reklama

Podzim je čas přípravy zahrady na zimu

Podzimní zahrada, to je většinou spousta neodkladné práce zejména, co se týče sklizně, hrabání spadaného listí a kompletní přípravy celé zahrady na zimní odpočinek. Vše bychom si měli naplánovat tak, abychom nedělali některé práce zbytečně a na jiné zase nezapomněli.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzim je čas přípravy zahrady na zimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Připravte zahradu k zimnímu spánku 

Zahrádkářská sezona se pomalu chýlí ke konci a většina náročných prací je už naštěstí za námi. Těšíme se z poslední úrody a sumírujeme, s čím jsme tento rok byli spokojení a co je potřeba do budoucna zlepšit. Nesmíme však zapomenout na přípravu zahrady na další sezonu a vrátit ji všechno, čím nás v průběhu léta obdařila. Přinášíme proto pár tipů, jak na to!

Zahrada
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzimní zahrada bude vyžadovat velmi mnoho péče

Všechno půjčené vrátíme

Mnoho zahrádkářů si láme hlavu nad tím, jak se zbavit zahradního odpadu, který se v průběhu léta nashromáždil. Málokdo ví, že zahrada dokáže všechen rostlinný odpad zužitkovat a že v konečném důsledku vůbec nejde o odpad. Posekanou trávu můžete rozdat chovatelům drobných zvířat anebo ji smíchejte s hnědým odpadem (suché listí, kusy větví, třísky…) a zkompostujte. Trávu můžete usušit a příští rok ji využít na mulčování v zahradě, zabráníte tak prorůstání nežádoucího plevele.

Dalším skvělým využitím posečené trávy, i když raději trochu povadlé anebo mírně vysušené, je její vrstvení u kořenů stromů. Celý kmen můžete obsypat trávou, zabráníte tak přebytečnému odpařování vody a zároveň zabezpečíte kořenům přísun živin. Všechny rostlinné zbytky můžete navrstvit do kompostu střídavě s větvemi, třískami a suchými listy a přibližně za 10 měsíců se budete moci těšit z vyživeného humusu, připraveného na sázení nových plodin.

podzimní zahrada
i (Zdroj: WOLF Garten)
Mnoho zahrádkářů si láme hlavu nad tím, jak se zbavit zahradního odpadu

Jak se postarat o samotný trávník?

Na to, abychom i příští rok dokázali zužitkovat všechnu nadbytečnou trávu, musíme trávník dobře zazimovat a připravit na nejtěžší období v roce – zimu. Prvořadé je trávník dobře vertikutovat, čímž odstraníme plsť, která brání pronikání živin do půdy. Právě kvůli travní plsti se nám na jaře naskytne nelichotivý pohled na suchá místa a trávu bez života. Jelikož zbytky posečené trávy a plsť vytvoří nepropustnou vrstvu, jsou vhodným prostředím pro vznik plísňových a houbových onemocnění trávníku.

Ideálním obdobím pro vertikutaci trávníku je konec září až začátek října. Skvělým pomocníkem může být vertikutátor, díky kterému levou zadní zvládnete vertikutaci i provzdušnění trávníku. I když je vertikutace velmi důležitá, trávníku musíte dopřát i dostatečnou výživu, např. v podobě podzimního trávníkového hnojiva, které můžete aplikovat právě v září a říjnu. Obsahuje totiž draslík, který trávník ochrání před promrznutím a napadením zmiňovanými plísněmi a houbovými onemocněními.

Cub Cadet XC1 B35
i (Zdroj: WOLF Garten)
Prvořadé je trávník dobře vertikutovat, skvělým pomocníkem může být vertikutátor Cub Cadet XC1 B35

Nezapomínáme ani na užitkovou část zahrady

Když už jste se postarali o největší pýchu vašeho pozemku, nelze opomenout péči o tu část zahrady, která přináší úrodu. V první řadě je důležité posbírat všechny odumřelé či chorobami napadené rostliny a kořeny. Půdu prokypřete a aplikujte podzimní hnojivo anebo kompost. Důležité je nemíchat spodní vrstvu a vrchní vrstvu půdy, ale živiny do ní zapracovat hráběmi anebo vidlemi. Na závěr půdu překryjte mulčem anebo zasaďte ozimy, které zabrání narušení půdy a jejímu znehodnocení. Jako mulč můžete použít slámu, třísky anebo suché listí. Půda se vám v příští sezoně odvděčí ještě větší úrodou.

Vertikutační směs 4v1
i (Zdroj: WOLF Garten)
Podzimní trávníkové hnojivo LK-MU 400 WOLF-Garten

Jak připravit na zimu růže:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 9. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce