reklama

Dokážete včas odhalit škůdce růží a vhodně je zlikvidovat?

Růžím je třeba věnovat velkou pozornost, je to přece královna květin. A pokud bychom o ně pravidelně nepečovali, neprohlíželi je a nechali na pospas škůdcům i chorobám, nedočkali bychom se krásných květů, ale jen starostí a problémů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby růže krásně kvetly, je třeba jim věnovat pravidelnou péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ideální doba na první prohlídku stavu růží je časně zjara ihned, jak začnou pučet první listy. Tím ale péče nekončí, protože škůdci a choroby mohou rostliny napadnout během celého vegetačního období. Proto pravidelně prohlížíme měkké výhonky, zda nejsou napadené například mšicemi, podíváme se také na rubovou stranu lístků a do jejich paždí. Někteří škůdci jsou tak drobní, že je pouhým okem sotva uvidíme, pro kontrolu stavu růží si proto vezmeme na pomoc i lupu.

Mšice, vytrvalý nepřítel

Nejčastějším škůdcem růží jsou mšice, které si s oblibou pochutnávají na měkkých mladých lístcích a výhonech. Kdybychom snad mšice přehlédli, i když vzhledem j jejich hojnému počtu je to spíš nepravděpodobné, na výskyt nás upozorní lepkavý povlak na listech. Jedná se o medovici, již mšice vylučují. Mšice rozhodně nepodceňujeme, dokážou v krátké době výhonky zcela obalit a rostlinu zdecimovat.

Mšice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mšice dokážou rostlinám hodně škodit

Maličká pilatěnka drobná

Jedním ze škůdců, kteří nejsou okem téměř vidět, je pilatěnka drobná. Tato maličká vosička klade vajíčka na okraje listů růží. Z nich se vylíhnou housenice, které začnou vyžírat pletivo listů. Napadené listy se v důsledku toho začnou stáčet do nevzhledných ruliček. V tomto okamžiku je poškození růží už nevratné. Proto je tak důležitá prevence a včasné zakročení, jelikož jakmile dojde ke stočení listů a zabydlení larvy, je na jakoukoli záchranu většinou už pozdě.

Pidikřísek šípkový

Za roztomilým jménem se ukrývá rafinovaný a zákeřný nepřítel růží. Patří do skupiny křísů a příznaky napadení tímto škůdcem si nemůžeme splést. Dospělí jedinci intenzivně sají z pletiva listů. Nejprve začnou být patrné světlé skvrnky podél žeber a později se v důsledku působení pidikříska listy zbarvují do stříbřité barvy. Poškozené listy mají tendenci zasychat a opadávat, což má vliv na vitalitu rostliny. Pidikřískům vyhovuje obzvlášť horké a suché letní počasí.

Neviditelná sviluška

Škůdce, na kterého je rozhodně třeba vzít lupu, to je sviluška. Ta dokáže svým sáním také znehodnotit nejmladší výhony. Poznáme ji mimo jiné podle jemných pavučinek v paždí listů. Svilušky se velice rychle množí a rostliny poškozují sáním. Kdybychom růže delší čas neošetřovali, určitě bychom našli ještě další škůdce: pilatky, zobonosky a spoustu jiných.

Svilušky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Svilušky poznáme podle jemné pavučinky

Houbové choroby

Další kapitolu poškozování růží píší houbové choroby. Mezi nejčastější patří černá skvrnitost, rez, potom samozřejmě padlí, které vytváří bílý povlak na povrchu listů, a tím je znehodnocuje.

Rez
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Proti houbovým chorobám je třeba také vytrvale bojovat

Preventivní ochrana

Prevenci je třeba provádět opravdu pečlivě a důsledně od jara až do podzimu. V první řadě je třeba růže vždy důkladně prohlédnout a udělat sestřih tam, kde je to potřeba. Průběžně sestřihujeme i výhony, které neobrazily nebo zaschly. Na jaře, když keře odhrneme, pečlivě je okopeme a vyhnojíme, používáme speciální hnojivo na růže, které jim dodá veškeré živiny. Hned zjara také provedeme první preventivní postřik proti škůdcům a chorobám. Nemusíme ale vybírat postřiky dva, stačí použít postřik kombinovaný, který působí na obě skupiny – jak na škůdce, tak na houby. 

Postřik
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Růže ošetřujeme postřikem několikrát do roka

První postřik provedeme zhruba v březnu až dubnu a během sezony přidáme ještě alespoň dva. Za vlhkého počasí je třeba opakovat postřik i častěji, protože déšť ochranou látku smývá a růže jsou nechráněné.  

Jak růže zazimovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 7. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová