reklama

Tyto květiny by rozhodně neměly chybět na žádné zahradě i proto, že jsou nejvoňavější

Pivoňky jsou ozdobou zahrady a také starobylým symbolem cti a bohatství. Pěstovaly se již na zahradách císařských rodin v Číně. K nám do Evropy dorazily zhruba před 200 lety a dobře se tu zabydlely. Pivoňky vás okouzlí svým honosným vzhledem i příjemnou vůní. A právě proto by tyto královny mezi zahradními rostlinami na vaší zahradě neměly chybět.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pivoňky jsou označovány za královny květin, a právě proto by neměly chybět na žádné zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pivoňky jsou vděčnou rostlinou, která není ani příliš náročná. Přesto vám poradíme, jak máte tyto krásky pěstovat. Na svou zahradu si můžete vybírat ze zhruba třiceti druhů pivoněk, a to buď pivoněk bylinných, nebo dřevitých.

Pivoňky bylinné

Pivoňky bylinné se každým rokem na podzim zatahují. Dosahují maximálního vzrůstu 60-100 cm a mají životnost zhruba 30 let. Sázejí se zpravidla od konce března, během dubna nebo května. Tyto pivoňky se sází poměrně mělce. Očka by měla být zhruba 1 až 3 cm pod povrchem. Je to velmi důležitá informace, protože by se neměly sázet příliš hluboko, jelikož to negativně ovlivňuje jejich kvetení.

Pivoňky dřevité

Dřevité pivoňky jsou u nás mnohem populárnější než bylinné druhy. Sází se na trvalé stanoviště obvykle v době od srpna do listopadu. Nicméně pokud mají sazenice dostatečný kořenový bal, zasadit je můžete po celou dobu vegetace. Při výběru místa mějte na paměti, že tyto pivoňky potřebují dostatek prostoru. Mohou totiž dorůst do 2m výše a 2m šíře. K jejich vysazení potřebujete jámu o průměru 50 cm, která je hluboká asi 50-70 cm. Na dno je dobré dát 10-15 cm drenáže. Při výsadbě do substrátu přimíchejte kompost nebo univerzální pomalu rozpustné hnojivo. Na ni pak dejte ještě další vrstvu zeminy tak, aby kořeny nepřišly do styku s hnojivem. Jejich životnost může být i více než stoletá.

Zahrada s pivoňkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pivoňkám se daří nejlépe tam, kde má dostatek prostoru a kde je dostatek slunce

Kde se bude pivoňkám dařit nejlépe?

Pivoňky zasaďte na své zahradě do trávy tam, kde budou moci být trvale. Jedna z mála věcí, které jim totiž vadí, je přesazování. Vyhovuje jim slunné místo, závětří a výživná dobře propustná půda. Při výsadbě si dejte také pozor na to, aby je neutlačovaly vyšší nebo agresivně rostoucí trvalky. Pivoňky potřebují pravidelný přísun vláhy, nicméně trvale zamokřené stanoviště může způsobit jejich úhyn. Dobře se jim daří v lehce kyselé půdě.

Holčička zalévá pivoňky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čerstvě zasazené pivoňky je nutné pořádně prolít a zalévat, dokud se neuchytí

Po zasazení pivoněk

Čerstvě zasazené rostliny důkladně prolijte. Na podzim zasazené pivoňky pak stačí zalít ještě dvakrát až třikrát podle počasí. Pivoňky vysazené v době vegetace pak zalévejte pravidelně do té doby, než se ujmou, tedy než začnou růst. Jinak se zalévají pouze v případě déle přetrvávajícího sucha.

Rozkvetlé pivoňky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pivoňky mají krásné velké květy, které mohou dosáhnout až 20cm průměru

Kvetení pivoněk

První rok od pivoněk nečekejte žádné zázraky. Poměrně dlouho jí trvá, než si zvykne, takže první květy od ní čekejte až třetí rok po vysazení. Jejich květy jsou však výjimečné a rozhodně stojí za to si na ně počkat. Pivoňky kvetou v době od dubna do června. Přičemž jejich květy mohou mít různou podobu. Aktuálně jsou mezi zahrádkáři vyhledávané pivoňky s jednoduchými nebo poloplnými květy, jejichž průměr bývá i více jak 15cm.  Popravdě však pivoňky zdobí nejen svými květy, ale i svými listy.

Hnojení pivoněk

Pokud jsou pivoňky zasazené již tři roky, je zde velký předpoklad, že půda bude již vyčerpaná, a proto je dobré rostliny začít přihnojovat. Použít k tomu můžete zálivku nebo postřik na list. Vhodné jsou k tomu hnojiva s dusíkem, fosforem a draslíkem.

Zahradník chystá zahradu na zimu, sbírá listí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na zimu je potom dobré pivoňky přikrýt chvojím

Příprava pivoněk na zimu

Bylinné pivoňky se na zimu stáhnou do půdy. Děje se tomu obvykle po odkvetení. Když k tomu začne docházet, přestaňte ji zalévat. Pozor, listy neodstřihujte, protože si z nich rostlina stále bere živiny. Teprve až nadzemní část zcela uschne, tak můžete sestříhat. První rok po výsadbě je vhodné přikrýt chvojím. Dřevité pivoňky pak po obvodu kořenového balu zakryjte chvojím před každou zimou.

Z pivoněk si můžete připravit účinné tonikum:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 9. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová