reklama

Chraňte rostliny proti plísni a škůdcům. Naučte se s nimi správně zatočit!

Neustále si opakujeme, že pokud chceme mít zdravou a bohatou úrodu, je potřeba se o ni také pravidelně starat. Bohužel nestačí jenom odplevelit, proorat a zalévat. Celou sezónu číhá na naší zahradě spousta škůdců a také plísně. Díky střídání deštivého počasí a tepla je plíseň častým problémem a je třeba se zaměřit na její včasné odhalení a likvidaci. Také musíme hlídat a likvidovat škůdce jako je mandelinka, mšice a další. Chraňte rostliny včas!

i (Zdroj: Depositphotos)
Chraňte rostliny před škůdci a plísněmi včas (Zdroj: Depositphotos)

Pokud vám už stihly krásně vyrůst brambory, jejich okolí jste odplevelili a udělali i proorávka naslepo, máte možná pocit, že je hotovo. Ne, bohužel není. Určitě nesmíte podcenit ochranu proti škůdcům a plísním. Zejména v období, kdy se střídá deštivé a teplé počasí, hrozí vznik plísní. Mezi nejčastější patří plíseň bramborová, plíseň okurková a plíseň cibulová. Zvolením vhodné prevence a pravidelné aplikace ochranné prostředku zaručíte, že o vypěstovanou úrodu nepřijdete.

Postřik brambor
i (Zdroj: Prima DOMA)
Postřik rostlin brambor

Plíseň bramborová je poměrně závažné houbové onemocnění. Prevenci proto neodkládejte a postřik opakujte ještě aspoň 2-3× v intervalu 14 dnů. Napadení brambor plísní odhalíte díky olejovým skvrnám na listech, které se rychle šíří, zejména v deštivém období. Může se šířit ohniskovitě, takže se bohužel dá přijít o velmi velkou část úrody. Napadá nejdříve listy, postupně ale může přejít i na stonky a deštěm je smývána dolů a může se tak dostat i do hlíz. Napadené hlízy je nutné buď okamžitě zkonzumovat, nebo zlikvidovat. Takto napadená úroda je ale už skoro vždy úplně znehodnocena a není možné ji skladovat.

Plíseň cibulová se projevuje bodovými skvrnami na listech, které způsobují krnění rostlin. Ty přestávají růst a úroda cibule je prakticky úplně znehodnocena, protože plíseň napadá i podzemní část. Pro ošetření zeleniny použijte ideálně postřik fungicidy, které jsou jak systémové, tak kontaktní. Takto dosáhnete rychlého účinku i dlouhodobé ochrany.

Postřik zeleniny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rostliny pravidelně kontrolujte

Fungicidní přípravek proti plísní na zelenině

Pro účinnou ochranu i zaléčení můžete zvolit například přípravek Magnicur Finito od společnosti značky Protect Garden. Přípravek je určený pro ochranu brambor, rajčat, okurek a cibule. Patogenní houby jsou v tomto případě likvidované v několika fázích vývojového cyklu, proto postřik aplikujte kdykoliv a pravidelně. Přípravek působí preventivně i léčebně (kurativně) a je odolný proti dešti. Při použití se řiďte pokyny od výrobce, které najdete přímo na obalu.

Magnicur Finito
i (Zdroj: Protect Garden)
Pro účinnou ochranu i zaléčení můžete zvolit například přípravek Magnicur Finito

Mandelinka bramborová

Mandelinka přežívá v půdě. Jakmile teplota dosáhne kolem 15 °C, brouci vylézají ven. To už je v době, kdy už jsou brambory vyrostlé v určité výšce kolem 10-15 cm. Po oplození samičky okamžitě kladou vajíčka na spodní straně listů. Samička mandelinky dokáže naklást 500-3000 vajíček, ze kterých se velmi rychle líhnout noví jedinci. Kontrolujte proto pravidelně spodní část listů a v případě potřeby okamžitě zasáhněte. Přípravky lépe fungují na mladší stádia, než na starší vývojové stádium. Opět vybírejte přípravky, které mají i dlouhodobou funkci ochrany.

Nejlépe si vybírejte přípravky, které se nezaměřují jen na likvidaci jednoho škůdce, ale mají vysokou účinnost i na další škůdce. Jedním takovým je postřik Sanium AL, který je už připravený k použití v lahvi s nástřikovým aplikátorem. Sanium AL je insekticidní přípravek určený k ochraně okrasných rostlin, zeleniny a ovocných stromů proti celé škále škůdců, jako jsou mšice, křísy, molice, puklice a červci v zahradách a sklenících a k ochraně pokojových rostlin. S tímto přípravkem dosáhnete snadné a rychlé ochrany celé zahrady. Jediné na co je potřeba si dát pozor je, že minimálně dvě hodiny po aplikace je nutné, aby nepršelo a přípavek se z rostlin nesmyl. Aplikace je velmi snadná a rychlá a pro nejvyšší účinek ji aplikujte pravidelně.

Sanium AL
i (Zdroj: Protect Garden)
Sanium AL je insekticidní přípravek určený k ochraně okrasných rostlin, zeleniny a ovocných stromů

Skvělou volbou je pak také kombinovaný inteligentní systém ve formě účinného přípravku proti škůdců Sanium® System. Jedná se o insekticidní přípravek určený k ochraně okrasných rostlin, salátu, rajčat, okurek, paprik, baklažánů, cukety, révy vinné a jabloní proti škůdcům jako jsou mšice, křísy, molice, puklice, červci v zahradách i sklenících.

Sanium system
i (Zdroj: Protect Garden)
Přípravek pro ochranu okrasných rostlin, ovoce a zeleniny Sanium System

Publikováno: 24. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná