reklama

Odpad ze zahrady i kuchyně je zdrojem živin pro celou zahradu, naučte se ho využívat

Po celý rok se v zahradě hromadí nejrůznější organický odpad, který je vhodné použít nejen jako základ pro budoucí kompost. Jak využít i odpady z kuchyně? Co s větším množstvím trávy nebo jakým způsobem zmenšit objem materiálu, který budeme kompostovat nebo zarývat? Přinášíme několik jednoduchých rad.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak využít odpad ze zahrady i kuchyně? Například vaječné skořápky jsou zdrojem vápníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Organický odpad z kuchyně a zahrady nikdy nepřekáží. Jde o velmi ceněnou surovinu, která jde využít několika různými způsoby. V zahradě se během roku hromadí především posekaná tráva, která se nejčastěji ukládá do kompostu, kde je smíchána s půdou a ostatními složkami. Tím se nastartuje její přeměna ve vysoce kvalitní kompostovou zeminu.

Výhodou nakrátko sekané trávy, kterou získáte klasickou rotační sekačkou, je hygienizace. To znamená, že už za jeden den se tento materiál velmi silně zahřívá a ničí nejen zárodky plevelů, které se v kompostu náhodně objevily, ale spolehlivě likviduje i škůdce. Zcela nelogické je házení takto posekané trávy na jednu hromadu, která nepříjemně zapáchá, hnije a neslouží svému účelu. Čerstvou  posekanou hmotu zarývejte i ve větším množství především v kombinaci s listím, kdy se v půdě přemění na humus, který je nejen zdrojem živin, ale zároveň pomáhá výrazněji zadržovat vláhu v suchém období během letního období, kdy je nedostatek srážek.

Zahradní odpad ve kbelíku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Recyklací zahradního odpadu vrátíte zpět do zahrady živiny

Šlahouny od okurek, odstraněné rostliny rajčat ze skleníku, různé zbytky rostlin ze zeleninové nebo letničkové zahrádky. To jsou odpady, které se nejčastěji hromadí u kompostu. Rozhodně je ale v tomto stavu neukládejte. Napadené exempláře, a to především plísní, vyhoďte ne na kompost, ale na ohniště, je nutné je spálit. Objemný zelený odpad před kompostem rozdrťte pomocí výkonné sekačky na trávu nebo mulčovače. Několikeré přejetí znamená téměř dokonalé nadrcení zbytků rostlin na velmi malé kousíčky. I ty lze kromě kompostování zarývat, takže živiny, které rostliny odebraly z půdy, vracíte zpět a tím podporujete uzavřený cyklus ve své zahradě.

Kuchyňský odpad na kompostu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kompostování je nejlepším způsobem zpracování odpadu ze zahrady

Za velmi ceněnou složku nejen pro kompostování jsou považovány drobnější větve, které zpracujete pomocí zahradního drtiče nebo štěpkovače. Využité zbytky, které jsou nadrceny, můžete uložit do kompostu jako provzdušňující složku nebo jako prvek pro provzdušnění na velmi těžkých jílovitých půdách, které jsou díky tomuto přírodnímu materiálu vzdušnější a také dochází k lepšímu odvodu přebytečné vody z půdy pryč.

Odřezané větve
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I větve lze jednoduše zpracovat, drcením nebo štěpkováním

Další kategorií odpadu, který zužitkujete, je kuchyňský odpad, pocházející ze zeleniny či ovoce. Nejrůznější kůra z citrusů, zbytky ze škrábání brambor a jiné zeleniny nebo dokonce vaječné skořápky, sloužící jako dokonalý zdroj vápníku, to vše lze uložit do kompostu či zpracovat do půdy na zahrádce.

Jediná kategorie rostlin – plevele, vyžadují separátní uložení na samostatném místě a vyzrálý kompost z nich nepoužívejte nikdy na záhony. Vždy se hodí k zarovnání terénu nebo jiných hrubších nerovností. Na takto rozprostřenou půdu pak patří další vrstva odebraná z vyzrálého kompostu.

Publikováno: 26. 8. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček