reklama

Melouny vodní i cukrové jsou pravým letním osvěžením, co takhle vypěstovat si své vlastní plody?

Možná už jste zkusili pěstovat vodní melouny, ale napadlo vás pustit se i do těch cukrových? Nemusí zůstat jen u nápadu, i tyto chutné melouny se dají pěstovat v našich podmínkách. Řekneme vám, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vypěstujte si cukrový meloun na zahrádce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co je cukrový meloun?

Cukrový meloun je druh melounu, který se ale od toho notoricky známého vodního liší barvou a chutí. A také vzhledem. Jedná se o jednoletou rostlinu, která pochází z Arménie, Íránu a okolních států, některé také z Pákistánu a Indie. Je to rostlina příbuzná okurce, poléhavá, s výhony délky až 1,5 m. Na jedné rostlině najdete samčí i samičí květy. Opylení zajišťuje hmyz. Stonek i listy mají chloupky. Plody váží od 1 do 3 kg. Obsahují zhruba o 10 % méně vody než vodní meloun. Na trhu ne několik odrůd, každá má odlišný vzhled i chuť. Mezi ty známé, které si koupíte v obchodech, patří Galia, Cantaloupe nebo Piel de Sapo. Pro domácí pěstování ale sáhněte nejlépe vždy po raných odrůdách. Ty totiž i v našich podmínkách stihnou dozrát. Jsou to například:

  • Halona F1 - dozrává už v polovině července, má oranžovou, voňavou dužninu
  • Charentais - má sytě oranžový vnitřek
  • Model - velmi chutné plody s bílo-zelenou dužninou
  • Rich Sweetness - neobvyklý velikostí i barvou, je červenohnědý se žlutými pruhy, veliký  asi jako větší vejce
Melouny v lískách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cukrových melounů existuje mnoho druhů

Předpěstování sazenic

Cukrové melouny si musíte předpěstovat nebo si koupit sazenice. Semínka vysévejte v dubnu třeba do kelímků. Do každého dejte 2 nebo 3 semínka asi 1 cm hluboko. Pravidelně zalévejte a zeminu udržujte vlhkou. Zhruba po 6 týdnech můžete rostlinky přesadit na své stanoviště.

Kam meloun zasadit?

Melouny obecně mají rády teplo. Vybírejte tedy místo na zahradě, kde svítí slunce co největší část dne. Teplota by měla co nejméně kolísat. Pro pěstování můžete samozřejmě použít skleník nebo fóliovník. Jen myslete na to, aby se k nim dostali opylovači v době kvetení. Pěstovat je můžete, stejně jako okurky, na opoře - nebudou tolik náchylné na houbové choroby a neohrozí je ani další škůdci.

Příprava půdy

Půdu pro cukrové melouny volte lehčí nebo středně těžkou a propustnou. Obohaťte ji humusem a živinami, ideální je zapravení vyzrálého kompostu do jámy pod sazenice.

Na záhoně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Melouny pěstujte na zemi nebo na opoře

Výsadba cukrových melounů

Vhodný čas na výsadbu ven je v druhé polovině května. Půdu je vhodné zakrýt černou netkanou textilií. Vysazujte rostliny do sponu asi 130×50cm.

Péče během růstu

Rostliny jsou náročné na vodu - pravidelně a vydatně je zalévejte. Nezapomeňte také na pravidelné přihnojování. Před chladem můžete melouny chránit překrytím bílou netkanou textilií.

Jak poznat uzrálý meloun?

U cukrového melounu je sklizeň poněkud jednodušší. Zralé plody můžete poznat podle vůně i odlišné barvy slupky. Jasným znamením je také stopka, ta se u zralého melounu začne sama oddělovat. Nejdříve lehce na okrajích, až se oddělí úplně.

Rozkrojený
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plody melounu jsou velmi aromatické

Podívejte se, jaké známe druhy jedlých dýní:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová