reklama

Pěstování v dětství tolik oblíbených doutníků vyžaduje jednu zásadní věc

Orobinec známe z dětství jako populární doutníky, které jsme maminkám trhali a dávali na sucho do vázy, a když přišel jejich čas a v hnědých paličkách uzrála semena, s ohromným výbuchem se rozlétla po celém bytě a rodina měla o zábavu postaráno, protože jemná chmýříčka orobince se vymetala zpoza koutů ještě na Velikonoce. Přesto orobince na své popularitě neztratil a my jej můžeme pěstovat i na svých zahradách.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pusťte se bez obav do pěstování orobince (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování orobince

Orobinec (Typha) je rod jednoděložných rostlin z čeledi orobincovitých, vytrvalá bylina je původem z Evropy a Severní Ameriky. Nalezneme jí v celé Evropě s výjimkou severních částí Skandinávie. Vyskytuje se ve volné přírodě, ale je možné orobinec pěstovat i v zahradách. Ovšem pouze za předpokladu, že máme na zahradě vodní plochu nebo bažinu. Orobinec je totiž vodní rostlinou, která ke svému růstu potřebuje kořenit v bahnitém podloží v těsné blízkosti bažiny, mokřadu nebo vyrůstá přímo ve vodě. 

Voda
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Orobinec vyžaduje vysokou vlhkost, většinou roste přímo z bahnitých břehů vodních ploch

Pokud se chystáte na pěstování orobince, měli byste vědět, že tato rostlina je považována za invazivní a pokud nebudete její rozrůstání neustále regulovat, dojde k jejímu masivnímu přemnožení. Aby vám orobinec v krátké době nezabral celé jezírko či rybník, je praktičtější jej pěstovat v koších, odkud nemá takovou snahu se rozrůstat do okolí. Semena orobince jsou uspořádána v plodenstvích, kterým lidově říkáme doutníky pro jejich tvar. Jakmile semena uzrají, jsou na ochmýřeném okvětí roznášena do okolí. 

Orobinec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Orobinec je nenáročná rostlina, která zkrášlí vaše zahradní jezírka

Druhy orobince u nás

  • Orobinec širokolistý (Typha latifolia) dorůstá do výšky 150 až 200 cm, má širší a tmavě zelené listy.
  • Orobinec úzkolistý (Typha angustifolia) je rostlina vhodná pro zahradní jezírka, dorůstá výšky okolo 150 cm, má úzké listy a tvoří hnědé palice.
  • Orobinec sítinovitý (Typha laxmanii) tvoří šedozelené listy a malé vejčité palice, dorůstá výšky maximálně 150 cm.
  • Orobinec nejmenší (Typha minima) je ideální pro malé vodní plochy, protože dosahuje výšky 30-50 cm. Tvoří úzké listy, palice jsou malé a kulovité. Před lety bylo možné orobinec nejmenší spatřit u Hrdlořez u Suchdola nad Lužnicí, nyní je v ČR vyhynulý. Je možné nalézt pouze zplanělé druhy, které se dostanou ze zahrad do volné přírody.
  • Orobinec stříbrošedý (T. shuttleworthii) dorůstá výšky 100-200 cm. Tvoří stříbřité šedé palice. Donedávna byl považován za vyhynulý druh, nicméně v některých lokalitách Bílých Karpat je možné jej opět nalézt. 
Rákos
Orobinec si mnoho lidí zaměňuje s rákosem, což je ale zcela jiná rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Doutník
Plodenstvím jsou populární doutníky, používané i jako dekorace (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Orobinec se hodí k osázení okrajů vodních ploch, lze jej využít i k přírodnímu čištění odpadních vod. Vytváří velká skupenství, která jsou schopna během několika let zcela zakrýt vodní plochu, na jejíž březích roste. Během roku má orobinec zelené až šedostříbřitě zelené listy, v období července a srpna kvete. Následně se na špičkách stonků vytvářejí již zmíněné doutníky. Na podzim orobinec usychá a traviny nad vodou zežloutnou a zhnědnou. V zimě přežívá orobinec pod vodní hladinou pomocí oddenků v bahně, kde mu nevadí ani mráz ani sníh. 

Chmýří
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim se z "doutníků" uvolňují ochmýřená semena

Orobinec vyžaduje plně propustnou až bahnitou půdu, výživnou a vysoce zvlhčenou. Vhodná je mírně kyselá, úrodná a jílovitá půda. Má rád plné slunce i polostín. Jeho pěstování je nenáročné, orobinec je vhodnou rostlinou pro začínající pěstitele, protože nevyžaduje prakticky žádnou péči. Sází se do hloubky vody 25-50 cm na okraje jezírka. Vysazujeme v březnu až do poloviny června nebo v září až do začátku prosince.

Jeho traviny a květenství jsou hojně využívána také pro dekorativní účely, ze suchých lodyh a listů se pletou ošatky, kabelky, klobouky a různé ozdoby. Dlouhé listy se používaly k pletení a k ucpávání spár na sudech, lýková vlákna listů a stonků zase jako náhrada za jutu a k nastavování konopí a lnu. Pleteným zbožím z orobince se u nás proslavilo město Bakov nad Jizerou.

V dřívějších dobách nahrazovalo chmýří ze zralých palic peří do peřin a polštářů. V lidovém léčitelství se oddenky orobince používaly k pročištění krve, rozemleté k obkladům ran a popálenin. Listy mají močopudný účinek. Rozdrcené listy orobince s olejem se užívaly k obkladům kožních vředů a ran. Zajímavostí je, že se pyl z druhu Typha angustifolia užívá k léčení v tradiční čínské medicíně. Užívá se ve formě odvaru při bolestivé menstruaci a bolestivém močení s krví v moči, posiluje srdce a snižuje množství tuku v krvi.

Orobinec se zpracovával i jako potravina, protože z mladých oddenků se připravovaly saláty se solí a octem, usušené a rozemleté oddenky sloužily jako mouka. Zralé palice jsou dobré k rozdělání ohně. Škrobnatý oddenek se využíval jako krmivo pro prasata. 

Publikováno: 19. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Pletení z orobince

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Paní Iveta Dandová plete z orobince ošatky, koše a podobné věci. Dá se prý uplést prakticky vše.