reklama

Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade aneb Říjen v lidové meteorologii

Říjen a s ním i podzim už jsou tady, se vším všudy. Ze září se do své druhé poloviny převalí nejteplejší a nejvýraznější část babího léta, kterou naši předci nazvali létem svatého Václava. Jde o poměrně klidné, teplé a slunečné období s občasnými nočními i ranními mlhami a ne zcela ojedinělými ranními mrazíky. Podívejte se na říjen v lidové meteorologii.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V říjnu jsou poslední dozvuky babího léta (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaký je říjen v lidové meteorologii?

Léto svaté Terezie

Ani poté, kdy léto svatého Václava předá někdy v polovině první říjnové dekády vládu létu svaté Terezie (svátek má 15. října), nemusí ještě zimomřivé osoby propadat pochmurným náladám. Druhá část babího léta se vyznačuje již znatelně strmějším sestupem teplot, než tomu bylo v období předchozím. Délka dnů se sice znatelně zkracuje, přesto ale bývají ještě poměrně slunečné a tedy i relativně teplé.

Vzrůstá však množství ranních i večerních mlh, zvyšuje se četnost mrazíků a výjimečná není ani ranní jinovatka. I v nejteplejších oblastech Čech, Moravy a Slezska končí v průběhu tzv. hlavní vegetační období, což představuje časový úsek roku vymezený průměrnou denní teplotou 10 °C. V místech s nadmořskou výškou přibližně 250 m a vyšší dokonce končí i velké vegetační období, což znamená, že průměrné denní teploty klesají pod 5 °C.

Šimonská chladna

To pravé podzimní sychravo přicházívá až v poslední říjnové dekádě v podobě šimonských chladen (Sv. Šimon, svátek 28. října). Toto období je typické chladným a větrným počasím, častými mlhami, mrazíky i mrazy, jíním i jinovatkou. Vyjma nejteplejších poloh Čech a Moravy už všude končí velké vegetační období. Ve středních a někdy i nižších polohách se objevuje déšť se sněhem, dokonce i samostatné sněžení. Vítr nabývající na intenzitě připomíná, že na dveře už ťuká listopad…

Sychravo přichází většinou koncem října
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sychravo přichází většinou koncem října

Léto Všech svatých

Vše špatné se však jednou v dobré obrátí a je možné, že na úplný závěr tohoto měsíce se již dostane ke slovu léto Všech svatých, ve kterém přes velmi husté mlhy obvykle i na pár hodin vykoukne sluníčko. Toto období se však obvykle objevuje až začátkem listopadu a nebývá příliš dlouhé.

Tip:

Český název desátého měsíce v roce je odvozen od říjení neboli podzimní říje vysoké zvěře, která nastává právě v tomto období. Říjen je proto označován jako měsíc jelení říje. Staří myslivci někdy říkali, že „v polovici září začíná „říven“.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 29. 9. 2017, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran