůdy, zatímco polyantky a pnoucí růže jsou odolné. Proti rzi růží je nejvhodnější přípravek Ortiva, který je účinný i proti padlí a černé skvrnitosti listů růží. Vyzkoušet můžete také Magnicur Fungimat, Magnicur Core, Multirose.

Rez
i (Zdroj: Depositphotos)
Rez růžovou způsobuje houba Phragmidium mucronatum

Černá skvrnitost listů růží

Černá skvrnitost listů růže (Diplocarpon rosae) se považuje za nejhorší houbovou chorobu listů růží. Začíná se objevovat nenápadně v podobě tmavohnědých až černých skvrn na listech. Skvrny se ale rychle šíří, zvětšují a postupně splývají. Napadené listy předčasně žloutnou, hnědnou a opadávají. Na černou skvrnitost vám ani zkušený zahradník neporadí spolehlivý a účinný prostředek. Vsadíme tedy na prevenci, která bude spočívat v nákupu rezistentních odrůd. S ideálním výběrem vám poradí specializovaní prodejci v zahradních centrech či růžových školkách. Na informační etiketě je odolnost vůči černé skvrnitosti označena čtyřmi hvězdičkami. Zde obzvlášť platí, že čím více hvězdiček na etiketě nalezneme, tím odolnější druh růže si kupujeme. Mezi zvláště odolné odrůdy zařadíme velkokvěté Cherry lady či mnohokvěté Black forest rose, Dolomiti, Gartenpass. Obecně platí, že stromkové růže jsou vůči houbovým chorobám odolnější. 

Ideální místo pro výsadbu růží je vzdušné stanoviště na slunci, nejlépe orientované na jihovýchod nebo jihozápad. Příliš uzavřená stanoviště jsou naopak rájem pro houbové choroby. Pokud černou skvrnitost na listech růží objevíte, zlikvidujte všechny napadené listy a spalte je. Houbové spory totiž vydrží i v teplotách pod bodem mrazu, a jakmile udeří teplé a vlhké počasí, rozbují se choroba znovu. Přípravky vhodné pro postřik: Dithane DG Neotec, Discus, Folicur AL, Magnicur Core, Magnicur Fungimat, Merpan 80 WG, Multirose, Ortiva, Saprol – Proti houbovým chorobám růží.

Černá skvrnitost
i (Zdroj: Depositphotos)
Černá skvrnitost listů růže se považuje za nejhorší houbovou chorobu

Šedá hniloba růží

Šedá hniloba je houbové onemocnění způsobené působením patogenu z rodu Botrytis cinerea. Zvláštností infekce je, že postihuje pouze oslabené oblasti růžových keřů, které mají mechanické poškození. Houba je  vždy vedle kvetoucích keřů, dostává se k nim skrze zbytky trávy a pěstovaných rostlin. Květy začnou hnít s vysokou vlhkostí a chladným počasím. Šedá hniloba se vyvíjí obzvláště rychle se silnou ranní rosou, poklesy teploty, mlhy a nadměrným zavlažováním a postřikováním. Choroba se projeví nejen při vysoké vzdušné vlhkosti, ale také při hustém vysazování růží, nebo pokud v půdě není dostatek živin. Příčinou vzniku houby je často nadbytek dusíku v půdě.

Na okrajích listů se objevují mírně vroubkované tmavé skvrny, které rychle rostou a šíří se po listech. Stejně tak ale houba napadá i květy, které jsou pokryty chlupatým světlým povlakem. Jakmile plíseň na částech rostlin zaschne, začnou se tvořit černá ložiska výrůstků hub. Je důležité odříznout všechny poškozené oblasti a zbavit se jich nejlépe spálením. Použitelné biologické prostředky jsou  Fitosporin, PhytoDoctor, Trichofyt, Planriz,  Magnicur Quick nebo Mikosan. Mezi chemickými přípravky vsadíme na chlorid měďnatý nebo Teldor. Jako prevenci použijeme kvalitní hnojivo na posílení rostlin a připravíme růžím ideální místo pro rozvoj. Mezi odolnější vůči plísním jsou odrůdy Eliza, Happy Day, Gand Amor, nebo popínavé New Down, Jasmine, Golden Gate.

Šedá hniloba
i (Zdroj: Depositphotos)
Šedá hniloba je houbové onemocnění způsobené působením patogenu

Padlí růžové

Padlí růžové je způsobeno houbou Sphaerotheca pannosa var. rosae a patří mezi nejobávanější a nejrozšířenější houbové choroby růží vůbec. Na mladších listech tvoří bělavý až šedobílý moučnatý povlak. Napadá také květní kalichy, mladá poupata a konce výhonů. Padlí se vyvíjí někdy již v druhé polovině května a v červnu, zejména když po parných dnech následují chladné, mlhavé noci a na listech se sráží voda. Výskyt padlí podporuje také nevhodný způsob zalévání stříkáním později večer po horkém dnu, uzavřená, nevětraná poloha, špatné světelné podmínky, nedostatečná a nevyrovnaná výživa, zvláště nadbytek dusíku. 

Napadené listy a mladé výhony zakrňují a znetvořují se, špinavě bílý a později až červenavý povlak velmi zohavuje keř a poupata se jen obtížně rozevírají. Při silném napadení trpí a slábne celá rostlina. Napadené části se kroutí, zpomalují růst, žloutnou a napadené listy později hnědnou a odumírají. Při napadení růží padlím odstraňujeme a pálíme postižené části. Nejvíce odolné proti padlí jsou odrůdy Gloria Dei, Rose Gaujard, Shannon a odrůdy, které mají v listech menší obsah cukrů. Osvědčeným prostředkem proti padlí jsou sirné přípravky jako  Kumulus WG a Sulfurus, použít můžete i přípravky Ortiva, Magnicur Core nebo mletou síru Sfinx.

Padlí
i (Zdroj: Depositphotos)
Padlí růžové je způsobeno houbou Sphaerotheca pannosa var. rosae

Škůdci

Nejčastěji to jsou:

  • mšice - rostliny oslabují sáním a jsou přenašeči virových chorob
  • pilatka drobná - projevuje se stočenými listy do trubiček brzy na jaře
Pilatka
i (Zdroj: Lovela)
Pilatka způsobuje kroucení listů růží
  • čalounice růžová - včela samotářka, která vykusuje v listech pravidelné okrouhlé výkrojky, ze kterých si pak staví hnízdo
  • pidikřísek šípkový - larvy se objevují na spodní straně listů, napadení se projevuje světlými tečkami na listech
Mšice
i (Zdroj: Depositphotos)
Mšice můžeme odstranit mýdlovým roztokem nebo je přenecháme larvám slunéček

Kromě postřiku proti konkrétnímu druhu škůdců je vhodné vsadit na lepové desky, které umístíme do blízkosti růží a velmi účinné je též použití biologické ochrany v podobě parazitických vosiček či hlístic. Nejčastěji likvidujeme mšice, které sají na spodní straně listů a na vegetačních vrcholech. Napadené části se deformují a žloutnou. Rostlina je pokryta lepkavou medovicí. Zde použime v první řadě Mospilan, což je systémový insekticid určený k hubení širokého spektra živočišných škůdců: mandelinky bramborové v bramborách, mšic a obaleče jablečného v jádrovinách, mšic na zelenině a mšic a molic v okrasných rostlinách.

Mospilan
i (Zdroj: Lovela)
Mospilan, insekticid určený na likvidaci savého a žravého hmyzu

Jak o růže pečovat na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová