reklama

I v našich končinách můžeme pěstovat vzácné exotické léčivé rostliny

Mnoho druhů bylinek můžeme nasbírat v přírodě a mnoho jich můžeme i pěstovat na zahradě. Velké množství druhů je pro nás velmi typické, oblíbené a často používané. Mezi širokou základnu nejoblíbenějších druhů patří meduňka, máta, heřmánek, kopřiva, smetanka, třezalka a měsíček. Ohromné množství druhů ale spadá do skupiny exotů z tropického prostředí. Překvapivě ale můžeme celou řadu těchto léčivek pěstovat i v našich podmínkách. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější druhy, které dobře doplní a obohatí domácí sortiment – představíme si druhy s léčivými plody, listy, hlízami i kořeny.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
I u nás můžeme pěstovat exotické léčivé rostliny (Zdroj: Daniela Dušková)

Smldinec čínský (světelný kořen, čínský jam), Dioscorea polystachya

Smldinců máme velké množství druhů s tím, že hlízy mnohých z nich se pěstují jako potravina. Známé jsou škrobnaté jamy, které mnohde představují velkou část jídelníčku. Smldinec čínský je popínavá rostlina, která ke svému růstu potřebuje oporu. Zcela mu ale postačí plastová síť pro fazole nebo okurky. Miluje slunné, teplé stanoviště a záhřevnou, propustnou, písčitou půdu, ve které nechybí živiny. Tento druh se v našich podmínkách pěstuje jako letnička, nejčastěji na záhoně, vytvořit můžeme i vyvýšené hrůbky.

Užitnou částí této rostliny jsou hlízy, které se tvoří pod zemí. V podstatě se jedná o alternativu brambor, stejně jako topinambury nebo batáty. Proto je třeba pěstování přizpůsobit tak, aby se hlízy mohly dobře vyvinout i sklízet. Úplně nejlepší variantou je asi pěstování v bednách. Na dno umístíme vrstvu slámy nebo křemičitého písku, poté vrstvu kvalitní zeminy, na kterou klademe jednoleté kořeny. Ty pak zasypeme další vrstvou zeminy. Výsadba probíhá na jaře v druhé polovině května a sklizeň potom probíhá na podzim. Jednoduše odděláme jednu boční stranu bedny a vybereme hlízy. Pamatujeme na to, že v bednách rostliny potřebují častější zálivku, než při pěstování ve volné zemi.

Čínský jam
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čínský jam se v našich podmínkách pěstuje jako letnička

Léčivé účinky

Hlízy smldince obsahují škrob, bílkoviny, tuky i cukry. Mimo jiné také celou řadu enzymů, amynokyselin a stopových prvků. Rostina je známá pro svou schopnost podporovat imunitní systém, snižuje krevní cukr, a proto se doporučuje při cukrovce, pomáhá i při chronické únavě a podporuje správnou funkci ledvin. Užívání je celkem snadné, konzumujeme hlízy rostlin v tepelně upraveném stavu. Můžeme si je dát, pokud jsou teplé nebo je po vychladnutí nakrájet do zeleninového salátu. Jejich chuť není nijak výrazná a hodně jim pomůže dochucení solí, kořením či bylinkami a oblíbeným dresinkem. Z listů můžeme připravovat i čaj na podporu nervové soustavy a proti únavě

Zvonek řepka, Campanula rapunculus

Je to dvouletá rostlina, která zase není tolik exotická. Planě roste na mnoha místech Evropy. Pouze její medicinální využití upadlo poněkud do zapomnění. Jedná se o formu zvonku s typickými modrými květy, které vykvétají na vzpřímených stvolech. Velmi pěkné jsou i sytě zelené listy, které vytváří bohaté listové růžice. Zajímavou částí této rostliny jsou jeho kořeny, které jsou jedlé. Jsou poměrně velké, na průřezu mají bělavou barvu. Jejich chuť je jemná, mírně nasládlá a konzumovat je můžeme vařené i v syrovém stavu.

Jak sám latinský název vysvětluje, kořen je chutný... “rapa” znamená malý tuřín a křupavé kořeny by se daly k tuřínu i lehce přirovnat. Kořeny jsou velmi dietetické a představují ideální potravinu pro diabetiky. Obsahují velké množství inulínu a žádné škroby. Nejlepší je kořen nastrouhat a vytvořit z něj základ zeleninového salátu. Kromě kořenu můžeme dobře využít i listy zvonku, které se dají připravit jako špenát, nebo je můžeme smíchat se špenátem v poměru 1:1. Nemají výraznou specifickou chuť, proto nezapomeneme na koření, česnek a cibuli.

Zvonek řepka
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Listy zvonku se dají upravovat jako špenát

Pěstování

Zvonek vyžaduje slunce nebo částečný polostín a živnou, ale propustnou půdu. Zajímavé je, že rostlina nemá ráda příliš teplou půdu, proto je vhodné povrch zamulčovat.

Bazalka posvátná (tulsi, holly basil), Ocimum sanctum

Je velmi zajímavou formou bazalky. Má velmi specifickou vůni a v Indii se z jejich listů připravuje tradiční čaj tulsi. Chutná sladce a kořenitě, připomíná lehce skořici. Kromě čaje se může přidávat do salátů nebo ji můžeme použít i v teplé kuchyni. Výborná je do zeleninových jídel a omáček. Z pohledu ajurvédy má velmi významné místo, doporučuje se pro podporu imunity, má protivirové i antiseptické účinky. Čaj z ní se popíjí při kašli a nachlazení. Její specifická vůně a chuť v nás doslova nabudí k chuti do práce i do života. Nabudí nás optimismem a zažene zbytečný stres.

Čaj z ní můžeme popíjet denně, velmi dobře nahradí černý čaj a je zdravou alterntivou kávy. Nejlépe se ochucuje medem a limetkou, Můžeme ji mixovat se zázvorem nebo ovesným mlékem. Pro obecné posílení organismu a jako prevenci proti nemocem můžeme denně rozžvýkat jeden nebo dva lístky. Listy díky své chuti i vůni můžeme přidat do smoothie, ozdobit jimi dezerty nebo nápoje. Posvátnou bazalku pěstujeme jako letničku. Většinou se jí dobře daří ve velkém květináči na balkoně nebo na terase. Miluje sluníčko a potřebuje dostatek vláhy. Na jaře si ji můžeme vypěstovat ze semen, stejně jako bazalku pravou.

Posvátná bazalka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvetoucí rostlina posvátné bazalky

Pětilistý ženšen (jiaogulan, bylina nesmrtelnosti), Gynostemma pentaphyllum

Je nesmírně zajímavou léčivkou původem z Číny, Thajska a Japonska. Pěstovat se dá i v našich podmínkách, a to celkem snadno, ze semínek. Pro podporu pěstování je dobré semena před výsevem namočit na jeden nebo dva dny do vody, a poté vyséváme do množárenského substrátu. Ideální je květináč nebo truhlíček překrýt fólií nebo tabulkou skla. Klíčí až 3 týdny, proto buďme trpěliví. Rostlinky můžeme dále pěstovat v květináči nebo i venku na zahradě. Pětilistý ženšen je popínavkou, a proto pamatujeme na oporu.

Rostlina miluje slunce a teplo a na záhoně by dokonce měla být schopna přezimovat, snese teploty do -12 °C, ale určitě je vhodné nahrnout listí a slámu. Pokud pěstujeme v květináči, tak určitě přes celé léto venku a na zimu umístíme do chladné, světlé, bezmrazé místnosti. Pro léčebné účely se používají listy, ze kterých vaříme čaj. Velmi účinný je i kořen rostliny, ale v našich podmínkách je téměř nemožné jej dopěstovat. Jeho sklizeň je možná až po 6 letech. Jiaogulan podporuje trávení a dobrou imunitu. Pomáhá tělu snášet stres, emoční zátěž a problémy s nespavostí. Je dobrý i na krevní tlak a odbourávání LDL cholesterolu. Podporuje činnost jater a ledvin.

Pětilistý ženšen
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pětilistý ženšen pochází z čeledí okurkovitých, roste popínavým či plazivým růstem a sám o sobě je I pěknou dekorativní rostlinou

Klanopraška čínská (schizandra), Schisandra Chinensis

Je zajímavá rostlina, velmi ceněná v tradiční čínské medicíně. Jedná se o opadavou ovíjivou liánu, která může dorůst až 10m výšky.

Pěstování

Rostlina miluje teplé a slunné stanoviště, ale i přesto je dobře mrazuvzdorná, snese až -35 °C, a můžeme ji zkusit vypěstovat i u nás. Rostlina pro svůj růst potřebuje oporu. Dobré místo pro pěstování bude u chráněné zdi domu, kde jí můžeme nabídnout dráty nebo vytvořit treláž, po které se bude pnout. V teplém létě se vyplatí zalévat a obecně je dobré občas přihnojit. I přesto, že klanopraška celkem dobře zvládá běžnou zimu, je dobré na mladé rostliny na podzim nahrnout tvrdé listí a zajistit je větvičkami chvojí. Pokud se stane, že rostliny přeci jen namrznou, tak je na jaře hluboce seřízneme. Většinou dobže reagují a vyraší novými silnými výhony. Součástí pěstování je i řez, každoročně na jaře zakrátíme dlouhé výhony a rostliny prosvětlíme.

Rostliny klanoprašky obsahují samčí I samičí květy, ale pro jistotu dobrého opylení je lepší pěstovat více rostlin pohromadě. Plody se tvoří v průběhu léta a sklízet je můžeme v září. Kromě konzumace za syrova z nich můžeme vylisovat šťávu, kterou můžeme zamrazit, nezahříváme ji. Plody můžeme sušit v sušičce s regulovatelnou teplotou, ta by neměla překročit 42 °C.

Plody klanoprašky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plody klanoprašky doslova lákají k ochutnání

Léčivé účinky

Plody obsahují velké množství vitaminu C, řadu minerálů a látku schizandrin, která je pro lidské tělo velmi prospěšná. Dokáže harmonizovat a posílit metabolismus, podpořit imunitu a povzbudit při únavě i stresu. Klanopraškové plody jsou vhodné pro posílení jater a ledvin.

Inspirujte se, jak si můžete vyrobit léčivou mast:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 8. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková