reklama

I na balkoně si můžete prodloužit sklizeň zeleniny

V září ve velkém sklízíme plodovou zeleninu, které v tomto období dozrává. Především pak rajčata, okurky, papriky, patisony, cukety nebo melouny. Rostliny jsou ale i v tomto období ohrožovány celou řadou chorob a škůdců, a tak i přes bohaté sklizně je nutné věnovat rostlinám všestrannou pozornost. Snahou všech pěstitelů je udržet rostliny v dobré kondici, aby se mohlo sklízet co nejdéle a v nejlepší kvalitě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prodlužte si sklizeň plodové zeleniny na balkoně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak prodloužit sklizeň plodové zeleniny na balkoně?

Rajčatům stále hrozí napadení plísní bramborovou. Kontrolujte především spodní listy. Pokud se na nich objeví skvrnitost, okamžitě je odstraňte. Nejlépe je odlomte a spalte, jen tak se nebudou houbové choroby šířit na zdravé listy. Odstraněním 2-3 spodních listů se docílí i lepšího provzdušnění rostlin a vyzrávání nejspodnějších plodů. Přesto se ale vyplatí chemické ošetření proti plísni bramborové až do poloviny září. Vhodnými přípravky jsou Ortiva, Ridomil Gold, Champion. Důležitá je krátká ochranná lhůta.

Papriky
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mšice na paprikách ve skleníku

Počátkem září odstraňte rajčatům, přibližně za šestým až sedmým vijanem, vrcholy hlavních výhonů, aby všechny plody dozrály. Přitom ponechte nad posledním dobře vyvinutým vijanem pouze jeden list. Tímto zásahem docílíte rychlejšího a stejnoměrnějšího zrání plodů.

Rajčata sklízejte se stopkou, protože na výjimečné a nezaměnitelné chuti a vůni zralých rajčat se podílí téměř 400 chemických látek. Většina z nich se ale nesoustředí v samotném plodu, ale v zelených částech rostliny. Nejvíce aromatická, a tedy i nejchutnější, jsou proto rajčata, která se sklízejí v celých vijanech nebo alespoň se stopkou.

Rajčata
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Plíseň bramborová na rajčatech

Znám celou řadu pěstitelů, kteří si troufli pěstovat na balkoně i melouny. Problém je ale určit správnou dobu zralosti. Spolehlivou známkou je dutý zvuk při poklepu na plod, ten nepřibírá na váze a stopka zasychá. Melouny se vzhledem k tuhé slupce dají skladovat 2-3 měsíce po sklizni.  

Melouny potřebují pro svůj růst a dobrou plodnost dobře připravenou a vyhnojenou půdu. To platí nejen pro záhony, ale i nádoby. Ty musíme pro melouny volit velké s dostatkem výživné zeminy. Také je nutné pravidelné přihnojování. Musíme počítat s dostatečným prostorem, protože melouny jsou rostliny plazivé a potřebují dostatek místa.

Meloun
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Meloun na balkoně

Vrcholí sklizeň paprik, především v září se sklízejí nejkvalitnější, dokonale vyzrálé plody. Rostliny pravidelně zaléváme, větráme a přihnojujeme, nejlépe každý týden Kristalonem nebo Wuxalem. Každý třetí týden pak hnojte zkvašeným slepičím trusem nebo ledkem vápenatým, vždy mimo stonek rostliny a do předem důkladně zalité půdy.

Žluté papriky
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Odrůda paprik Kordata na balkoně

Mezi nejčastější a nejhorší škůdce paprik patří mšice. Při přemnožení dokážou velmi rychle zdecimovat celé rostliny. Vylučováním medovice se navíc na listech objeví čerň. Listy i plody jsou pak lepkavé, nevzhledné, často deformované. Proti mšicím je třeba zasáhnout ihned při prvním výskytu buď pomocí chemických přípravků, nebo okamžitým vysazením dravé vosičky Aphidius Alemani, to ale pouze v případě, kdy je balkon uzavřen. Ta pak dokáže poměrně rychle mšice likvidovat, a tudíž nemusíme po celou dobu vegetace aplikovat chemické postřiky.

Mšice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mšice na paprikách likvidujeme postřikem

Okurky patří k těm plodinám, o které je mezi drobnými pěstiteli stále velký zájem. Pěstují se nejen nakládačky, ale i salátovky a hadovky. Ona taková čerstvě utržená okurčička má prostě úplně jinou chuť než ty zatavené ve fólii ze supermarketu. Okurky během vegetace vyžadují přihnojení plným hnojivem na plodovou zeleninu, vzdušné stanoviště, zálivku vlažnou vodou a pravidelnou kontrolu zdravotního stavu.

Nejobávanější chorobou je bezesporu plíseň okurková (Peronoplasmopara cubensis). Prvotními příznaky jsou na horní straně listů hranaté žlutozelené skvrny, ohraničené listovými žilkami. Počet skvrn se rychle zvyšuje. Na spodní straně dochází k tvorbě šedofialového mycelia. Napadené pletivo během několika málo dní hnědne a listy i celé rostliny odumírají. Při silném infekčním tlaku a teplotě 20–25 °C  stačí pouze  dvouhodinové ovlhčení listů. Rozhodně se vyplatí věnovat pozornost prevenci.

List okurky
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Plíseň okurková

Pokud tedy chceme pěstovat a sklízet na balkoně co nejdéle vlastní zeleninu, je potřeba pravidelné sledování rostlin. Při výskytu škůdců pak rychle zasáhnout, aby nedošlo k přemnožení, kdy je již na jakýkoliv zásah pozdě. Dále pravidelně zaléváme a ještě během celého září přihnojujeme, nezapomínáme, že rostliny v omezeném prostoru mají větší nároky na živiny než ty, které jsou na záhonech.

Publikováno: 2. 9. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková