reklama

Objevily se vám na rajčatech skvrny? Pozor, můžete přijít i o celou úrodu!

Vysadili jste si rajčata, pečujete o ně, zaléváte je, zaštipujete, dokonce i hlídáte škůdce, přesto se vám na dozrávajících plodech začnou tvořit nevzhledné hnědé skvrnky, které nakonec zachvátí celé rajčátko. Tušíte, čím by to mohlo být? Na vině bude pravděpodobně přemíra dešťové vody. Příčin ale může být mnohem víc.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vypěstovat rajčata bez hnědých skvrn není žádná věda (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

První příznaky se začínají objevovat celkem nenápadně na listech, které počnou zhnědnout a zasychat. Problém se postupně přenese na stonky, nakonec i na plody. V tom okamžiku máme již nepříjemnou jistotu – naše rajčata napadla houbová choroba.

Zkažená rajčata
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejprve se začnou na rajčatech objevovat drobné skvrnky

Plíseň bramborová

Zřejmě to nejhorší, co dokáže úrodu rajčat docela zdecimovat, je houba Phytophthora infestans, tedy plíseň bramborová. Vyskytuje se nejčastěji na venkovních porostech volně rostoucích v záhonech, na keřících rajčat ve sklenících či ve kbelících na balkoně ji vídáme jen zřídka. Na houbou zachvácených plodech se objeví zprvu malá nenápadná hnědá až šedavá skvrnka, jež se však velice rychle rozšíří po celém plodu. Postižená rajčata mají zahnědlou i dužninu, nedokážou dozrát a začnou hnít, pochopitelně se nedají konzumovat.

Plesnivá rajčata
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rajčata postižená bramborovou plísní postupně shnijí na keříku

Moc vody škodí

Rajčata milují pravidelnou a vydatnou zálivku, ale například za extrémně deštivého počasí nebo vyšší vzdušné vlhkosti je vody přespříliš. Rajčatům také může uškodit blízkost vodního zdroje. Další, co šíření infekce podporuje, jsou časté a prudké výkyvy teploty i noční chlad klesající až k 11 ºC. Tedy podmínky, které jako by kopírovaly letošní vrtkavé počasí.

Zalévání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rajčata nikdy nekropíme po celé rostlině, ale zaléváme jen ke kořenům

Překvapila vás úroda rajčat? Vyrobte si vlastní curry kečup. Máme pro vás recept! 

Léčit se dá

Když objevíte první postižená místa, je třeba velmi rychle reagovat a postižené listy okamžitě odlomit a následně rostlinu ošetřit některými z fungicidních přípravků ve formě postřiku. Postižená místa je třeba hojně a podle potřeby i několikrát ošetřit a rozhodně nešetřit. Je také nutné fungicid nastříkat na celou rostlinu, včetně spodní části listů a stonků.

Důležitá je prevence

Chemická ochrana nepůsobí jako prevence, k ní přistupujeme opravdu až v okamžiku výskytu. Můžeme se však pojistit a rostliny ošetřit některým z jemnějších přírodních přípravků. Hodně pro svá rajčata můžeme udělat i mechanickou ochranou. To znamená, olámeme spodní listy, aby se nedotýkaly půdy, rajčata nezaléváme na noc ani nekropíme naráz celé rostliny, ale zaléváme jen ke kořenům. Snažíme se rostliny zachovat co nejvíc suché. Rajčata nikdy nesázíme do blízkosti bramborového pole, a pokud je pěstujeme ve kbelících, postavíme je co nejtěsněji ke stěně. Skvělou službu také udělá střecha, jež zamezí přílišnému přemokření při dešti. Skleník pravidelně větráme.

Postřik
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fungicidní postřik může vyléčit drobně postižené rostliny

Máme pro vás TIP. Vyrobte si vlastní pařeniště, kde se bude rajčatům dařit. 

Likvidaci nepodceňujte

Protože houba dokáže přezimovat v rostlinných zbytcích a bramborových hlízách, nesmí se plody ani listy či stonky vyhazovat do kompostu nebo bioodpadu, protože by se choroba příští rok šířila ještě víc. Nejlepší je vše spálit.

Ruce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postižené rostliny vytrhneme i s kořeny a spálíme

Jaké odrůdy rajčat pěstovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Nechce se vám utrácet za sazenice rajčat? Předpěstujte si vlastní! Poradíme, jak na to

Publikováno: 28. 7. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová