reklama

Při sekání trávy nezapomínejte na příkopy, vyžadují pravidelnou údržbu

Právě v letních měsících nejvíce roste tráva, proto je sekání poměrně časté. Na rovných plochách se snadno zdolá pomocí sekačky a zkompostuje. Příkopy jsou ale hůře přístupné, a tak musí nastoupit křovinořez nebo kosa. Pokud je necháte zarůst, hromadí se stařina, dešťová voda se hůře vsakuje a navíc je vlhké a zarostlé místo ideální živnou půdou pro slimáky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pravidelným sekáním příkopů předejdete mnoha nepříjemnostem (Zdroj: Depositphotos)

A to není vše, většinou zde bují plevelné druhy, které dokážou po odkvětu pořádně zaplevelit zahradu. Nestačí ale pouhé posekání. Důležité je i pravidelné sušení a vyhrabávání přesně tak, jak to dělali naši dědové. Je to sice pracné, ale kolem domu tak máme stále pěkné a útulné prostředí.

Letos vydatně prší, a tak tráva roste především v příkopech, kde je vlhko mnohem déle než na rovné ploše

Když venku lije jako z konve, pracovat na zahradu nejspíš nepůjdete. Jenže tráva zůstává mokrá i poté, co už se mraky vyprší. Pak vyvstává otázka, jak dlouho čekat, než se do sekání pustíte. Odpovědět se na ní jednoduše bohužel nedá. Záleží na tom, jak moc pršelo, jaký půdní profil na své zahradě máte a na mnoha dalších faktorech. Poznat ten správný čas ale můžete pomocí několika jednoduchých tipů. V ideálním případě by totiž tráva měla být suchá.

Zanedbaný příkop
i (Zdroj: Depositphotos)
I zarostlé příkopy potřebují údržbu

Počkejte několik hodin

Pokud byl deštík slabý, bude vám stačit zhruba 4-5 hodin, než bude tráva dostatečně suchá, abyste mohli sekat bezpečně. Obzvlášť v létě za slunečného dne se vlhkost rychle odpaří. Indikátorem vám mohou být i chodníky nebo terasa. Používejte ale zdravý rozum. Pokud dva dny v kuse vytrvale pršelo, suchý chodník nemusí stačit.

Co dalšího ovlivňuje schnutí trávy?

Důvody jsou logické. Vzít v potaz samozřejmě musíme množství spadlé vody. Po letní bouřce je tráva suchá do pár hodin, jestli ale pršelo vydatně a několik dní, bude tomu adekvátní i schnutí. Mezi další kritérium patří roční období. Asi nepřekvapí, že za parného letního dne se vlhkost z trávníku i příkopu odpařuje rychleji než po zbytek roku. V neposlední řadě se doba sušení odvíjí i od vašeho místního klimatu. Dá se předpokládat, že v zalesněné a hornaté Šumavě bude tráva schnout déle než na věčně slunečném jihu Moravy.

Muž, příkop
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Pravidelné sečení a vyhrabávání příkopů je podmínkou pro likvidaci nežádoucí vegetace

Nebojte se pořídit si živou sekačku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 7. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková