reklama

Vůně rostlin probouzí naše smysly a pomáhá vytvořit kouzelnou zahradu

Rostliny do zahrad vybíráme podle mnoha kritérií, jako je velikost, rychlost růstu, tvar, barva květů apod. Už vás ale někdy napadlo vybírat květiny podle vůně? Skoro všechny druhy mají nějakou vůni, ale v rostlinné říši se najdou i opravdové skvosty. Vonných druhů využívali v zahradním umění již staří Řekové a Římané a nejčastěji je situovali poblíž odpočinkových koutů a laviček. Jejich vůně tak mohla být vnímána a využita co nejlépe.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plamenky patří k tradičním záhonovým trvalkám, voní sladce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kouzlo vůně

Vůně květin hraje významnou roli zejména navečer a v noci, kdy je výrazně intenzivnější. Zatímco přes den nás nejvíce ovlivňují zrakové vjemy, kdy si všímáme zejména barev a tvaru květů, večer přebírá své slovo čich a my můžeme vnímat rostliny úplně jinak než ve dne. Představte si večerní posezení na vaší zahradě, doplněné vonnými květinami, nebo usínání při otevřeném okně, kdy se dovnitř line nádherná vůně. Pokud máte ložnici v přízemí, věnujte kolem jejích oken koutek vonným rostlinám, v létě toto rozhodnutí jistě oceníte. Příjemná vůně totiž uklidňuje a navozuje relaxační náladu. Vůně některých květin dokonce zlepšuje kvalitu spánku.

Růže
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Růže patří ke královnám květin a tradičním rostlinám pro výrobu parfémů

Podle vlastního založení a vkusu si můžete vytvořit vonný koutek přímo na míru. Každý vnímáme vůně jinak, někdo má vjemový práh velmi nízko a stačí mu jen jemná koncentrace vůně, někdo preferuje naopak vůni silnější. Obecně máme druhy rostlin, které voní téměř každému, jsou jimi např. zimolez obecný nebo růže, naopak aroma mateřídoušky nebo meduňky je příjemné jen někomu. Vůně rostlin a to, jak na nás působí, je ovlivněno i tím, jak se vonné silice uvolňují. Rostliny, jako je např. vonná fiala nebo pustoryl, vydávají vůni na vzdálenost několika metrů, růži ucítíme poté, co si přičichneme až k jejím květům. Vonná pelargonie nebo šalvěj uvolní své aroma poté, co se rostliny dotkneme, intenzivnější aroma se rozvine, pomneme-li její lístek mezi prsty - siličné kanálky se otevřou a uvolní vůni. Rostliny používejte a kombinujte také podle toho, zda voní celá rostlina nebo jen její květy. Nejvhodnější je tyto druhy kombinovat.

Zimolez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádherné květy zimolezu vynikají omamnou vůní

Sestavit voňavý záhonek není tak složité, protože druhů je na výběr poměrně velké množství. Kromě osobního vkusu by měla být výsadba založena na co nejdelší době působnosti, to znamená, že kombinujeme, jak keře, tak trvalky a letničky. Skladba by měla zahrnovat druhy kvetoucí na jaře (hyacint, šeřík, pivoňka) v létě (zimolez obecný, růže, levandule, hrachor) i na podzim (plamenka, komule). Najde se dokonce i pár vonných otužilců, které rozkvétají v zimě či v předjaří nehledě na okolní sněhovou pokrývku (lýkovec, vilín, zimolez Purpusův).

Voňaví zástupci rostlinné říše:

Letničky:

rezeda vonná (Reseda odorata), fiala dlouhoplátečná dvourohá (Matthiola longipetala subsp. bicornis), hrachor vonný (Lathyrus odoratus), tabák křídlatý (Nicotiana allata), otočník stromovitý (Heliotropium arborescens)

Dvouletky:

hvozdík vousatý (Dianthus barbatus), chejr vonný (Cheiranthus cheiri), večernice vonná (Hesperis matronalis)

Balkonové, přenosné rostliny:

aloisie trojlistá (Aloysia triphylla), muškát vonný (Pelargonium citriodorum)

Cibuloviny:

hyacint východní (Hyacinthus orientalis), lilie královská (Lilium regale), narcis (Narcissus pseudonarcissus)

Trvalky:

plamenka latnatá (Phlox paniculata), pivoňka (Paeonia), mateřídoušky (Thymus), meduňka (Melissa), máta (Mentha), šalvěj (Salvia)

Pnoucí rostliny:

zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum), zimolez obecný (Lonicera caprifolium), zimolez Heckrottův (Lonicera x heckrottii), zimolez japonský (Lonicera japonica)

Keře:

čilimník (Cytisus), levandule (Lavandula), chojzie trojčetná (Choisya ternata), pustoryl (Philadelphus), růže (Rosa), zimolez Maackův (Lonicera maackii), zimolez Purpusův (Lonicera x purpusii), zimolez šeříkokvětý (Lonicera syringata), pěnišník žlutý (Rhododendron luteum), komule Davidova (Buddleia davidii), šeřík (Syringa), lýkovec vonný (Daphne cneorum)

Stromy:

lípa (Tilia), střemcha obecná (Prunus padus)

Střemcha
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Střemcha je známá pro svoji silnou vůni

Výběr a nákup rostlin:

Pokud se vydáte na nákup voňavých druhů, vždy se dopředu ujistěte, že si ze zahradnictví odnášíte přesně to, co chcete. Uvedený seznam by vám měl pomoci. Ne všechny zimolezy, lilie nebo pelargonie voní. Stejně tak i v případě růží. Tyto královny květin jsou s nádhernou vůní více než spojeny, a ty které nevoní, nekupujte. Pokud přičichnete k růži, vůni podvědomě očekáváte, a pokud žádná není, ucítíte lehké zklamání.

Vyberte si tu správnou odrůdu růže

Publikováno: 31. 7. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková