reklama

Pozor, na zahradách se objevuje nová choroba trávníku! Jak ji rozpoznat a léčit?

Novou chorobu trávníku zapříčinila nejedlá houba Laetisaria Fuciformis neboli Kornatka travní. Tuto chorobu najdeme také pod názvem červená nitkovitost trav. Vytváří nepravidelné světle hnědé až slámově zbarvené skvrny s bílými, ale častěji růžovými chomáčky mycelia.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Nová choroba trávníku - nejedlá houba Laetisaria Fuciformis neboli Kornatka travní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kornatka travní

Kornatka travní (Laetisaria Fuciformis) je nejedlá houba, která se nově začala objevovat v trávnících. Kromě této travní se vyskytuje celá řada kornatek, které jsou zapsané i v mykologických atlasech (Kornatka masová, oranžová, dubová, jasanová, osiková, septocistidová). Vytváří nepravidelné světle hnědé až slámově zbarvené skvrny s bílými, ale častěji růžovými chomáčky mycelia. Napadá všechny travní druhy. Nejvíce kostřavy červené, jílky vytrvalé a lipnici luční.

Při vhodných podmínkách se vyskytuje již v dubnu, ale je možné jí spatřit i v prosinci. Její největší výskyt je v období teplých slunných dní na sušších místech, při teplotách 16-22 °C a vlhkém počasí je možný epidemický výskyt a napadená plocha je zbarvena do červena. Infekci podporuje dlouhodobá vlhkost trávníku a půdy, rosa, mlha a nízká úroveň minerální výživy.

Prázdná místa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kornatka vytváří v trávníku holá místa s růžovými skvrnami

Kornatka přežívá na listech a ve stařině, přenáší se vodou, pohybem lidí a zvířat, sekačkou a jinou mechanizací. Může se stát, že posekáme trávník v dobré víře, že tím houbu odstraníme, avšak právě naopak si jí pěkně roznosíme po celé zahradě a zavlečeme i na místa, kde se dosud nevyskytovala. Často se vyskytuje na trávníkách s nedostatečným drnem, které jsou hnojeny nepravidelně a nevyváženě, a především na zamokřených půdách v době výskytu rosy. Výskyt podporuje také nadbytek plsti v trávníku, střídání chladu a tepla nebo málo světla.

Sekání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po sekání trávníku, kde se vyskytuje kornatka, je nezbytné důkladně očistit sekací část

Prevence 

To, co my sami můžeme pro náš trávník udělat, je kosení, vyvážené pravidelné hnojení a optimální zavlažování. A samozřejmě odstranění plsti. Protože výskyt kornatky podporuje nedostatečná minerální výživa, začneme používat dlouhodobá trávníková hnojiva. Dále je nutná optimalizace závlahy a pravidelná hygiena sekačky, nezapomeňte na pravidelné čištění sekačky - kornatka se přenáší také pohybem mechanizace po pozemku, a v neposlední řadě také preventivní aplikace fungicidu, který kornatku eliminuje.

Vertikutace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Provzdušnění trávníku výskyt kornatky eliminuje

Fungicidy

  • Azoxystrobin – přípravek Ortiva
  • Benomyl
  • Iprodine - přípravek Rovral Aqua Flo
  • Manccozeb – přípravek Dithane DG
  • Prochloraz
  • Propiconazole

Přípravky aplikujeme preventivně nebo ihned při počátku napadení trávníku. Aplikace se provádí postřikem zahradními postřikovači. Nepostřikujte pouze lokální místa, ale aplikujte fungicid na celou plochu trávníku, abyste měli jistotu, že došlo opravdu k dobrému ošetření. Zároveň proveďte důkladnou očistu spodní části sekačky, s níž trávník sekáte. Zde mohou totiž zůstat částečky kornatky a při dalším sekání se mohou opět roznést po celém trávníku. 

Hnojení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kornatku vyženeme také důsledným hojením trávníku

Kornatka trochu jinak

V přírodě žije ještě jeden organismus, který má s kornatkou společné jméno, ale naštěstí již nic jiného. Jedná se Kornatku hnědou (Issus coleoptratus), což je brouk patřící do podřádu křísů. Tento zvláštní tvoreček má na svých nohách vybavení podobné mechanickému soukolí, které ho popohání. Zjednodušeně řečeno, má na vnitřní straně obou zadních nohou ozubená kolečka. Když skáče, tato kolečka zajistí, že jsou obě nohy dokonale synchronizované. Jinak by kornatka během skoku začala neovladatelně rotovat.

Kornatka hnědá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kornatka hnědá je oproti houbové chorobě trávníku velmi zajímavý tvor

Jak ošetřit trávník proti plísni sněžné

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová