reklama

Víte, jakou paseku může nadělat plíseň sněžná ve vašem trávníku?

Plíseň sněžná představuje pro váš trávník opravdu velkou nepříjemnost. Jedná se o úpornou houbovou chorobu, která je schopná vám neošetřovaný trávník dokonale zdecimovat. Houba se přenáší osivem a rozšiřuje se díky nedokonale uklizenému organickému materiálu na trávníku. Poradíme vám, jak si s touto chorobou poradit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ošetření trávníku před plísní sněžnou je důležitá prevence (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plíseň sněžná na trávníku

Plíseň sněžná (Monographella nivalisMonographella nivalis var. nivalis) je choroba způsobovaná houbou rážovka sněžná (jinak též zvaná hlívenka sněžná) z rodu Monograhella. Jedná se organismus, který způsobuje rozsáhlá houbová onemocnění nejen v trávníku, ale napadá častěji obilniny, které rostou ve vyšších nadmořských polohách. Více bývají poškozeny husté porosty rostlin, např. husté trávníky.

Hlavním obdobím nástupu této houbové choroby je zima a začátek jara, především pod sněhovou pokrývkou a na nezmrzlé půdě. Rozsáhlejší poškození nastává právě na těch lokalitách nebo jejich částech, kde dlouho leží sněhová pokrývka. Na jaře po sejití sněhu se na trávníku objevují drobné skvrny s bílým až narůžovělým vatovitým povlakem.

Plíseň
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plíseň vytváří v trávníku bílá až narůžovělá místa

Plíseň sněžná způsobuje špatné klíčení osiva a prvotní růst rostlin, při kterém dochází k hnědnutí kořenů a částí rostlin mezi kořeny a prvním listem, na listech se objevují výrazné skvrny a dochází také k šroubovitému kroucení klíčků. Následně celá rostlina začne uvadat a odumírat, až zcela uschne. Výjimkou není ani odumření celých trsů. Napadení trávníku plísní sněžnou můžeme snadno zaměnit za chorobu, způsobenou houbou rodu Fusarium. 

K rizikovým faktorům pro vznik plísně patří mulčování, tedy ponechávání posekané trávy na trávníku, dále pak neodklizené listí a jiná organická hmota nebo příliš stinná a vlhká místa. Příčinou výskytu choroby je také velmi nízko sečený trávník, při němž je více odkryt povrch půdy.

Trávník
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kupodivu se jí velmi dobře daří při nízkých teplotách ve stínu a vlhku

Prevence a ošetření

Prevencí je především používání mořeného a ošetřeného kvalitního osiva. Další prevencí je použití agrochemikálií, zejména fungicidů. Travní plochy ošetřujeme na začátku výskytu choroby (na jaře), ale nejúčinnější je preventivní ošetření na podzim ke konci vegetace (ještě před příchodem sněhu). V současné době se k ochraně používají některé přípravky používané do okrasných rostlin. Absolutně neúčinné je provádět postřik proti plísni sněžné v době, kdy se teploty pohybují okolo nuly. 

Plíseň sněžná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plíseň sněžná dokáže zničit celé trsy trávy najednou

V únoru můžete udělat jednu jedinou věc, která minimalizuje škody způsobené plísní sněžnou. Trávník posypte hnojivem. Je nutné ale použít hnojivo s minimem obsahu dusíku, ale s vysokým obsahem draslíku. Takový hnojivem je např.  Biovin, což je čistý hroznový kompost bez zárodků plevelů. Dává silnou podporu pro půdní organismy, což vede k lepšímu zakořenění, stabilnímu růstu a snížení pravděpodobnosti výskytu onemocnění. Poskytuje půdě stopové prvky, humus a aktivní mikroorganismy.

Proti plísni sněžné byl u nás primárně určený přípravek s účinnou látkou azoxystrobin pod názvem Heritage. Bohužel, výroba tohoto pesticidu byla již před pár lety ukončena a není tedy dostupný na trhu. Jako náhradu lze použití kapalný pesticid se stejnou účinnou látkou, který se jmenuje Ortiva, a je v nabídce mnoha zahrádkářských prodejen. Plíseň sněžná a trávník v návodu k použití sice uvedeny nejsou, ale dobré zkušenosti jsou s roztokem 10ml přípravku v 5 Lt vody. Takto ošetřený trávník přípravkem Heritage ale nesmí být používán jako krmivo.

Fungicid
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postřik fungicidem musíme dobře naplánovat

Publikováno: 12. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová