reklama

Také máte v chodníku mech? Přitom jeho odstranění není zas tak náročné

Trápí vás mech na chodníku? Zasáhněte raději hned, jakmile to zjistíte. Ušetří vám to čas i námahu. Mech se totiž rychle rozrůstá a jeho pozdější snaha o odstranění by bylo potom mnohem komplikovanější. A pokud nevíte jak, nevadí, my vám poradíme. Přinášíme vám tipy na rozličné metody odstranění mechu ze spár mezi kachličkami. A není jich málo, takže věříme, že si mezi nimi najdete tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zarostlý chodník mechem působí staře a zanedbaně. Naštěstí se ho můžete zbavit mnoha způsoby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mechem zarostlý chodník působí staře a zanedbaně. Bohužel na mech mezi kachličkami nemůžete použít to, co funguje na mech na trávníku, protože byste tím poškodili kachličky. Všeobecně se mechu mezi kachličkami můžete zbavit mechanicky nebo chemicky. Pojďme se blíže podívat na vaše možnosti. 

Ruční odstranění mechu se může jevit náročněji, je však ekologičtější

Ruční odstranění mechu je rozhodně pracnější, ale také i ekologičtější. U manuálního odstranění mechu je zapotřebí dostat se do spár, k čemuž potřebujete speciální škrabku na spáry. Ta se vyznačuje kvalitní čepelí na nerezovém držáku. S násadou se pak u práce nemusíte ani příliš hrbit. Mech je nutné ze spár vytrhat i s kořeny a následně ho vymést. Do uvolněných spár je zapotřebí dodat drobný písek, který je zase utěsní. Tato metoda čištění vaše chodníky ochrání na dlouhou dobu. Zvlášť, když se pak o své chodníky budete náležitě starat, tedy pravidelně zametat.

Muž odstraňuje mech v dlažbě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruční odstranění mechu je sice pracnější, ale i ekologičtější. Také dlouho vydrží

A jak na ostranění mechu z povrchu kamenů? Podívejte se i na naše video

Chemické odstranění mechu se může jevit jednoduše

Chemická cesta se může jevit jako jednodušší, není však vždy ideální. Taky není zrovna nejlevnější. Vyžaduje splnění určitých podmínek. Pokud je ale splníte, pak funguje spolehlivě. Použít k tomu můžete třeba Kuprikol, chemiQ, SCALP, Sanatop CI2 a vlastně vše, co má označení antimech. Aby chemie byla efektivní, potřebuje dostatečně vzrostlý mech a slunečné počasí. Nikdy se nesnažte mechu zbavit v době, když prší nebo před deštěm, nemá to smysl. Dejte si pozor i na zavlažovací systém (je to podobné jako s deštěm). Velkým rizikem jsou i rostliny, které rostou v okolí, k nimž se chemie může dostat. Mějte také na paměti, že by na chemicky ošetřenou plochu neměli po dva dny chodit zvířata, ani lidé. Naštěstí dnes již existují prostředky, které nenarušují povrch dlažby a neškodí ani životnímu prostředí.

Lití roztoku do nádoby rozprašovače
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chemické odstranění mechu se může jevit jednoduše, je tomu ale skutečně tak?

Mechanické odstranění mechu se může jevit jako zlatá střední cesta

Mechanické odstranění mechu tlakovým čističem, čili wapkou, je poměrně efektivní metodou. Mech takové síle neodolá. Chodník pak bez mechu vydrží obvykle dlouho. Účinek tlakového čističe můžete umocnit ještě s použitím bělidla nebo jiného fungicidního prostředku. Při jejich aplikaci si však dejte pozor na rostliny rostoucí u chodníku. Podobně jako wapka funguje i horkovzdušná pistole. Jenže i tato metoda má svá ale a vy při ní proto musíte počítat, že nezlikvidujete pouze mech, ale i užitečné živočichy.

Čištění chodníku v červených gumácích tlakovým čističem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velmi efektivní metodou je i mechanické odstranění mechu tlakovým čističem

Odstraňování mechu tradičními i méně obvyklými prostředky

Mechu mezi kachličkami se můžete zbavit rovněž pomocí soli. Stačí ho jen posolit. Jde o spolehlivý prostředek, který zaručeně zničí všechno živé. A když píšeme všechno, tak doopravdy všechno, takže si při aplikaci dávejte pozor, abyste si také neponičili i to, co nechcete, tedy okolní rostliny. V žádném případě to se solí nepřehánějte, protože se vsakuje do půdy. Vyzkoušet na mech můžete také roztok vyrobený z 0,6 l octa, 1 dl saponátu, 100 ml vody a 250 g soli. Vše za stálého míchání zahřívejte, dokud se v ní sůl nerozpustí. Po vychlazení přelijte roztok do rozprašovače a aplikujte na mech mezi kachličkami. Pokud chcete umocnit účinek roztoku, proveďte postřik za slunného a teplého počasí. Výsledek u tohoto způsobu čištění je vidět již po pěti hodinách od aplikace. Mech pak z plochy vymeťte a spáry zapískujte.

Mech ze spár odstraníte i alkoholem. Nicméně jeho použití vás vyjde velmi draho. Schůdnější je proto kombinace alkoholu (100 ml) s octem (500 ml) a kyselinou citronovou (3 lžíce). Spolehlivě na mech funguje i vápno rozpuštěné ve vodě. Mech totiž roste v kyselém prostředí a vápno je zásadité.  V případě použití octu byste měli vědět, že jeho aplikaci je nutné několikrát opakovat. Procedura je sice poměrně oblíbená a tedy i hojně používaná, ale i ona má své úskalí. Kromě nutného opakování si musíte dávat pozor na sílu použitého roztoku, na správné naředění a také na okolní rostliny, které vedle mechu, můžete také nechtěně odstranit.

O další tipech na odstanění mechu se dozvíte také v rozhovoru s panem Janem Kopřivou v následujícím videu.

Zátiší se známými domácími prostředky: sodou, boraxem, bílým octem a pomeranči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K odstranění mechu mezi kachličkami můžete použít i prostředky, které máte zcela běžně doma. Máme tím na mysli třeba sůl, ocet, saponát nebo třeba jedlou sodu

Podobně jako ocet pak funguje i aplikace jedlé sody. I ona je efektivní, i její nanášení je nutné opakovat a i ona je nebezpečná pro okolní rostliny. Když ji naředíte skalici modrou s vodou v poměru 1:10, získáte silný roztok, který po nastříkání na postižená místa mech rychle zlikviduje. V neposlední řadě zmíníme i obyčejný dřevěný popel. Velmi efektivní a snadno dostupný prostředek, který mech doslova udusí. Spáry pak mezi kachličkami mohou vydržet čisté i po dobu několika let.

Jednoduše a ekologicky

Vyzkoušet můžete i jeden zcela jednoduchý a ekologický trik. Napadenou dlažbu zakryjte černým igelitem. Na okrajích ho zatižte kameny nebo cihlami a nechte slunce, aby si s mechem samo poradilo. Kouzlo této metody tkví v tom, že mech se pod igelitem natolik zahřeje, až ho spálí. Samozřejmě, že tato metoda by měla být provedena ve slunečném období. Efekt zvýšíte použitím mulče, jen nutno upozornit, že ten se potom hůře uklízí.

Prevence je vždy lepší než následné řešení problémů

Při výběru dlažby proto mějte proto na paměti, že čím je dlažba hrubší, tím větší má spáry. O to větší je potom s nimi práce a náročnější údržba. Taková dlažba se mnohem snáze zanáší nečistotami a roste mezi nimi mech. Pokud tomu chcete předejít, vyberte si dlažbu s co nejmenšími spárami a nejhladším povrchem. Dejte si ale pozor, aby to byla dlažba s neklouzavým povrchem.

Muž dláždí dlažebními kostkami chodník
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V boji proti mechu mezi kachličkami můžete začít již od samotné stavby chodníku

Staráte se pravidelně o zahradu vertikulátorem? Trávník pročeše, zbaví mechu i suché trávy. Podívejte se na náš test na vlastní zahradě. 

Jestli skutečně chcete minimalizovat riziko výskytu mechu a plevelu, již při stavbě chodníku opatřete podklad ještě před vysypáním nosnými vrstvami a uložením dlažby geotextilií. Aby se mechu mezi kachličkami nedařilo, udržujte své chodníky čisté. Pravidelně je zametejte. Nejpečlivěji přitom pečujte o ty oblasti, které jsou zastíněné. Prořezávejte převislé keře a stromy, které chodník zastiňují. Pomoci rovněž mohou i drenážní cesty, které zabrání tomu, aby se voda na chodnících nezdržovala.

Podívejte se, jak si můžete poradit s pískováním spár:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Po odstranění mechu nezapomeňte obnovit lesk vaší zámkové dlažby. Jak na to se dozvíte v našem článku.

TIP

Využijte mechu a vytvořte si hezké dekorace, například popisné číslo na dům. Celý návod najdete v našem dalším článku. 

Publikováno: 24. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová