reklama

Jak správně skladovat zeleninu a ovoce, aby vydrželo po celou zimu?

Srpen je časem intenzivní sklizně vlastních produktů ze zahrady, které nám vydrží i celou zimu a díky tomu máme k dispozici neustálý přísun vitaminů a dalších důležitých látek. Jak ale správně skladovat úrodu, aby nedošlo k jejímu poškození? Jde nejen o volbu skladovacích prostředků, ale i o mnoho dalších faktorů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ne všechna zelenina je vhodná ke skladování, například salát je po sklizení potřeba ihned zpracovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Základním aspektem vhodného skladování úrody je volba správného prostoru. Nejlepší je sklepní prostor bez oken, kde se dlouhodobě drží teplota do 10 °C a kde ani v zimě zde nemrzne. Z pohledu skladování především zeleniny, kde je nutná vyšší vzdušná vlhkost, není toto překážkou, ale musíte dbát na použití vhodných prostředků a také důkladného očištění všech produktů, které zde chcete skladovat.  

Za nejvhodnější je použití normalizovaných zelinářských přepravek, které jsou lehké, velice snadno stohovatelné a nezabírají moc místa, pokud se dobře rozmístí do jednotlivých regálů ve sklepě. Jejich obrovskou předností je zároveň snadná omyvatelnost a možnost kontroly skladovaného ovoce a zeleniny. Díky tomu máte perfektní přehled o zásobách, které budete postupně zpracovávat až do následujícího jara. Nezapomínejte, že je ve sklepě zapotřebí ponechat místo na zavařeniny, jejichž čas přichází právě nyní, kdy se vyrábějí nejrůznější domácí džemy, marmelády, šťávy či nakládají okurky, rajčata nebo papriky. Pro zavařeniny je vhodné vyčlenit jeden celý regál. Jejich výhodou je také o, že sklenice se zavařeninami je možné mít i na podlaze, což u přepravek tak snadno nejde.

Brambory
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brambory v prodyšných pytlích

Je zde často problém s kondenzací vzdušné vlhkosti, což znamená snadné napadení skladované zeleniny a ovoce plísněmi, i když jsou důkladně zbaveny nejrůznějších nečistot. Jakmile plíseň nebo hniloba jednou udeří, může velice rychle poškodit velkou část úrody. Za naprosto nevhodné je skladování úrody v nejrůznějších igelitových taškách, kde také dochází ke kondenzování vlhkosti a vzniku plísní. Nevhodné jsou i kartonové nebo jiné bedny s plnými stěnami a dnem.

Rajské
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zeleninu ukládejte vždy důkladně očištěnou

Příklad skladování ovoce a zeleniny z letošní úrody

  • zavěšené na stěně – cibule, česnek
  • v širším regálu v zelinářských přepravkách – jablka, hrušky, vlašské ořechy, brambory, zelí hlávkové
  • květináčích s pískem – mrkev, kořenová petržel, pastinák
  • užším regálu s přehledným členěním – naložená zelenina, zavařené ovoce, ovocné džemy a šťávy

Víte, jak zavřovat ovoce bez cukru? Inspirujte se:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 8. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček