reklama

I v našich venkovních podmínkách se dá pěstovat oleandr

V přírodě tuto rostlinu najdeme především ve Středomoří, tedy v teplém a slunečném podnebí s vyšší vlhkostí vzduchu. Lze takové rostliny pěstovat i u nás? Kupodivu ano, ale budou vyžadovat naši péči. A také zvýšenou obezřetnost, oleandry totiž patří mezi prudce jedovaté okrasné rostliny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování oleandrů v našich venkovních podmínkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oleandry

Oleandr (Nerium oleander) má původní domovinu na březích Středozemního a Jaderského moře, pravděpodobně ale pochází z velké oblasti, rozkládající se od Portugalska přes Írán až do východní Asie. Jedná se hustý keř, v našich podmínkách jej ale pěstuje spíše jako hrnkovou rostlinu. Je charakteristický poměrně úzkými zelenými listy a různobarevnými květy, nejčastěji v barvě růžové, žluté nebo bílé. Může dorůstat do výšky 2-6 m.

Rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oleandr patří mezi prudce jedovaté rostliny

Jeho charakteristickou vlastností je prudká jedovatost. Je považován za jednu z nejjedovatějších zahradních rostlin, k usmrcení dospělého člověka stačí obvykle sníst jen dva listy, u dítěte dokonce jen jeden. Člověk se může otrávit dokonce i medem, pokud se včely vyskytovaly poblíž květů oleandrů a sbíraly jejich pyl. Jed působí na srdce a vyvolává zvýšení srdečního rytmu, dále třesavku, zvracení, průjmy, závratě nebo horečky. Účinným protijedem je přípravek Digibind či DigiFab, vyráběný z ovčích fragmentů imunoglobulinu. V lékařství se extraktů z oleandru využívá pro výrobu léků upravujících srdeční činnost a léčbu onemocnění kůže.

Podnebí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Původní domovinou je oblast Středozemního moře

Pěstování

Pokud budeme pěstovat oleandry v nádobách, musíme jim věnovat zvýšenou pozornost. Mají totiž celou řadu libůstek. Zejména nesnáší ani přemokření, ale ani nedostatek vláhy. Oleandr během léta zaléváme vydatně a pravidelně přihnojujeme roztokem plného hnojiva na květ a plod nebo hnojící tyčinky. Oleandrům svědčí i rosení, v horkých letních dnech nejlépe v podvečer, ale pozor na namočení květů. Měly by tendenci začít uhnívat. Půda by měla být výživná, vhodná pro pokojové květiny, spíše těžší, dobře propustná směs drnovky, pařeništní zeminy a písku. Její pH by se mělo pohybovat od 6,7 do 7,5. Oleandry nesnáší průvan, během vegetačního období milují teplo a přímé slunce, pokud jej nemají, kvetou málo nebo na květy vůbec nenasadí.

Růst
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oleandry jsou náchylné na nedostatek i nadbytek vláhy

Při pěstování oleandrů v nádobách dopřávejte rostlinám dostatek slunce, ale i vláhy. Zejména déšť jim dělá velmi dobře, ale pozor na přílišné přemokření substrátu. Ideální je, jakmile přestane pršet, vylít všechnu přebytečnou vodu z nádob i podmisek, jinak bude docházet k uhnívání kořenů. Na zimu je pak potřeba oleandry zazimovat ve vhodné místnosti, která nepromrzá, ale není ani příliš vyhřívaná, omezit zálivku a teplotu ustálit okolo 3-10 °C.

Květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podpořte násadu květů správným ošetřováním rostlin

Oleandry v nádobách potřebují ke svému růstu také odpovídající nádobu. V malé nádobě nebudou dobře prospívat a nepokvetou. U starších, plně vyvinutých exemplářů, pak již jen vyměňujeme vrchní část substrátu a dodáváme potřebné živiny. 

Velmi častou chybou je nesprávné seřezávání výhonů. Je-li oleandr dostatečně košatý, nemusíte jej seřezávat. Je známo, že tento druh kvete jen na starém dřevě. Stejně tak je tomu i s odstraňováním suchých květů. Květy seřezávejte vždy pouze po odkvětu, ideální období je září. Pokud počkáte, až odkvetlá květenství sama odpadnou, nic tím nezkazíte, ale naopak podpoříte na příští rok bohatou násadu květů. 

Oleandry se také dají tvarovat seřezáváním výhonů, ale toto je třeba provádět opravdu odborně. Pokud potřebujete rostlinu seříznout, zkracujte větve maximálně o ⅓. Řez proveďte těsně nad takzvaným přeslenem, což je místo, odkud vyrůstají u oleandru vždy tři listy najednou. Na zkrácené větvi by měl zůstat jeden až tři přesleny. Z tohoto místa by vám pak měly vyrašit další 3 nové výhony, které již příštím rokem pokvetou. 

Barva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oleandry se vyznačují barevnými variacemi květů od bílé po sytě růžovou

Škůdci a choroby

Mezi škůdci na oleandrech dominují puklice, mšice a svilušky, nejčastější choroby, které oleandry napadají, jsou čerň a nejrůznější houby. 

Puklice a štítenky se objeví při suchém vzduchu a vysoké teplotě, jedná se o savý hmyz vylučující lepkavou medovici, která vytváří na černajících listech povlak. Žluté nebo hnědé voskovité stroupky na spodní straně listů jsou štíty puklic. Pomůže mechanické odstraňování, nejlépe otírání listů vatou namočenou v silně zředěném lihu nebo mýdlovém roztoku. Účinnější je systémový insekticid (Applaud 25 WP), a dále přípravek na bázi parafínového oleje (Vektafid A nebo Ekol (90 ml) + Calypso 480 SC (2 ml) na 10 l vody), vhodný je i nejedovatý insekticid.

Škůdci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oleandry trpí na celou řadu nepříjemných škůdců

Svilušky nalezneme na oleandrech při suchém počasí s vysokými teplotami. Je to drobný 0,5mm načervenalý savý hmyz, vytvářející na rubu listů jemné pavučinky. Po čase se tvoří na listech skvrny, nové výhony jsou zakrnělé a deformované, listy opadávají. Pomáhá sprchování rostlin vlažnou vodou a časté rosení jako prevence. Při slabším napadení postačí několikrát rostlinu osprchovat, neboť svilušky nesnášejí vlhko, v těžkých případech použít insekticid, například Svilustop nebo Mospilan.

Stejné počasí přiláká i mšice. Při napadení oleandrů mšicemi nalezneme mladé části rostliny slabé, povadlé, mohou být i deformované. Pomáhá postřik proti mšicím a mechanické otírání listů mýdlovou vodou.

Housenka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Většině rostlinných škůdců jejich jedovatost nevadí

Čerň je nepříjemná choroba rostlin, způsobená houbou. Napadené listy vypadají jako posypané sazemi, většinou je na nich i lepkavá medovice, kterou vylučuje savý hmyz. Jako prevence je vhodné občasné omytí listů mýdlovou vodou nebo postřik listů přípravkem na bázi oleje. Při napadení škůdci je třeba odstranit příčinu, tedy savý hmyz.

Houby, poškozující květy, se objevují zejména při vysoké vzdušné vlhkosti nebo intenzivních deštích. Nejčastěji se jedná o plíseň šedou, vytvářející šedé povlaky na květech, které zůstávají znetvořené. Plísním předejdeme snižováním vlhkosti, napadené rostliny ošetříme fungicidem.

Napadení kořenů půdní houbou buď z nakažené zeminy, nebo jako důsledek přemokření je další z řady chorob. Rostlina neroste, vadne, nenasazuje na květ. Preventivně proveďte dezinfekcí zeminy, například horkou párou, při napadení vyperte důkladně kořeny a přesaďte rostlinu do nového květináče i zeminy.

Publikováno: 31. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová