reklama

Sukulenty na zahradě nerostou jen v tropech, ale i v Česku

Sukulenty nemusíte pěstovat pouze doma, ale klidně na své zahradě. Nevadí, že u nás nejsou tropy, i českou zahradu můžete ozvláštnit sukulenty. Řekneme vám, jaké sukulenty jsou pro české zahrady ty nejlepší a co mají nejraději. Věříme, že vám to pomůže s jejich výběrem.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování sukulentů na zahradě má své kouzlo. Mohou ji i ozvláštnit. Pěstujte je u nás v Česku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Agáve vám ukáže, že přežije skoro všechno

Mnoho druhů agáve můžete pěstovat celoročně na své zahradě. Stačí jen, když pro ně najdete to správné místo. Agáve se vyznačuje velkou růžicí dužnatých listů lemovaných ostnatým okrajem, který je zakončen trnem. Agáve kvetou pouze jednou ve svém životě, pak hynou. Aby vám agáve na zahradě vydržela, doporučujeme sáhnout po mrazuvzdorné Agave parryi, která zvládne zimu pohybující se okolo -20 °C. Ještě odolnější je pak Agave neomexicana, která zvládne zimu dosahující -26 °C. Oběma se bude nejlépe dařit na jižní nebo jihovýchodní straně zahrady v dobře propustné (drenážované) půdě. V zimě potřebuje sucho, jinak potřebuje plné slunce.

Malá agáve na zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Agáve není pouze sukulent, z něhož v Mexiku vyrábí tequilu, je to i okrasná rostlina, která je schopna na vaší zahradě přežít skoro všechno

U netřesků si můžete vybírat z pestré palety druhů a kultivarů

Netřesky jsou originální a velice dekorativní. Na zahradě je můžete pěstovat třeba na skalce. Jejich pozitivem je i to, že jsou naprosté nenáročné, takže je zvládne pěstovat i naprostý začátečník. Zkuste to i vy.

Vybrat si můžete z pestré palety druhů i kultivarů. Podle starých pověr, měly chránit domy před blesky, proto se i jmenují netřesky. V reálu je však nemusíte zrovna pěstovat na střeše, ale všude tam, kde je dostatek slunce a kde není vlhko. Daří se jim v dobře propustné půdě, ale i ve štěrku, cihlové drti nebo mezi kamínky. Netřeskům nedělá dobře dlouhodobé sucho. Nicméně jim stačí jen malé a pravidelné zalévání. Jednou za čas je dobré je přihnojit trochou plného hnojiva.

Spousta netřesků na skalce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U netřesků si můžete vybrat z pestré palety druhů a kultivarů a tím pádem vytvořit zajímavou a neotřelou zahradu

Echeveria vás překvapí svými krásnými listy i květy

Echeverie, nebo také dužnatka, je krásný a nenáročný sukulent. I u ní si můžete vybírat ze 150 různých druhů. Všechny se ale vyznačují tím, že rostou skutečně velmi pomalu. Ty nejkrásnější mají zvlněné okraje listů nebo jsou dvoubarevné. Pokud budete mít štěstí, může vám dokonce na zahradě i vykvést. Echeveria je sukulent, který je vhodný k letnění. Čili hodí se k pěstování na skalce nebo v nádobách, které však na konci léta stáhnete dovnitř do tepla (kde se teplota bude pohybovat mezi 6-15 °C). Potřebuje hodně světla a slabou zálivku. Mezi jednotlivými zálivkami by měla půda zcela vyschnout. Daří se jim v substrátu smíchaného z listovky, drnovky, rašeliny a písku v poměru 2:2:1:1.

Echevaria zasazená na zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Echevaria je sukulent vhodný pouze k letnění

Rozchodníky vás okouzlí na podzim svými krásnými květy

Rozchodník je nádherný sukulent, který ozdobí vaši zahradu především na podzim. Je to vytrvalá trvalka, která si libuje na vyprahlých místech. Snese vysoké teploty, ale i mrazy do -12 °C. Rozchodník toho zvládne neskutečně mnoho a vydrží dokonce i tam, kde jinak odolné skalničky uhynou.

Vybírat si můžete zhruba z 500 druhů. Některé z nich jsou dokonce léčivé. Nádherně kvetou především na podzim. A bonus k tomu? Milují je včely. Rozchodníkům se daří na slunných stanovištích s dobře propustnou hlinitopísčitou půdou. Kromě nich se jim však dobře daří i na různých kamenitých plochách s minimem substrátu, tedy i na skalkách, štěrkových záhonech, suchých zídkách a podobně. Na zálivku nejsou vůbec náročné. Pokud jsou dobře zakořeněné, není nutné je prakticky vůbec zalévat. Zalít by se měli po suchu delším než měsíc, kdy se teploty pohybovaly okolo 30 °C.

Květ rozchodníku zblízka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozchodník je nevšední sukulent, který vás překvapí krásnými květy

Vytvořte si aranžmá z kaktusů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová