reklama

Jakým způsobem můžete ochránit mečíky před houbovými chorobami?

Mečíky patří mezi oblíbené květiny. Jsou mnohobarevné a úžasné svou zajímavou stavbou květů a stonků. Patří také mezi hlízovité rostliny, které je ale potřeba na zimu vyjmout ze země a uskladnit v suchu a chladu. Nejen nevhodné skladování, ale i další problémy mohou naše mečíkové hlízy úplně zdecimovat. Jak mečíkům pomoci? Mořením.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jakým způsobem můžete ochránit mečíky před houbovými chorobami? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Moření mečíků

Mečíky (Gladiolus), jinak také nazývané jako gladioly jsou hlízovité rostliny z čeledi kosatcovitých. Podle tvaru listů, které jsou dlouhé, kopinaté, vzpřímené, mírně ztluštělé a připomínají tak meč, je odvozován jejich název. Nápadné květy vyrůstají ve vějířovitém květenství, jsou podepřeny listeny, které vyrůstají ze vzpřímeného dutého stonku. 

Ve světě je známo přes 250 druhů, nejvíce jsou mečíky rozšířeny na africkém kontinentě včetně Madagaskaru. V České republice známe 2 druhy, více je zde mečík střechovitý (Gladiolus imbricatus), mnohem vzácnější a v ČR kriticky ohrožený je mečík bahenní (Gladiolus palustris). V našich zahradách se setkáváme s nejrůznějšími hybridy cizích druhů, které do volné přírody nezplaňují.

Mečíky vyrůstají z hlíz, které je potřeba na zimu vyjmout ze substrátu a zazimovat, protože naše zimy snášejí velmi špatně a snadno vymrzají. Hlízy se sázejí do země opět v době, kdy již nehrozí první mrazíky (od konce března do května). Mečíky dobře snášejí závětrné a slunné stanoviště, půdu hlinitopísčitou a bohatou na živiny. Při sázení se vyhněte naopak jílovité a příliš zamokřené zemině, ve které by mečíky ve zvýšené míře trpěly na houbové choroby.

Mečíky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mečíky jsou hlízovité rostliny s dekorativními květy

Hlízy mečíků jsou ostatně náchylné nejen na houbové choroby, ale také na bakteriální skvrnitost. 

  • Fusarium oxysportum je houba, která vyvolává suchou hnilobu, která může vést až k úplné mumifikaci hlíz. Projevuje se bílým nebo narůžovělým podhoubím na povrchu hlíz. 
  • Botrytis gladiolorum způsobuje šedý houbový povlak a srdéčkovou hnilobu, která může skončit až vypadáváním středů hlíz.
  • Stromatinia Gladioli vyvolává mírně vpadlé, drobné, šedé nebo nahnědlé skvrny, případně bílé podhoubí v okolí základů listů a později i tvorba drobných černých trvalých útvarů.
  • Bakteriální skvrnitost je způsobená bakteriemi druhu Burkholderia Gladioli. Projevuje se několikamilimetrovými tmavohnědými, ostře ohraničenými lesklými jamkami, které najdete většinou po stranách a na spodní straně hlíz.

Těmto nepříjemným chorobám se můžeme vyhnout jednak tím, že hlízy mečíků po vyjmutí ze země pečlivě očistíme a uložíme do vyhovujících podmínek. Při uskladňování musí být hlízy suché a zdravé. Jakkoliv poškozené hlízy se známkami choroby nebo plísní okamžitě odstraňte, protože takové hlízy mohou "nakazit" i ty další. 

Sázení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud chcete na jaře vysazovat mečíky, popřemýšlejte nad jejich namořením

Moření a mořidla

Moření můžeme provádět bezprostředně před sázením, tedy na jaře. Ale pokud si chcete mít jistotu, že na moření při sázení nezapomenete, pusťte se do toho už při uskladňování. Teď během září a října je totiž nejvhodnější doba na vyjmutí mečíkových hlíz z půdy a jejich uskladnění.

Dobře oschlé hlízy (nechte osychat v dobře větratelné místnosti při teplotě 20 °C minimálně 10 dnů) namořte a opět nechte důkladně oschnout. 

Dříve poměrně široká nabídka přípravků na ochranu rostlin schválených k moření hlíz byla
více než výrazně v souvislosti s novými předpisy omezena. Dostupné jsou tak např. pouze:

  • Pomocný rostlinný přípravek Gliorex (obsah spor hub)
  • Pomocný rostlinný přípravek Kestom (obsah spor hub)

Z běžně dostupných chemických přípravků by šlo ještě doporučit použití přípravku Merpan
80 WG v dávce 5g přípravku na 0,5Lt vody, mořit 15-20 minut.

Mořit lze dvěma způsoby - nasucho nebo namokro. Moření na sucho provádíme tak, že nasypeme mořidlo do dostatečně velkého mikrotenového sáčku, přidáme hlízy mečíků a prohazováním v sáčku se snažíme mořidlem hlízy obalit. Moření na mokro znamená přípravu roztoku z předepsaného množství mořidla a vlažné vody. Do tohoto roztoku hlízy na krátkou chvíli ponoříme, a poté necháme důkladně oschnout.

Hlízy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Namořené hlízy jsou více odolné vůči houbovým a bakteriálním chorobám

Přípravky proti chorobám mečíků:

V případě bakteriální skvrnitosti, která se může projevit nejen na hlízách, ale i na nových rostlinách, použijeme přípravek Dithane DG Neotec nebo Ridomil Gold MZ Pepite 68WG. Je
nutné si ale uvědomit, že prodej těchto dvou přípravků letos končí a nemusí již tedy být běžně
dostupné. Doporučit pro příští sezónu tak lze opět pouze dříve jmenovaný Merpan 80 WG
nebo např. Magnicur Core známý pod dřívějším jménem Zato 50 WG.

Dithane
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Dithane je širokospektrální granulovaný fungicid, použitelný i pro okrasné rostliny

Tip:

Stanoviště na vysazování mečíků bychom měli každý rok obměňovat, protože houbové spory mohou přebývat v půdě i po dobu několika let, a tudíž bychom si mohli znovu vysazované hlízy infikovat.

Podívejte se kdy a jak správně vysazovat cibuloviny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová