reklama

Zálivku během horkých letních dnů nechejte na ráno nebo večer, pozor na zalévání na list!

V horkých letních dnech jsou možnosti zálivky rostlin omezené, a tak je nutné, abychom vláhu dávkovali nejlépe ráno a večer. Proč to takto vlastně dělat a co se stane, pokud zeleň během slunečné části dne zalijeme na list? To a ještě mnohem více se dozvíte v našem dnešním článku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Správně provedená zálivka v létě je ráno nebo večer (Zdroj: Depositphotos)

Během horkých letních dnů je nutné, abyste vstávali dříve ráno a zahrádku zalévali ještě v době, než dojde k rozvoji plného slunečního svitu. Brzy ráno jsou teploty vzduchu obecně nižší a při vydatné zálivce se voda dostane ke kořenům, kde plní svoji funkci, která tkví hlavně v přenosu živin v pletivech rostlin, tedy jejich výživě. Kromě brzkého rána je možné zalévat také pozdě večer, těsně před západem slunce. Efekt je velice podobný, pouze je nutné dávat zvýšenou pozornost před nevítanou návštěvou slimáků, kteří milují vlhké prostředí a během jediné noci mohou tak podstatným způsobem poškodit budoucí úrodu. Proto je třeba se mít na pozoru, vhodné je pravidelné kypření prostoru kolem rostlin, které ztěžuje těmto tvorečkům pohyb a zároveň brání nadměrnému odparu vláhy z půdy.

Zalévání rajčat
i (Zdroj: Depositphotos)
Zálivka na list je velmi nevhodná, zvláště za plného slunce

Podobné je to u rostlin v nádobách, ty je ale nutné zavlažovat podstatně menšími dávkami vody. Při silném slunečním svitu dochází k rychlému a často velice silnému ohřevu vody v nádobě, která může dosáhnout až teploty, která spálí kořenový systém.

Následuje tedy úhyn rostlin a nutnost rychle pořídit nové kusy, pokud se chceme kochat záplavou květů nebo si užít krásnou úrodu. Na tyto aspekty péče myslete už v předjaří, když se rozhodnete pořídit nádoby nové. Vhodné jsou především truhlíky a květináče světlejších barev a materiálu, který nedrží moc teplo. Staré plechové hrnce nejsou příliš vhodné, protože v parném létě fungují jako teplotní akumulátor a zvýšenou teplotu v sobě umí zadržet po delší dobu. Samozavlažovací truhlíky musí mít přepadový otvor, aby voda ze zásobního rezervoáru nedosáhla až do substrátu, kde způsobí během horka škody.

Hrnkové byliny
i (Zdroj: Depositphotos)
Rostliny v nádobách je zapotřebí zalévat menšími dávkami vody

Pokud se však rozhodnete a začnete zalévat během slunečně nejvýraznější části dne, pak si koledujete o problémy. Při zálivce na list působí kapky vody jako malé lupy, jež vedou ke vzniku tmavých vypálených skvrn na listech, které nepůsobí hezky. Zároveň při zalévání ke kořenům se voda velmi rychle odpařuje a neplní svůj účel.

Zelený kout
i (Zdroj: Depositphotos)
Hustá výsadba v zahradě snižuje nároky na vláhu, trvalky jsou nenáročným společníkem

K zálivce je vhodné používat odstátou dešťovou vodu, kterou jímáte například do velkoobjemového kontejneru nebo podzemní zásobní nádrže. Kohoutkovou vodu je možné použít, avšak až po dni nebo dvou ji teprve použijte. Zároveň v této době omezte přihnojování, protože odparem zůstanou na povrchu půdy nebo substrátu krystalky hnojiva, které dříve či později způsobí vznik nehezkých bělavých povlaků.

Vyrobte si prima závlahový systém podle Ládi

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček