reklama

Plánujeme zahradu 4. díl: Promyšlená kompozice znamená bezúdržbovost nebo minimum péče

Pro zahradu není nic horšího než nahodile a bez rozmyslu vysazené rostliny. Výsledkem je směsice nestejně velkých a různě kvetoucích rostlin, kde velké překrývají nízké bez prostorové kompozice. Poradíme vám, jak plánovat, aby byla zahrada bezúdržbová nebo jen s minimální péčí.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Ani sebelépe navržená zahrada nemůže bez následné péče fungovat (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Základem oku lahodící zahrady je, aby se velikost rostlin zvedala postupně od pohledové strany, a aby vysoké rostliny nestínily těm nízkým nebo abychom nesázeli rostliny do nevhodného substrátu. Pokud tedy zahradu teprve zakládáme, měli bychom mít připravený koncept, podle kterého bude už jasně zřejmé, jak si zahradu představujeme. Protože jenom důkladně promyšlený koncept povede k perfektní a na údržbu nenáročné zahradě.

Trávník je nejnáročnější

Založit pěknou a smysluplnou zahradu, která je praktická i s ohledem na následnou údržbu to už představuje opravdu systematické plánování a žádné nahodilé výstřelky. Jedním ze základních požadavků majitelů téměř všech zahrad bývá vytvoření velké travnaté plochy, protože se mylně domnívají, že jen volná plocha nebude náročná na údržbu. Nic nemůže být dál od reality. Takový hustý a krásně zelený trávník totiž vyžaduje mnohem víc péče než správně osázené záhonky. Ale i u travní plochy existuje varianta méně náročná na péči a údržbu.

Trávník
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Hustý a zelený trávník vyžaduje nejvíc péče

Květnatá louka

Tento trávník je snadný na údržbu a by měl být úměrně veliký pozemku i domu. Měla by to být relativně menší plocha, zhruba 100-200 m, rozhodně ne větší. Samozřejmě, že žádný trávník není úplně bezúdržbový, i květnatá louka vyžaduje pravidelné sekání a zalévání, ale péči, kterou mu věnujeme, nám vrátí ve svých pozitivech. Například tím, že v létě příjemně ochlazuje okolí odpařováním.  

Plocha
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Zatravněná plocha ochlazuje v létě své okolí

Jak často květnatou louku sekat

Určitě ne tak pravidelně a dokonale, jako intenzivní trávník. V tomto případě stačí seč dvakrát, třikrát do roka. Samozřejmě, pokud si přejeme mít porost trochu nižší, sečeme častěji. Nikdy ale nesečeme celou plochu naráz. Doporučovaným způsobem seče je mozaika, což jsou vysekané jen pásy nebo zóny. Zkrátka jeden týden posekáme kousek okolo terasy, příště se vrhneme na prostor podle záhonků, a poté třeba pod ovocnými stromy. Tento způsob sekání nás fyzicky ani časově nezatíží a je ohleduplný také k hmyzu, který v trávě přebývá. Broučci mají dost času přestěhovat se ze strniště do vyššího porostu.

Květnatá louka
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
I květnatá louka vyžaduje pravidelné sekání

Louka není úhor

Je ale třeba rozlišovat mezi květnatou loukou a trávníkem, který přestaneme úplně udržovat. Spousta lidí totiž očekává, že právě tak se z osázené plochy stane krásná kvetoucí louka. Bohužel, když si osejete pozemek luční směsí a dál se o něj přestanete starat v domnění, že tak je to správně, do roka máte kolem domu nevzhlednou zaplevelenou plochu. Je prostě potřeba mít stále na paměti – i květnatá louka je trávník, a proto vyžaduje péči, i když méně náročnou.

Promyšlená kompozice

Pokud se bavíme o rozvržení zahrady, tak například u dřevin – stromů a keřů, je žádoucí, abychom je vysazovali buď v menších skupinách, nebo dokonce solitérně, ale u menších rostlin, jako jsou trvalky a traviny, je spíš vhodnější sdružovat je do ucelených kompozic – záhonů. I takový záhon se ale dá osadit tak, abychom jej neustále nemuseli zbavovat plevele, tedy, abychom se o něj museli co nejméně starat.

Kompozice
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Promyšlený koncept povede k perfektní a na údržbu nenáročné zahradě

Volné záhony

Rovně narýsované linie záhonů v zahradě nevypadají přirozeně, naopak se doporučují různě zvlněné okraje a výběžky. Abyste asi ale do budoucna nekomplikovali sečení trávy, doporučujeme vyzkoušet si, jaké poloměry vaše sekačka bez problémů zvládá. Jednoduše plochu obejdeme se sekačkou a vyzkoušíme si, jak zatáčí a teprve podle toho zvolíme optimální tvar záhonů.

Záhony
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Záhonům dopřejeme rozvolněné okraje

Zakládáme nový záhon

Žádnou raketovou vědu nečekejte, ale je potřeba správně připravit kvalitu půdy. Je dobré si rozmyslet, jaké budeme pěstovat rostliny a tomu přizpůsobit substrát. Někdy jej ochudíme, jindy obohatíme, přidáme kompost, písek nebo různé další hmoty či dokonce i drobný štěrk. To vše opravdu individuálně podle skladby a požadavků konkrétních rostlin.

Nepodceňujte mulč

Velkým pomocníkem v záhonech je mulč, samozřejmě správně a vhodně použitý. Častokrát totiž na zahrádkách můžeme vidět použití mulče jen jako finálního dekorativního materiálu. Přitom mulč by měl být jenom prostředek k dosažení cíle.  

Rozkladem se mulč totiž proměňuje v humus a vytváří tak novou a úrodnou zeminu. Dokáže také účinně zadržet vlhkost v půdě a ochránit povrch před nadměrným vysycháním. Skvěle také snižuje množství plevele, proroste jím většinou jenom pýr a svlačec, takže usnadní údržbu plochy záhonů mezi jednotlivými rostlinami. Zároveň je mulč nesmírně ekologický, jelikož jde o přirozený způsob recyklace rostlinných materiálů, jako jsou větve a slabší kmeny.

Mulč
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Mulč se rozkladem proměňuje v humus

Nechte záhony zarůst

Správným osazením záhonů bychom do dvou až tří let měli získat ucelenou plochu, kterou již nebude potřeba výrazně plet. Porost by měl být natolik hustý, že nebude třeba mulč a dokonce ani namáhavé pletí. Abychom tedy vytvořili pěknou a funkční zahradu, je potřeba věnovat stejnou pozornost všem jejím fázím přípravy – od návrhu přes realizaci až po její údržbu. Protože ani sebelépe navržená zahrada nebude bez následné péče fungovat.

Jaké jsou nejčastější chyby při plánování zahrady?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 7. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová