reklama

Tento zázrak s modrofialovými květy je vhodný na slunné stanoviště

Perovskie (Perovskia) je velmi zajímavým keřem. V lidovém názvosloví se dokonce můžeme setkat s označením „ruská šalvěj“ nebo „ruská levandule“. Stejně jako levandule i šalvěj patří do čeledi hluchavkovitých. Z několika zástupců druhu si svoje místo v zahradním použití našla perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia), či pod novějším označením Salvia yangii.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Perovskie, ruská šalvěj je ozdobným opadavým keřem s modrofialovými květy (Zdroj: Daniela Dušková)

Perovskie pochází ze střední a jihozápadní Asie a vytváří polokeře vysoké okolo 1,5m. Svým vzhled spíše než keř připomíná vysokou bylinu a na dálku zaujme svými nádherně vybarvenými modrofialovými květy, celá rostlina má navíc celkem výraznou, zajímavou vůni.

Charakteristika

Perovskie roste vzpřímeným růstem. Její výhony jsou metlovité, relativně tenké a četně rozvětvené. Letorosty jsou pokryty bělavou plstí, stejně jako drobnější listy, které jsou plstnaté z obou stran. Konce výhonů jsou posety velkým množstvím fialovomodrých květů. Vykvétá v období druhé poloviny léta, většinou na začátku srpna, a vydrží kvést až do října.

Pěstování

Perovskie je vyloženě teplomilný druh, který vyžaduje maximum slunce. Vybíráme pro ni tedy plně osluněná teplá stanoviště. Velmi dobře si poradí i se svažitým terénem, kde se mnoha druhům, zejména díky nedostatku vody, moc nedaří. Perovskie zvládne nejen svah, ale i chudší půdy s příměsí písku. Poroste dobře i mezi kameny nebo ve štěrkovém záhonu. Půda musí být propustná, jinak může dojít k uhnívání kořenů, zejména ve vlhké části roku, kdy bývá velké množství srážek. Kritickým obdobím je pak podzim a zima.

Perovskie, modrásek
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Její letorosty jsou pokryty bělavou plstí, stejně jako drobnější listy, které jsou plstnaté z obou stran

Řez

Je pro perovskie důležitý a nikdy na něj nezapomínáme. Rostlina rychle roste a obráží a i po silnějším řezu bude rychle regenerovat. Řezem docílíme stále pěkného tvaru rostliny a hlavně podpoříme bohaté kvetení. V tužší zimě se může stát, že rostlina namrzne a řezem výrazně podpoříme regeneraci a rašení nových výhonů. Při jarním řezu můžeme podobně jako u růží počkat, až keř začne rašit, pak přesně vidíme, které části je třeba odstranit a které jsou vitální. Standardně ale řez provádíme tak, že vybereme nejsilnější výhony a seřízneme je o ⅔.  Slabé a zahušťující pruty odstraníme úplně.

Druhy

Vedle perovskie lebedolisté (Perovskia atriplicifolia) se můžeme na zahradách setkat i s několika dalšími druhy, mezi které patří perovskie krtičníkovitá (Perovskia scrophulariaefolia), perovskie artemidina (Perovskia artemisioides) a perovskie dřevinkovitá (Perovskia abratanoide). Všechny druhy mají fialovomodré květy a stejné nároky na pěstování. Mezi vydařené kultivary perovskie lebodolisté patří Peek-a-blue, Mini Blue, Little Spire, Silvery blue a Blue Spire.

Zimní ochrana

Perovskie patří k teplomilným druhům a zimní ochranný kryt jí pomůže přečkat tuhou zimu. Obecně by před příchodem zimy mělo být zejména o choulostivé, teplomilné rostliny dobře postaráno. Nikdy dopředu nevíme, jaká zima bude a rozhodně se vyplatí zimní ochranu nepodceňovat. Může se stát, že nadcházející zima bude mírná a teplomilné dřeviny, jako je perovskie, přezimují i bez ochranného krytu. Někdy ale postačí i týdenní silnější mráz, který způsobí okamžitý úhyn.

Bohatá perovskie
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Perovskie vyžaduje maximum slunce

Pro všechny vytrvalé dřeviny platí, že bychom měli podpořit vyzrávání dřeva a omezit bujný růst mladých výhonů. Pouze dobře vyzrálé pruty jsou schopny čelit mrazům. Vyzrávání podporuje draslík, který můžeme dodat ve vhodném hnojivu. Od října ovšem už nehnojíme vůbec. Stejné je to se zálivkou, nadbytek vody podporuje růst, proto keře na podzim nezaléváme. Perovskie je keřovitě rostoucí dřevina a přes zimu jí pomůže bílá netkaná textilie, kterou keř obalíme v několika vrstvách. Ke spodku keře můžeme nahrnout opadané listí okrasných opadavých dřevin. Listí můžeme fixovat rovněž netkanou textilií nebo např. větvičkami chvojí.

Perovskie ve výsadbě

Perovskii vysazujeme pohromadě se dřevinami, které mají podobné nároky. Velmi se dobře kombinuje s typově podobnými dřevinami, jako je komule, levandule a ořechokřídlec. Pěkná je i kombinace s růžemi a travinami.

Publikováno: 27. 8. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková