Vypěstujte si doma ananas. Ano, i ananas můžete pěstovat jako pokojovou rostlinu. Nemusíte ho přitom pěstovat pracně ze semínek. Jsou i jiné mnohem jednodušší způsoby. Připravili jsme si pro vás přehledný návod, se kterým to dokážete.

Co budete k pěstování ananasu potřebovat?
- co největší ananas
- sklenici s vodou, později nádobu
- zeminu, hnojivo
- nůž, konvičku, lopatku
Pokud si chcete doma vypěstovat svůj vlastní ananas, musíte si nejprve koupit co nejčerstvější plod. Při vybírání si dejte pozor, aby měl čerstvou, nepomačkanou a neoschlou růžici. Je přitom celkem jedno, jak je velká, důležité ale je, aby měla živý, nepoškozený střed. A ten bohužel bývá někdy v obchodech odstraněný. Jak poznáte ten správný ananas? Jednoduše tak, že když ho zataháte za lístky, nesmí jít volně vytrhnout.

V dalším kroku je nutné připravit vrcholovou růžici. Tu oddělte od plodu. Můžete ji odříznout i s trochou dužiny, ale radši ji odkruťte. Nejde to sice lehce, ale máte zde aspoň jistotu, že vám dužina nebude zahnívat. Dejte si u toho ale pozor, aby se vám nerozpadla. Po odkroucení růžici opláchněte pod tekoucí vodou, abyste ji očistili od zbytků šťávy, a opatrně z ní otrhejte dolní malé lístky (aspoň 4 řady). Vznikne vám tak holá, tlustá stopka.

Dejte růžici zakořenit, a to nejlépe do vody (ideálně destilované). Před ponořením růžice do sklenice s vodou přidejte do vody ještě nějaký vhodný práškový nebo gelový růstový stimulátor. Růžici do vody ponořte asi centimetr, maximálně dva. Sklenici nechte v teplém světlém pokoji mimo přímý dosah slunečních paprsků. Než ananas zakoření, trvá mu to asi dva měsíce. Během té doby doplňujte vodu a kontrolujte, zda růžice nezahnívá.

Růžici s kořeny zasaďte do květináče se zahradnickým substrátem a říčním pískem v poměru 2:1. Květináč by neměl být příliš velký, měl by mít však zespodu dírky. Zasazený ananasovník umístěte na světlé okno, kde je teplo. Nicméně před přímým světlem ho chraňte, protože by mu listy spálilo do červena a zastavil by se tak i jeho růst. Nejraději má polostín a ranní sluníčko.
V létě ho můžete letnit. Počítejte s tím, že ananas není žádný drobeček a tak vymezte místo, kde vám nebude překážet. Dejte si pozor na jeho listy, ty mohou být až metr dlouhé a na jejich koncích bývají ostré háčky. To není zrovna bezpečné pro rodiny s malými dětmi. Staré a spodní listy můžete z ananasovníku odstřihnout nebo odříznout. Pokud by vám jeho rozložitost příliš překážela, můžete růžici trochu svázat, ale není to ideální řešení.

Ananasovník zalévejte měkkou odstátou vodou, ale až potom, co jeho substrát dostatečně proschne. Jinak vám rostlina může začít zahnívat. Vodu můžete nalít přímo do listové růžice. V průběhu zimy omezte zálivku. Dejte si pozor na přelití. Úplně stačí, když ho zalijete jednou za 1 až 2 týdny. To ostatně platí i pro hnojení. Hnojte ho pravidelně v průběhu celého roku vhodným hnojivem na květ a plod, případně tyčinkami pro orchideje a bromélie. Občas ho během léta postříkejte vodou z rozprašovače, ale opatrně, aby nezačal hnít. Nyní se musíte obrnit trpělivostí, protože ananas vám rozkvete nejdříve za tři roky. Může se však stát, že k tomu může dojít až za pět let. Květy ananasovníku jsou drobné a mají fialovou barvu. Vzhledem k tomu, že je oboupohlavní rostlinou, oplodní se samy.

Plod ananasu pak zraje dalších 5 až 6 měsíců. Během této doby rostlina vytvoří také další odnože. Odeberte je, aby se zbytečně mateční rostlina nevysilovala a měla dost sil na plod. Někde však radí, že by se měly odebrat až po jeho dozrání. Potom, co rostlina začne žloutnout, můžete plod sklidit. Zralý ananas váží asi 1 kg (ale může i více).

K dalšímu pěstování si nechte čerstvou vrcholovou růžici nebo některou z vytvořených rozet. Takováto čerstvá růžice zakoření velmi rychle.
Podívejte se, jak se dají pěstovat a množit bromélie:
Publikováno: 29. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová