reklama

Parazitické vosičky vám můžou zachránit celou úrodu ve skleníku

Celá řada škůdců nás trápí po celý rok na zahradě, ale i v květináčích na terasách a kolem domu. Ale nezapomněli jste zkontrolovat rostliny ve skleníku? To, že jsou pod střechou a třeba i neustále uzavřené, neznamená, že se k nim škůdci nedostanou. A největší postrach pro naši úrodu můžou být hlavně mšice.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Parazitická vosička se stane vaším užitečným pomocníkem ve skleníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud jste ve svém skleníku objevili na rostlinách invazi mšic, ale rostliny už mají nasazené mladé plody, nezoufejte. I tady se dá zasáhnout, dokonce bez chemie. Úrodu bude konzumovat celá rodina včetně dětí, proto zvolte raději tuto přírodní a přirozenější cestu než postřikové preparáty. V případě, že budete kombinovat i další přípravky, tak volte přírodnější a méně agresivní, které by mohly ohrozit nasazené vosičky.

Parazitické vosičky

Parazitické vosičky, odborně zvané Aphidius colemani, jsou takzvaní mšicomaři a zlikvidují velice spolehlivě všechny mšice ve skleníku. Jedna menší krabička vosiček vystačí na zhruba 20 m², což je běžný větší zahradní skleník. Ideální je nasadit vosičky ihned, jak se objeví první paraziti, aby se tito zbytečně nerozmnožili a nepoškodili nám úrodu. Vosičky ve skleníku vydrží do té doby, než zlikvidují všechny mšice.

Vosičky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Parazitické vosičky a likvidované mšice

Jak fungují vosičky aphidius colemani

Vosičky likvidují mšice tak, že je napíchnou, paralyzují, usmrtí a do jejich těl nakladou vajíčka. Tady probíhá celý cyklus vývoje, tedy vajíčko, larva a následně nový jedinec. Mladé vosičky si pak vykoušou malý kruhovitý otvor, vylezou ven a nastává nový koloběh, kdy další várka vosiček cílené hledá mšice a parazituje na nich stejným způsobem. Jedná se tedy o neustálý koloběh, dokud jsou na daném místě k dispozici mšice. Jedna parazitická vosička zvládne zlikvidovat až 300 jedinců tohoto škůdce. Napadené mšice zároveň vylučují poplašný feromon, v jehož důsledku ostatní exempláře reaguji padáním na zem, kde následně často i sami uhynou. V okamžiku, kdy jsou mšice vyhubené, vyhynou přirozeně i nasazené parazitické vosičky. 

Násada
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Larvy vosiček aphidius colemani

Jako pomůcku si můžete do skleníku vylepit žluté odchytové desky, které spolehlivě indikují výskyt prvních mšic hned na začátku invaze. Nemusíte tak pracně kontrolovat spodní stranu listů a celé rostliny. Při větším skleníku by to bylo hodně úmorné a časově náročné. Zároveň se nemusíme bát, že by vosičky ublížily vám, protože se specializují jenom na mšice, na člověka ani domácí mazlíčky neútočí. Ve skleníku se tedy můžete bezpečně pohybovat i v době, kdy tam Aphidius colemani máte nasazené.

Lepové desky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Žluté lepové desky na odchyt létajících parazitů

Jak na mšice

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná