reklama

Trávu na seno už nesekáme kosou. Nejlépe ji se zpracuje bubnová sekačka

V současné době se vrací trend malého hospodářství a s tím i chov domácích zvířat, například králíků nebo koz. Na jejich krmení spotřebujeme ale zpravidla velké množství sena, které je ale potřeba také sklidit. Můžeme je posekat srpem nebo kosou, ale ruku na srdce, kdo z nás to dnes ještě opravu umí. Proto si pořizujeme různé typy sekaček. Ne každá je však na kosení sena ideální.

i (Zdroj: Depositphotos)
Dnes už trávu kosou sekat nemusíme, vybereme si kvalitní bubnovou sekačku (Zdroj: Depositphotos)

Rozhodně nevhodné jsou různé typy rotačních sekaček nebo dokonce mulčovače, které trávu najemno rozmělní. Pokud nechceme krásné seno sekat kosou, jak to dělali naši předkové, pak je třeba pořídit si takový stroj, který trávu nedrtí ani jinak nepoškozuje. Dnes jsou u drobných chovatelů v oblibě bubnové sekačky, jež pomalu vytlačují doposud hodně používané sekačky lištové.

Jak bubnová sekačka funguje

Kromě jiného je velkou výhodou bubnové sekačky i skutečnost, že dokáže posekat například i trávu polehlou, zatímco doposud používané lištové sekačky s tím mohou mít problémy. A navíc při sečení hodně vysoké trávy lištovou sekačkou budeme potřebovat ještě jednoho pomocníka, který za námi odhrabuje posekanou trávu z doposud neposečené louky. Kdežto bubnové sekačky trávu pokládají do úhledných řádků.  

Další výhodou bubnové sekačky jsou výkyvné nože, kterými je buben osazený. Ty se při kontaktu s překážkou (kamenem, větví nebo hroudou hlíny) na krátký okamžik zasunou, minou ji a opět se rozevřou. Další, pro uživatele velmi výhodná drobnost, jsou oboustranně nabroušené sekací nože. To v praxi znamená, že pokud během sečení na louce zjistíte, že nože už ztratily svoji ostrost, můžete je na místě ihned otočit a pokračovat v sečení.

Nemusíte tedy zbytečně přerušovat práci a čekat na nabroušení. Navíc máte jistotu, že ostré nože trávu vždy dokonale useknou, takže i strniště, které za sekačkou zůstává, je podstatně kvalitnější. Pokud máme louku k posečení daleko, pravděpodobně budeme řešit také otázku, zda se sekačka vejde do nákladního prostoru osobního auta. Potěšující je fakt, že určitě se vejde. Tyto sekačky mají sklopná madla a relativně subtilní tělo, takže je bez problémů do úložného prostoru naložíte.

Bubnová sekačka s pojezdem

Ideálním pomocníkem pro sečení vzrostlé trávy je například bubnová sekačka Hecht 5060. Tráva je při sečení rovnána do řádků a je tak možné ji použít k sušení nebo krmení. Sekačka je poháněna čtyřtaktním motorem Hecht OHV o obsahu 173 cm3 a pracovní záběr má celých 60 cm. Rychlost pojezdu je 3 km/h, přičemž výška sečení je podle stavu pozemku zhruba 35 mm. Pokud použijete namísto křovinořezu bubnovou sekačku Hecht, posekáte i hodně rozlehlý pozemek zhruba třikrát rychleji, spotřebujete polovinu benzínu a podstatně méně vás budou obtěžovat výfukové zplodiny a nepříjemný kvílivý hluk.

Sekačka
i (Zdroj: HECHT)
S bubnovou sekačkou nasekáme kvalitní seno

Jen jednou sekat nestačí

Letošní teplé a na dešťové srážky bohaté léto nepřeje jenom houbám, ale i trávě. Proto letos zcela určitě zvládneme posekat nejenom první seno, ale ještě k tomu i dvě otavy. Ale pozor, je důležité také plochu sekat správně. Při sečení velké louky radši nepostupujeme v rovných řadách podél okraje, ale naopak, kosíme od středu směrem ven. A víte proč? Abychom dali šanci zvěři, která se v trávě často ukrývá, včas uniknout do bezpečí. Určitě si nikdo z nás nepřeje poranit srnce nebo dokonce zabít malého zajíčka.

Srnče
i (Zdroj: Depositphotos)
Při sekání louky bychom měli být ohleduplní ke zvířatům, pro která je domovem

Kvalitní seno

Vy z vás, kteří jste zvyklí na svoji lištovou sekačku, možná budete mít obavy, zda nová bubnová nerozdrtí stébla víc, než je nutné. Trávu drtí pouze sekačka rotační, určená pro sečení parkových ploch a zahrad. Je ale možné, že díky systému sečení bubnové sekačky se stébla lehce polámou, ale to nám vůbec nevadí. Pokud totiž chceme posekanou trávu nasušit na seno, tak nalámaná mnohem rychleji schne. Při větších plochách se dokonce používají speciální lamače, které trávu polámou.

Pro rychlejší prosychání bychom se neměli spoléhat jen na sekačku a slunce, ale také přiložit ruce k dílu a posečenou trávu zlehka otočit a rozházet do celistvé slabší vrstvy. Tráva posekaná bubnovou sekačkou je totiž uspořádaná do úhledných řádků, které je však třeba rozhodit. Ve vyšší vrstvě neschne a u země by dokonce mohla začít zahnívat. Když je krásné počasí a dobrá péče, během dvou dnů můžeme z louky odvážet krásné a voňavé seno.

Králík
i (Zdroj: Depositphotos)
Domácí zvířata spořádají pořádnou dávku sena

Tipy pro vás

Podle čeho vybírat sekačku na trávu

Výběr určuje nejenom velikost sečené plochy, ale také terén. Na menší zahrady kolem domu určitě postačí elektrická sekačka s nižší hmotností a minimálními nároky na údržbu. Příznivá je také nízká pořizovací cena i provozní náklady. Při větší sečené ploše se už vyplatí pořízení benzínové sekačky, jež vyniká vyšším výkonem a neomezuje vás ani nutnost připojení kabelem. Benzínové sekačky bývají doplněné řadou nástavců a různých vylepšení.

Pro sečení opravdu velké louky nebo sadu je nejvhodnější zvolit zahradní traktor, s nímž nejenom, že plochu posekáte bez větší námahy, ale stroj nabízí i mnohem širší záběr, vyšší rychlost a objemnější koš, než je tomu u klasické sekačky. Pro členité plochy, kde předpokládáme větší množství stromů, keřů či záhonů je vhodnější zvolit sekačku s menším záběrem, případně některou ze sekaček s otočnými koly. Do svažitého terénu, se vám asi nebude chtít tlačit těžký stroj, proto se vyplatí investovat do sekačky s kvalitním pojezdem.

Seno
i (Zdroj: Depositphotos)
Kvalitní seno na slunci proschne během dvou dnů

K pravidelnému sečení nízkého trávníku postačí sekačka s nižším krouticím momentem. Pro vyšší a hustější trávu a nepravidelné sečení jsou vhodné výkonnější benzínové modely s vysokým krouticím momentem, a to ideálně 10 Nm.

Publikováno: 27. 7. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová