reklama

Jaké stromy jsou vhodné do atrií, malých zahrad a dvorů či pro pěstování v nádobách?

Pěstování vyšších dřevin v omezeném prostoru vyžaduje zejména pečlivý výběr druhů. Ne všechny stromy si poradí se specifickými podmínkami, které dvory nebo atria představují. Kromě nedostatku místa pro korunu stromu je mnohdy i prostor pro kořeny omezen. Velmi často je problémem i nedostatek světla.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
V atriích či na malé zahradě se bude dařit japonským javorům i tvarovaným jehličnanům (Zdroj: Daniela Dušková)

I přes všechny tyto faktory přitom po těchto dřevinách chceme, aby byly velmi dekorativní po velkou část roku, aby přinášely pěkné květy nebo zajímavě tvarované či vybarvené listy. Dvory a atria jsou místa, která pohled diváka přitahují, a požadavek na dekorativnost druhů je opravdu velký.

Vhodné druhy dřevin

Vždy musíme vycházet z dispozic daného prostoru a tomu i přizpůsobit volbu dřeviny. Opravdu nevhodné jsou druhy bujně vzrůstné se širokou a rozložitou korunou. Uzavřené dvory sice nabízejí jisté omezení, ale na druhou stranu si můžeme dovolit pěstovat i takové druhy, které by na otevřeném prostranství nemusely prosperovat. Řeč je o choulostivějších druzích z teplejších oblastí, které na zahradě často zmrznou nebo vyžadují pečlivou zimní ochranu.

Dvůr představuje stanoviště daleko chráněnější nejen vůči větru, ale i proti mrazu. Mezi zdmi nikdy neklesne teplota tolik, jako na volném prostranství. Atria a dvory dovolí pěstování například nižších kultivarů cedrů, magnolií, dřínů, vistárie nebo japonských javorů. Z ostatních druhů jsou velmi vhodné některé typy šeříků, vrb, čilimníků, azalek, okrasných třešní a jabloní, ceanothus, štědřenec a samozřejmě velké množství nízkých forem jehličnanů.

Vistárie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro uzavřené dvory, které stále poskytují dostatek slunce, se skvěle hodí vistárie

Umělé záhony:

Zeleň se do dvorů, podobně jako na střechy, velmi často dostává i pomocí vyvýšených záhonů, vybudovaných na původním zpevněném povrchu. V takovém případě není ani jiné řešení možné. V podstatě se nabízejí dva způsoby řešení - pěstovat rostliny v nádobách nebo zbudovat vyvýšené záhony na stávající dlažbě či jiném pevném povrchu. Pokud zvolíme záhony, je nezbytně nutné pamatovat na odtokové otvory. Srážková nebo zálivková voda se musí vsakovat a její přebytek volně odtékat. Pokud není ponechán odtokový otvor, voda se bude hromadit a kořeny, stejně jako v nádobě nebo kontejneru bez odtokových otvorů, začnou zahnívat. Nezbytnou nutností pak bude i drenáž alespoň v 10cm vrstvě.

Zeminu do záhonů volíme propustnou, kvalitní, ale nenahrazujeme ji substrátem pro pokojové rostliny nebo květiny, ten je většinou příliš živný a nasákavý. Záhon zásadně neplníme až do vrchu, musíme počítat se zálivkovým okrajem. Do záhonů nižších než je 20 cm nesázíme stromy ani keře. Využijeme je pro nižší druhy, v případě stinné expozice jsou nádherné kapradiny, kterým chráněný dvůr zajistí velké a nepoškozené listy, dále doporučuji nízký kopitník (Asarum), břečťan (Hedera), pachysandru (Pachysandra). Pro slunný dvůr se nabízí skvělá šance pro pěstování kaktusů a sukulentů, či pouštních rostlin a travin.

Pokud máme k dispozici vyšší půdní profil, než je 40 cm, můžeme se poohlédnout po nižších dřevinách, jako je vrba (Salix integra Hakuro Nishiki), výborná příležitost je pro pěstování opadavých rododendronů neboli azalek (Azalea), které tvoří velmi malý kompaktní kořenový bal, který je nenáročný na půdní prostor. Nezapomeneme ale na větší přídavek rašeliny, která zajistí požadovanou kyselou reakci. Krásný je i čilimník (Cytisus sp.) a kalina (Viburnum).

Salix integra Hakuro Nishiki
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Salix integra Hakuro Nishiki je menšího vzrůstu a zajímavé barvy listů

Volná půda:

Pokud dvůr či atrium nabízí volný prostor ke kořenění, který neomezuje žádné nepropustné dno, můžeme zvolit i vyšší druhy dřevin.

Druhy pro uzavřené dvory:

Japonský javor (Acer) - Tyto krásné a dekorativní stromy menšího vzrůstu, jsou pro uzavřená stanoviště jako stvořené. Na zahradě je často poškozuje mráz a celé větve se pak musí odstranit. Chráněná lokalita jim zajistí bezpečnou zimu bez poškození. Na trhu je k dispozici celá škála kultivarů, nejčastěji javoru dlanitolistého (Acer palmatum). Pěkný, ale méně rozšířený, je i javor japonský (Acer japonicum). Jen na základě těchto javorů se dá vytvořit nesmírně poutavá sesadba. Dekorativní je na nich půvabný habitus a drobný, pěkně tvarovaný list, který může vedle zelené barvy být i tmavě červený, zlatavý nebo nejrůzněji panašovaný. Existují i tříbarevné kultivary. Javory celkem dobře snášejí i řez, ale nejlépe jejich krásný tvar vynikne, pokud je nebudeme omezovat. Jistě se z nich ale dají vytvořit i jedny z nejúchvatnějších bonsají.

Japonské javory
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Do atrií a dvorů jsou jako dělané japonské javory

Okrasné třeně a jabloně (Prunus, Malus) patří, co se týká květu, mezi naprostou jedničku. Bohatství květů z nich na jaře činí nepřehlédnutelnou dominantu. Také zde si můžeme vybrat z velké řady druhů a kultivarů. Mezi nejlepší patří tyto druhy třešní: Prunus subhirtella, Prunus serullata, Prunus padus a jabloní: Malus baccata a celá řada hybridů. Třešně i jabloně vyžadují hodně světla, které podporuje i bohatou násadu květních pupenů.

Okrasné jabloně a třešně
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Okrasné jabloně a třešně nás zahrnou záplavou květů

Štědřenec (Laburnum anagyroides, L. watereri Vossii) je naprosto ideálním druhem všude tam, kde je nedostatek prostoru do šířky. Štědřenec sice dorůstá až do 4 m, ale přitom je jeho koruna úzká a nezabere mnoho místa. Na jaře kvete žlutými hrozny květů, které září na dálku. Dobře roste na slunci i v polostínu a je zcela nenáročný na kvalitu půdy. Druh netrpí chorobami ani škůdci.

Štědřenec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy štědřenců jsou hotovým zlatým deštěm

Magnolie (Magnolia) - Také magnolie ocení chráněné stanoviště. Zdobné jsou na ní květy, které jsou v závislosti na druhu různě velké. Nejčastější barvou je bílá, ale některé kultivary mají květy růžové nebo karmínově červené. Největší květy přináší magnolie Soulangeova (Magnolia soulangeana), které u nás průměrně dorůstá 4m výšky. Strom bohatě zakvete zejména při dostatku slunečních paprsků. Magnolie vyžaduje vlhčí živnou půdu s kyselým pH.

Magnolie
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Úchvatné květy magnolií

Vrba (Salix) - Díky nižšímu vzrůstu je i vrba dokonalým stromem pro uzavřená stanovišti. Vrba se sice nepyšní velikými a výraznými květy, ale její drobné jehnědy patří k prvním milým poslům jara. Řada druhů přináší navíc zajímavě tvarované větve, barevnou kůru nebo pestrý list. K těm nejkrásnějším druhům bezesporu patří vrba Matsudova (Salix matsudana ´Tortuosa´) a vrba červenokřivolaká (Salix erythroflexuosa). Oba druhy spojuje výrazně pokroucený tvar větví s tím, že prvně zmíněný druh má žlutozelenou barvu kůry a druhý červenooranžovou.

Bambusy - Do dvorů a atrií se výborně hodí i bambusy. Místu dodají orientální nádech. Rychle rostou a mají pěkně zbarvené stvoly. Bude se jim dařit na slunci i v polostínu. Bambusy se dobře hodí i do městského prostředí.

Bambusy
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Do atrií a dvorů se hodí i bambusy

Celý prostor dvoru se dá i podřídit jednomu stylu. Pokud se zaměříme na druhy, jako jsou drobnolisté javory, azalky a nízké, případně tvarované jehličnany, můžeme vytvořit stylizaci čínské nebo japonské zahrady. Slunný dvorek zase nabídne chráněnou lokalitu pro vytvoření pouštní nebo stepní zahrady.

Choroby a škůdci

Otázku zdravotního stavu rostlin se nevyplatí podceňovat. Chráněné stanoviště se rádo zalíbí mšicím a jinému savému hmyzu, housenkám a broukům. Plísňové a půdní choroby se rovněž mohou objevit častěji než na zahradě. Při prvním zjištění škodlivého patogenu ihned zakročíme vhodným postřikem nebo biologickou ochranou.

Víte, jak pěstovat magnolii? Podívejte se:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 8. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková