reklama

Nepříjemných lalokonosců se můžete zbavit jednoduše. Víte jak?

Navštívili vaši zahradu nepříjemní lalokonosci? Dospělce poznáte snadno. Je třeba se jich co nejdříve zbavit, aby rostliny nepřišly ještě k větší úhoně. Zkuste to jednoduše za pomocí hlístic. Chemii se můžete lehce vyhnout.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Objevili jste na růžích kulatě vykousané listy? Navštívil vás lalokonosec! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdo je lalokonosec?

Jde o brouka z čeledě nosatcovitých, který škodí na mnoha rostlinách v zahradě. Dospělý brouk je velký kolem 1 cm, tmavé barvy, bez křídel. Larvy jsou pak krémové až hnědobílé, velké také zhruba centimetr. Výrazná je hlava červenohnědé barvy. I když je brouk nelétavý, dokáže se přemisťovat na velké vzdálenosti. Může se k vám tak dostat i ze sousední zanedbané zahrady. Můžete si ale také přinést napadenou rostlinu už z obchodu.

Víte, jak může lalokonosec škodit? Podívejte se na video!

Bojujte s lalokonosci včas! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lalokonosec

V posledních letech došlo k jejich výraznému přemnožení. Můžete je tak najít nejen na zahradách, ale také na květinách na balkonech a terasách. A zde všude i na okrasných rostlinách. Jsou to noční živočichové. Přes den je uvidíte pouze sporadicky. Ráno pak najdete škody, které v noci napáchali – měsíčkovité výkusy po obvodech listů. Larvy škodí na kořenech. Požírají tenké kořínky i silné kořeny až na dřevní část. Dospělci se z nich líhnou během května a června. Znehodnotit umí lalokonosci celou rostlinu. Pochutnávají si na rostlinách s tvrdými listy – rododendronech, azalkách, břečťanech, ale také třeba na begóniích.

Okusy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lalokonosci okusují okraje listů do obloučků

Boj s lalokonosci

Najdete-li na rostlinách lalokonosce, je třeba zahájit obranu. Jinak může tento hmyz zničit celou rostlinu. Bojovat s nimi můžete dvěma způsoby:

  • chemicky -  jejich likvidaci můžete použít insekticidy. Sáhnete po Mospilanu, Karate nebo Zolone 35 C. Přípravků ale existuje více.
  • biologicky – určitě příjemnější a ekologičtější boj. Proti larvám použijte dravá háďátka. Ty přidejte do zálivky na jaře a na podzim. Teplota by v jarních měsících měla být nad 12 °C.

Zbavit se zahradních škůdců jde i bez chemie. Přečtěte si všechny naše tipy a ochraňte svoji úrodu.

Zničené listy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lalokonosci napadají mnoho různých rostlin, okrasných i užitkových

Jak na biologickou likvidaci?

Pokud se chcete s tímto škůdcem vypořádat bez použití chemie, určitě to je možné. Jak na larvy jsme si řekli, jak ale zlikvidovat dospělce?

  • Můžete je sbírat ručně. Vzhledem k jejich noční aktivitě se ale vybavte baterkou a vydejte se na lov po setmění. Stačí je potom sesbírat do nádoby.
  • Použijte zase hlístice. Tentokrát ale na speciální dřevěné destičce, která má zespodu drážky.  V těch je gel se zhruba 2,5 miliony hlístic různého druhu. Pak už stačí umístit prkénko pod rostlinu, do vlhka. Brouci ho během dne budou vyhledávat jako úkryt a hlístice je zlikvidují.
Hlístice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Efektivní v boji jsou destičky s hlísticemi

TIP

Ničí vám úrodu škůdci? Přečtěte si i náš další článek, kde se dozvíte, kdo si nejčastěji pochutnává na naší úrodě.

Publikováno: 1. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová