reklama

Blíží se sezóna sklizně jablek. Které odrůdy jsou vhodné k uskladnění a do kterých se rádi hned zakousnete?

Na světě existuje kolem 35 tisíc odrůd jablek. To jenom potvrzuje, jaké oblibě se toto ovoce těší. Nejinak je tomu u nás, navíc Česko je zemí, kde se jabloním obzvláště daří. Představíme vám ty nejlepší a nejoblíbenější odrůdy, protože nebude dlouho trvat, nastane čas sklizně a my bychom měli vědět, kterou si vybrat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jablka nejen výborně chutnají, ale obsahují také vitamin C, hořčík, vápník a další důležité látky. Podívejte se s námi na odrůdy, které u nás patří k nejoblíbenějším (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

S jablky je to jako s dobrým vínem nebo jídlem. Každému chutná něco jiného, někdo má rád šťavnatá křupavá jablíčka, druhý dává přednost sladkým plodům s hutnou dužinou. Výběr je opravdu široký - v supermarketu, ale ještě spíše na farmářských trzích nebo přímo u pěstitelů.

Sladký premiant

V posledních letech se stal skutečnou "jablečnou hvězdou" Zlatý delicious (Golden Delicious). Málokoho by dnes napadlo, že se nejedná o odrůdu cíleně šlechtěnou, ale o náhodného křížence, který byl objeven před více než dvěma sty lety ve Spojených státech amerických. Díky křehké a šťavnaté dužině, která má sladkou a aromatickou chuť, je nejlepší k přímé spotřebě, ale určitě ho využijete i při přípravě jablečných moučníků. Nepatří k odrůdám určeným k dlouhému uskladnění, ale pokud koupíte plody vypěstované v českých sadech, v dobrých skladovacích podmínkách nějakou dobu vydrží a zachovají si šťavnatost.

Golden delicious
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro odrůdu Golden Delicious je typická žlutozelená slupka s drobnými "tečkami“

K uskladnění i na štrůdl

Ze zámoří se rozšířila po celém světě další oblíbená odrůda jménem Jonagold, která má několik dalších poddruhů, které se odlišují barvami slupky (například Jonagored nebo Jonaprince). Jeho dužina je měkčí, ale šťavnatá a křupavá. Chuť je jemně sladkokyselá, a proto se mimo jiné skvěle hodí na pečení a odšťavnění. Patří mezi jablka, která jsou vhodná ke skladování a vydrží až do brzkého jara.

Jonagored
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jonagored je poddruhem druhu Jonagold. Skvěle chutná a má mnohostranné využití

Další vynikající odrůdou vhodnou k dlouhodobému uskladnění je Granny Smith. V angličtině to znamená "Babička Smithová“, což připomíná paní Marii Ann Smith, která tento druh před více než 150 lety vyšlechtila v Austrálii. Jablko má středně šťavnatou pevnou dužinu a typické je jeho aroma vonící po trávě a také slupka s jemně voskovým povrchem. Mírně nakyslá chuť z něj dělá skvělou ingredienci do ovocných salátů a do moučníků, například štrůdlů.

Granny Smith
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Granny Smith upoutá zelenou barvou a jemně travnatou vůní

Dlouholetou klasikou je Idared, který se hojně pěstuje i u nás. Červené plody mají jemnou navinulou chuť, kterou oceníte hlavně v kuchyni; ideálně se hodí k uskladnění. Pokud máte rádi křížaly, tak na ně vyzkoušejte odrůdu Gala, kterou vedle toho využijete i v kuchyni a také ji můžete bez problémů na zimu uskladnit.

Idared
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chutné Idaredy dávno zdomácněly i v našich zahradách a sadech

Dva domácí klenoty

Naše domovina je přímo ideální k pěstování jabloní. Ostatně Karel Čapek ji kdysi nazval zemí jabloňových sadů. Čeští sadaři a šlechtitelé se zasloužili o dvě známé a velmi kvalitní odrůdy, které určitě stojí za pozornost. Šampion (Champion) má šťavnatou a křehkou žlutobílou dužinu. Jeho chuť je nesmírně lahodná a šťavnatá, hodí se na odšťavnění, jídlo i pečení. Chutný je hlavně brzy po sklizni na konci září, uskladněný vydrží tak do Vánoc, pak začne moučnatět a ztrácí vynikající chuť. I pak ale můžete "šampiony“ použít třeba na domácí jablečný závin. V kvalitě nezaostává ani Rubín s pevnou a velmi šťavnatou dužinou. Má vynikající, sladce navinulou aromatickou chuť a široké využití, skladovat ho můžete do února, v ideálních podmínkách až do března.

Jabloň
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na mnoha místech naší domoviny najdete rozlehlé jablečné sady

Staré, ale dobré

Ještě před sto lety byste objevili v každém regionu nejrůznější místní odrůdy. Díky nadšení šlechtitelů zůstaly mnohé zachovány dodnes, a dokonce se prodávají jako sazenice. Jejich plody nejsou sice tak krásné a velké jako u nových druhů, ale mají jiné přednosti. Jejich názvy jsou doslova oslavou češtiny: Hájková muškátová reneta, Jadernička moravská, Holovouské malinové, Panenské české, Smiřické vzácné… Protože byly vyšlechtěny často v chladnějších oblastech, jsou odolné, dávají bohatou úrodu a většinou jsou určeny k dlouhodobému uskladnění. Hodí se skvěle na výrobu moučníků a křížal, a kdo má rád jablka s výraznou zemitou chutí, tvrdí, že jsou prostě nejlepší.

Jablečný ocet
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Z jablek si můžete vyrobit i jablečný ocet

Tipy:

  • Snažte se kupovat jablka vypěstovaná u nás. Podpoříte tím nejen tuzemské pěstitele, ale získáte zároveň plody s nejlepší chutí i vysokým obsahem vitaminů a minerálů, protože uzrály v našich domácích podmínkách a nám nejlépe vyhovují.
  • Nejchutnější bývají jablka, která se sklízejí dříve, tedy během září. Většinou se ale nehodí k uskladnění. Naprostou lahůdkou je třeba odrůda James Grieve, která ale po sklizni bohužel velmi rychle moučnatí.
  • Chcete-li si na zahradě vysadit některou ze starých tuzemských odrůd, na internetu naleznete kontakty na šlechtitelské stanice, které se na jejich pěstování specializují. Ceny malých stromků se pohybuje podle druhu od 200 do 500 Kč.

Zdroj:

www.bohemiaapple.com; www.sempra.cz; www.okolobytu.cz; www.izahradkar.cz; www.kupi.cz; http://www.stareodrudy.org   

Publikováno: 8. 8. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová