reklama

Poradíme, jak urychlit vznik toho nejcennějšího, co zahrada může dát

Kompost je černé zlato. Není lepšího organického materiálu, kterým zúrodníme zahradu. Používá se prakticky všude, pro obohacení půdy na zeleninových záhonech, pro letničky, ve skleníku nebo jako příměs do půdy pro zakládání trávníku. Jak kompost urychlit, aby se nejpozději do roka od jeho založení přeměnil z organického odpadu na rozloženou hmotu, plnou živin?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kompost je nutné přehazovat, jedině tak se jeho přeměna urychlí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kompost je směsice nejrůznějšího organického materiálu, který se vyplatí před jeho založením důkladně rozsekat a promíchat nebo uložit do slabých vrstev na sebe. Používá se nasekaná tráva, listí, škrabky od silnic, rozštěpované zelené větve a stonky jako hrubší základ do spodní vrstvy, chlévský hnůj a další zelená hmota, třeba kuchyňské odřezky od zeleniny či ovoce. Z důležitých jsou třeba i vaječné skořápky, které uvolňují sloučeniny vápníku. A ten je důležitý pro zdravý růst, neboť jeho nedostatek se především u plodové zeleniny projevuje nejrůznějšími skvrnami.

Kompostér by měl být na každé zahradě. Víte, jak správně založit zahradní kompost? Podívejte se na reportáž.

Kompost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kompost je lepší lokalizovat do stínu, také nesmí chybět přístup vzduchu

Ale aby kompost prospíval, nikdy jej nezakrývejte. Jde především o to, aby nebyl zakrytý černou plachtou, do které bude pařit slunce a pod ní bude materiál hnít, protože bude trpět nedostatkem vzduchu. Přístup vzduchu je pro přeměnu materiálu velmi důležitý. Důležité je, aby kompost nebyl vystaven přímému slunečnímu záření, ale aby se jeho lokace nacházela někde ve stínu, kde nebude tak rychle vysychat. Vhodné je také pravidelné prolévání vlažnou vodou, která pomáhá udržovat velkou aktivitu mikroorganismů pomáhajících s přeměnou.

Pro podporu procesů v kompostu materiál v něm také alespoň dvakrát ročně přehazujte. K dispozici byste měli mít více skladovacích prostor, kde do jednoho místa se vkládá nasekaný materiál, do druhého se po čase přehazuje a ve třetím se hotový kompost odebírá. Tím, že kompost přeházíte, se obsah nakypří a provzdušní a aktivuje se v něm spousta mikroorganismů.

Věděli jste, že kompostovat můžete i bytě? Nemusíte se bát! Máme pro vás hygienický způsob kompostování v domě

Zbytky z kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kompost není jen místem pro odpad, je zdrojem velkého množství živin

Pokud chcete mít hotový kompost co nejrychleji, je vhodné použít i preparát, který se jmenuje urychlovač kompostu. Je vyroben z kostní moučky, kakaových slupek a obsahuje bakterie. Aplikace spočívá v tom, že je nejlepší jej využít právě při přehazování, kdy se postupně sype přesně dané množství každých 20 až 30 cm výšky kompostu. Pokud tedy kompost založíte jeden rok na podzim, pravidelně přehazujete a není na suchu, za rok máte k dispozici kvalitní základ pro budoucí úrodu.

Podívejte se, jak můžete kompost založit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Každý má doma organický odpad. Nevyhazujte ho! Přidáním odpadu do kompostu získáte zdroj živin pro celou zahradu.

 

Publikováno: 15. 9. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček