reklama

Nejen brambory, ale i amarant si můžete vypěstovat na své zahrádce

Amarant není pouze výbornou potravinou, ale i rostlinou, která pro své vlastnosti v posledních letech patří k vyhledávaným. Jde totiž o jednu z nejvýživnějších plodin na světě. Jen si představte, že z jedné rostliny získáte 1-2 kg semen. Pěstování amarantu navíc není nic složitého. Vypěstovat si ho můžete zcela klidně na své zahrádce nebo třeba na balkoně. Pěstovat ho můžete pro okrasu, pro jeho listy i pro jeho zrna. A my vám řekneme jak.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Amarant je jednou z nejvýživnějších plodin na světě. Vypěstovat si ji můžete na své zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

O pěstování amarantu

Amarant patří k těm nejstarším rostlinám, které člověk pěstuje pro svou obživu. Pěstuje se již zhruba 5-8 tisíc let. Zajímavé je, že i přes hlubokou historii jde zároveň i o plodinu 21. století. Aktuálně totiž zažívá ohromný boom. Děje se tomu tak proto, že semena mají vysokou výživovou hodnotu a rostliny je velmi snadné pěstovat i v ne zrovna ideálních klimatických podmínkách.

Semena
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jeden amarant je schopen vytvořit až půl milionu semínek

Pěstování amarantu na zahrádce

Pěstování amarantu, nebo také laskavce, není příliš náročné. Amarantu nevadí sucho, ba dokonce ani nízká kvalita půdy. Nejraději má však lehké, až středně lehké půdy, nejlépe písčité nebo hlinitopísčité. Nemá rád zamokřenou půdu.

Semena můžete jednoduše vysévat v dubnu do 1 cm hlubokého řádku nebo hnízda, ale pak je nutné rostlinu více zavlažovat a zpočátku i odplevelovat, než se vzpamatuje a sama plevel vypudí. Rizikoví jsou pro rostlinu zmrzlí. Takže je proto možná lepší si amarant doma předpěstovat a po zmrzlých jej teprve sázet na zahradu. Pokud se rozhodnete pro předpěstování, v tom případě začátkem dubna zasejte do jedné misky semínka a nechte naklíčit při pokojové teplotě 20-24 °C.

Naklíčený amarant
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud si chcete usnadnit pěstování, sazeničky amarantu si doma předpěstujete

Předpěstované sazenice na zahradě sázejte na teplé a světlé místo ve sponu 30×60 cm na rostlinu. Při pěstování je vhodné amarant za sezónu dvakrát pohnojit draselným a fosforečným hnojivem. Vzhledem k tomu, že amarant může dorůst velikosti až 1,5 m, dopřejte mu vhodnou oporu. Od července amarant kvete drobnými kvítky složenými do klásků. Semena začnou dozrávat na rozhraní září a října. Semena amarantu by se měla rychle sklidit, aby se omezilo jejich zbytečné vypadávání. Navíc, pokud jej včas nesklidíte, vysemení sám a nutno říct, že v jedné rostlině je až na 500 tisíc semen, takže pak budete mít na pár let o zábavu postaráno.

Jak sklízet amarant?

Sklízení amarantu je snadné, stačí jen vyklepat jejich klasy. Před dalším zpracováním je však nutné nejprve semena ve stínu usušit.

Hmoždíř
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sklízení amarantu je jednoduché, semena stačí jen vyklepat

Co byste měli ještě o pěstování amarantu vědět?

Semena amarantu zakoupíte zcela snadno v běžných zahradnických potřebách (hledejte ho pod laskavcem). Amarant můžete pěstovat dokonce i na balkoně. Potřebujete k tomu pouze velké hluboké květináče. Při pěstování amarantu je nutné počítat i s tím, že pokud si jednou amarant na svou zahradu přinesete, už se ho jen tak nezbavíte. Je totiž velmi plodný a klíčivost semen je až pět let. Vyroste vám dokonce i na kompostu.

Rostlina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování amarantu není nikterak složité

Stvol ručně nepřetrhnete, jde setnout jen srpem. Amarant můžete pěstovat nejen pro semena, ale i pro listy, které je možno použít do salátů, jako špenát nebo třeba do polévky. Pokud ji chcete pěstovat jako okrasnou rostlinu, můžete amarant v létě sestřihnout na výšku 30 cm. Rostlina pak vytvoří keřík, který ihned obroste velkým množstvím hustého převislého ocasatého květenství v červené nebo zeleno bílé barvě.

Více o pěstování amarantu se dozvíte ve videu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová