reklama

Bezinky jsou holky do nepohody aneb Když bez černý chytne druhou mízu

Bez černý (Sambucus nigra) se hřeje na výsluní popularity a své místo v bylinkových hitparádách si pevně drží i tím, že léčivých schopností tohoto nepřehlédnutelného keře se dá využívat celý rok – na jaře jsou to květy, potom listy, právě teď plody a v zimě nám pomáhají sušené či jako zavařeniny.

Plody (bobulky) se nazývají bezinky a dozrávají od konce srpna do poloviny listopadu. Lesklé kulovité černé až černofialové peckovice po rozmačkání intenzivně barví, však se také lisovaná šťáva z nich využívá jako potravinářské barvivo a kdysi se jí barvily látky.

Zelené, načervenalé a poškozené bobulky nesbírejte
Zelené, načervenalé a poškozené bobulky nesbírejte (Zdroj: Pixabay)

Sbírají se, až když jsou úplně zralé. Nejprve si je pozorně prohlédněte, pečlivě přeberte, zelené, načervenalé a poškozené bobulky zahoďte, nechte si pouze ty pěkně černé a zdravé. Pro sběr platí, že bezinky musíte zpracovat co nejdříve po otrhání. Odstraňte stopky, protože mohou nepříjemně ovlivnit výslednou chuť.

Bezinky nikdy nejezte syrové

Syrové plody bezu čeného mohou vyvolat nevolnost, jelikož mají silně projímavé účinky, které však tepelná úprava nebo sušení neutralizuje a tyto negativní účinky vymizí. Bezinky můžete sušit, vyrobit z nich víno, sirup, likér nebo nejrůznější zavařeniny.

Pokud víte, že všechny bezinky nevyužijete, nechte je na keři ptákům. Rádi si je sezobnou a díky svému složení jsou pro ně před blížící se zimou zdravou potravou.

Bez černý (Sambucus nigra) - zralé plody
Bez černý (Sambucus nigra) - zralé plody (Zdroj: Pixabay)

Proč a jak bezinky léčí

Plody obsahují hlavně vitaminy B, třísloviny a karotenoidy. Plně vyzrálý černý bez je doslova vitaminovou bombou, která posiluje obranyschopnost lidského organismu před chorobami z nachlazení. Jako prevenci proti chřipce v sychravých podzimních dnech vypijte toto množství ráno a večer po jídle dopřejte nálev: 1 lžičku sušených bezinek zalijte 200 vody vroucí vody, zakryjte a nechte 10–15 minut vyluhovat, pak sceďte a ihned vypijte.

Bezinky působí analgeticky, tiší bolesti nervového původu, osvědčily se při migrénách, při bolestech trojklaného nervu, páteře či kloubů. Na utlumení bolestí zkuste vypít třikrát denně hrnek odvaru: 1 lžíci bezinek sušených pomalu vařte 15–20  minut v 400 ml vody, nechte vychladnout a pak sceďte.

Prima tipy na zimu

Když bez černý chytí druhou mízu 2
Když bez černý chytí druhou mízu 2 (Zdroj: Dr.Oetker)

Bezinkový džem s jablky: Oprané a okapané trsy bezinek vidličkou otrhejte ze stopek. Vložte 500 g bezinek a stejné množství oloupaných a na kousky nakrájených jablek do většího hrnce a ponorným mixérem rozmixujte. Přidejte 1 celou skořicei, 1 lžičku kyseliny citronové a 1 balení želírovacího cukru Extra 2 : 1 a dobře promíchejte. Za stálého míchání přiveďte k varu a povařte minimálně 5 minut. Odeberte skořici a případnou pěnu a ihned nalijte do připravených sklenic (3 sklenice à 350 ml) až po okraj. Uzavřete víčkem, sklenice obraťte dnem vzhůru a asi 5 minut nechte stát na víčku.

Když bez černý chytí druhou mízu 1
Když bez černý chytí druhou mízu 1 (Zdroj: Dr.Oetker)

Bezinkový likér: Zralé bobulky (600 g) dobře promíchejte s 300 g cukru a 1 lžičkou kyseliny citronové. Nechte nejméně 3 hodiny rozležet, ideálně přes noc. Potom směs za stálého míchání na suché pánvi krátce orestujte (nevařte!!!). Sejměte a zalijte 375 ml vody, promíchejte. Nechte vychladnout a pak přidejte 500 ml vodky (nebo jiného čirého alkoholu). Dejte do lahví, dobře uzavřete a nechte nejméně týden odstát. Po týdnu přeceďte přes plátno. Likér nalijte do lahví, které uzavřete a uskladněte na chladném a tmavém místě.

Publikováno: 26. 9. 2017, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová