Banánovník je sice exotickou rostlinou, která ve své domovině dorůstá do velkých výšek. To však neznamená, že byste si banány nemohli vypěstovat i doma. Dnes je i toto možné, a tak se nebojte a nějaký banánovník si pořiďte. My vám teď poradíme, jak zvládnout jeho pěstování a třeba po čase sklidíte své vlastní banány.

Banánovník v pokoji, a proč ne?
I banánovník je možné pěstovat jako pokojovou rostlinu, pokud si k pěstování vyberete ten správný druh. Menší druhy a kultivary, které jsou vyšlechtěné speciálně pro pěstování v bytech, v době plodnosti pak dosahují výšky 1-1,7 m. Takovým banánovníkem je třeba “Mahoi”, který oplývá výbornými sladkými plody. Nicméně, pro domácí pěstování jsou vhodnější především zakrslé druhy, jako Musa velutina (banánovník zakrslý), Musa ornata (čili banánovník růžový) nebo třeba Dwarf Cavendish (Musa Acuminata). Květů se u těchto banánovníků při správné péči dočkáte obvykle po dvou až čtyřech letech.

Jak pokojové banánovníky pěstovat?
Aby se u vás banánovníku dařilo, potřebují na živiny bohatou půdu, tedy kompostovou zeminu, rašelinu a písek v poměru 2:1:1. Ve vegetačním období je dobré je pravidelně jednou za čtrnáct dní pohnojit, a to hnojivem pro zelené pokojové rostliny. V prvním roce jim vystačí květináče o průměru 15 cm. Další léto je pak přesaďte do květináče o průměru 25 cm. A ve finále bude potřebovat květináč o velikosti zhruba 35-50 cm. Když banánovník doroste do dané velikosti, už ho nepřesazujte.
Dopřejte jim závan domoviny
Jelikož jsou banánovníky exotické rostliny, které přirozeně rostou v tropech, bude se jim u vás doma dařit, pokud jim nastolíte podobnou atmosféru. Dopřejte jim proto vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu mezi 20-25 °C. Nižší vlhkost vzduchu v pokoji vyřešíte pravidelným rosením listů. Jinak jim rovněž dopřejte také častou a vydatnou zálivku, ideálně večer, ale dejte si pozor na přelití, protože byste tak mohli způsobit uhnívání kořenů, což by rostlinu v konečném výsledku mohlo i zabít. Ptáte se, co když naopak na zalévání zapomenete? Tak to poznáte celkem snadno, známkou nedostatečné zálivky jsou totiž u banánovníků vybledlé listy. Nejvíce vody banánovníky potřebují v teplých měsících, kdy kolikrát vyžadují i litr vody spolu s hnojením plnými hnojivy s vyšším obsahem draslíku a dusíku.

A kam svůj banánovník postavit?
Banánovník ke svému životu potřebuje i spoustu rozptýleného světla, a proto ho umístěte co nejblíže k oknu, nikoliv však na severní stranu. Nejlépe se mu daří na okně situovaném na jih a jihovýchod. Pozor, nesnáší průvan! Aby vám rostl rovnoměrně, doporučujeme vám, abyste ho otáčeli za sluncem. Nedělejte to pouze v době květu.
Pro květ a pro banány
Pokojový banánovník kvete až tehdy, když si vytvoří zhruba 50 až 60 listů a zhrubne mu kmen, k čemuž obvykle dochází třetím rokem. V tomto roce je ale také nejcitlivější. Dejte si proto v té době pozor a zbytečně s ním nehýbejte. Nesnáší tehdy jakékoliv stěhování a přesouvání. Listy postupně dorůstají a zespodu naopak postupně usychají. Suché listy průběžně odstraňujte. Květy mají obvykle růžovou barvu. K vyzrání plodů dochází zhruba za tři a půl měsíce potom, co je ve stálém teplém prostředí. Trs banánů u některých druhů banánovníků může v bytových podmínkách dosahovat i 10 kg.

Co je třeba ještě vědět?
Měli byste vědět, že s banánovníkem to funguje podobně jako s ananasovníkem. Po odplození mateřská rostlina uhyne. Od jejího kořenového balu však vyrostou nové rostlinky, které můžete použít k dalšímu pěstování. Stačí je pouze oddělit a můžete je pěstovat dál.

Čeho se při pěstování obávat?
Pěstování banánovníku není vlastně nijak složité. V případě škůdců se potýká pouze s jedním nepřítelem a tím je známá sviluška, která poškozuje listy, jež pak začnou odshora odumírat. V případě jejich napadení se pak neobejdete bez opakovaného postřiku.

Z vypěstovaných banánů si upečte třeba banánový chlebíček:
Publikováno: 8. 9. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová