reklama

Tato zelenina má svoje místo v každé zahradě, připravte se na její pěstování

Zelí je pro zahrádkáře velmi vítanou zeleninou. Snadným pěstováním a relativní nenáročností můžeme získat významný zdroj vitaminů a minerálů, kterým si zajistíme zdraví přes celou zimu, a to zvláště tehdy, pokud si hlávkové zelí nakrouháme a naložíme. Poradíme, jak dosáhnout velkého výnosu a také, jak si poradit s nejčastějšími škůdci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zelí je výborná zelenina, obsahující spoustu důležitých látek pro náš organismus (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zelí hlávkové představuje druh zeleniny, který má větší požadavky na půdu. Nejlépe se mu daří v lehkých půdách, v případě raných odrůd, nebo těžších, u těch pozdnějších, které jsou velmi dobře zásobené živinami. Důležitá je reakce půdy v rozmezí pH 6-7. Aby zelí na záhonech dobře prospívalo, je vhodné na podzim zapravit posekanou trávu s listím, spoustu dalšího materiálu, jako je kompost, a neměl by chybět ani přídavek chlévského hnoje. Zelí dobře snáší značné vyhnojení, avšak pozor na přílišný obsah dusíkatých sloučenin, který může vygradovat až ve snížení obranyschopnosti rostlin a následného napadení škůdci, nejčastěji běláskem zelným. Ten je pro vegetaci opravdovou pohromou, pokud se masivně rozmnoží.

Zeleninový záhon
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zelí pěstujte ve společnosti další zeleniny, omezí to únavu půdy

S pěstováním začínejte již v březnu, kdy si vhodnou odrůdu vysejete do sadbovače a umístíte za okno. Zde je vhodné použít propařený substrát a nepřelévat, z důvodu možnosti napadení houbovým onemocněním krčku rostlin, které mladé exempláře zahubí, případně způsobí jejich zakrnění. Je vhodné sáhnout po tzv. supresivním substrátu, který je proti těmto nemocem ošetřen již od výrobce. Také je možné výsev do skleníku v dubnu. Po dvou až třech týdnech vyjednoťte, aby mladé rostlinky řádně zesílily. V polovině května, když je již po zmrzlých mužích, vysazujte zelí ven. Nejlépe pak do sponu 50×50 cm.

Výsadba zelí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé rostliny opatrně vyjměte ze sadbovače a zasaďte do zalité jamky

Během vegetačního období zalévejte každý den ke kořenům, kontrolujte stav a vývin rostlin. Zvláště mladé exempláře bývají napadány slimáky, kteří způsobují poškození listů. Proto je vhodné záhon se zelím obsypat dřevěnými pilinami, osvědčilo se také pravidelné kypření kolem rostlin a sbírání slimáků. V případě, že nic z toho neúčinkuje, přistupte k aplikaci parazitických hlístic nebo ekologických návnad, které obsahují fosforečnan železitý, což slimáky spolehlivě zahubí bez ohrožení jiných, užitečných živočichů.

Zdaleka největší hrozbou pro zelí je výskyt bělásků, kteří škodí ve svém vývojovém stadiu v podobě housenek, žeroucích listy a škodících i uvnitř růžic. Proto se vyplatí obezřetnost, pravidelná kontrola spodku listů, kde bývají nakladena vajíčka. Pokud se již housenky vyvinuly a poškozují porost, stříkejte naředěným odvarem z šalvěje nebo levandule. Dobře účinkuje také posyp vaječnými skořápkami kolem rostlin nebo využití přípravků na přírodní bázi. Většina odrůd zelí se sklízí od konce srpna do října. Hlávky ukládejte do velmi chladného sklepa, důležité je řádně je očistit. Nutná je taktéž vysoká vzdušná vlhkost.

Zelí ožrané běláskem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlávka, poškozená housenkami běláska

Z pěstovaných odrůd jsou velmi oblíbené především Pourovo pozdní a jeho mírně ranější Pourovo polopozdní, které poskytují velmi vysoký výnos a jsou vhodné ke zpracování krouháním. Hlávky mohou mít hmotnost až přes 8 kg. Špičatý červený kultivar Kalibos je vhodný pro pěstování ve všech polohách a skladování nebo krouhání, ale hlávky mají menší hmotnost, zhruba do 3 kg. Z velmi raných je pak zajímavá odrůda Unikát F1, která se sklízí už o letních prázdninách.

Několik důvodů, proč pěstovat zelí na zahrádce

  • obsahuje vitamin C, K a velké množství vlákniny
  • obsažené flavonoidy potlačují vznik zánětů a kardiovaskulárních chorob
  • podporuje činnost trávicí soustavy
  • vysoký obsah síry pomáhá zlepšit stav pleti

Podívejte se, jaké odrůdy zelí jsou vhodné pro nakládání:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 8. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček