reklama

Recyklací zahradního odpadu se dočkáte kromě kvetoucí louky i bohaté úrody

V září se vzhledem k letošnímu vlhkému a relativně teplému počasí můžeme dočkat ještě třetího sečení vysoké trávy. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak poslední trávou ze zahrady zužitkovat? Existuje více způsobů a my si ukážeme všechny z nich.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvetoucí louky dosáhnete tak, že veškerou hmotu odklidíte – použijete třeba na krmení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Máte zahradu a nevíte, jak zužitkovat posekanou trávu? V posledních letech se k sečení přistupovalo poněkud extenzivněji. Mnohým z vás stačilo sekat i dvakrát do roka za pomocí mulčovače, který trávu rozdrtil, a ta pak mohla zůstat ležet na pozemku. Jenže jde jen o poloviční pravdu, protože aby se porost řádně rozložil, prorostl novou trávou a nedusil louku, je vhodné mulčovat nadvakrát. Poprvé, s vyšším nastavením, posekáte nahrubo, následně za tři až pět dní, když nasekaná hmota proschne, nastavte stroj níže a plochu posekejte ještě jednou. Výsledná drť je jemnější a rychleji se rozpadne. Na vlhkých zahradách je ale taková technika nežádoucí, protože způsobí vyhnívání porostu a následným problémem jsou plevele, které se na holých místech mohou rozmnožit.

Sekačka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mulčování trávy se používá tak, že posekanou hmotu ponecháte na ploše

Starostliví pěstitelé, kteří milují květnaté louky, využívají nejčastěji bubnovou nebo lištovou sekačku, která seče tak, aby tráva byla položena na plochu a byla vhodná pro další zpracování. Kolem rodinných domů je nejčastěji využívána běžná travní sekačka se sběrem, která porost seká na velmi malé kousky.

Tráva, sečená lištovou nebo bubnovou sekačkou, se zpracovává dále hlavně na krmení drobných hospodářských zvířat. Buď posekanou hmotu zkrmíte přímo, anebo usušíte a použijete v zimě, kdy přirozený zdroj vlákniny zvířectvu chybí. Velmi chytré řešení je balíkování sena, které sníží prostorové nároky na jeho uložení na půdu nebo do seníku. Pokud sekáte tímto způsobem, ale trávu byste nevyužili, pokuste se ji nabídnout místním zemědělcům, často si ji rádi vezmou a upotřebí.

Králíci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krmení králíků čerstvě nasekanou trávou ze zahrady

Velmi nakrátko nasekaná hmota je vhodná především ke kompostování. Neskladujte ji na velkých hromadách, protože to bývá terčem častých sousedských sporůsporů kvůli zápachu, který při hnilobných procesech může vyskytnout. Její výhoda v kompostu je obrovská, hned první den po posekání se začne silně zahřívat, probíhá hygienizace, která zahubí larvy škůdců a zlikviduje i rezidua plevelů nebo chorob. Ve slabých vrstvách ji použijte do kompostu a proházejte hlínou. Vhodné je, když tuto hmotu ještě smícháte s listím.

Kompost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trávu šikovně uložte do kompostu a proházejte, přetvoří se na vynikající kompost

Posekaná tráva se používá také jako přírodní mulč. Je zapotřebí, aby byla mulčována jen v menších vrstvách, protože jinak zahnívá. Běžně ji používejte jako mulč mezi řádky brambor, půda pod mulčem je pak kyprá, plná mikroorganismů a také brání nadměrnému odparu vláhy. Ve větších vrstvách se pak, hlavně pod ovocnými stromy, stává úkrytem slimáků, kteří v noci nekompromisně sežerou v zahrádce vše, co jim přijde do cesty.

Perfektní je přímé využití trávy po sečení jako zdroje živin pro půdu při podzimním rytí nebo orbě. Pro takový účel nevadí ani delší stébla, nicméně je nutné zarývat materiál tak, aby se dostal po celé výšce ornice, kterou zpracováváte. Tráva se v ní postupně rozloží a uvolní živiny, které budou potřeba v průběhu vegetačního období příštího roku.

Publikováno: 11. 9. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček