reklama

Právě teď je ten správný čas na množení rybízu pomocí řízkování

Rybíz je oblíbeným bobulovým ovocem na našich zahradách už odnepaměti. Ať už vsadíme na stromkový nebo keříčkový rybíz, nemusíme být vždy odkázáni jen na rostliny koupené v zahradnictvích. Třeba keříčkový rybíz lze velmi snadno řízkovat. Množení rostlin řízkováním je velmi jednoduché.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pusťte se do řízkování keřového rybízu, právě teď je ten správný čas (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rybíz a jeho řízkování

Rybíz, ať už červený, černý nebo bílý, patří do našich zahrad stejně jako ostatní drobné ovoce. Je popravdě asi nejvíce zastoupen co do četnosti výskytu. Kromě rybízu máme v oblibě i angrešty nebo jostu, což je kříženec černého rybízu a angreštu. 

Stromkové rybízy jsou sice oblíbenější, ale také choulostivější na podnebí a náchylnější na škůdce a choroby. Oproti tomu keříčkové rybízy mají větší výnosy díky své košatosti a mohutnosti, a také je můžeme lépe množit. Množením keříkových rostlin pak odpadá neustálý nákup nových stromkových odrůd, které mají i podstatně menší "výdrž" než rybízy keříkové.

Rybíz červený (Ribes rubrum) je nenáročný keř či nízký stromek, který ke své spokojenosti potřebuje rovnou a dobře vyživenou půdu, dostatek slunce a mírné povětří. Dobře snáší i mrazivé zimy v oblastech mírného pásma. Jelikož se jedná o rostliny samosprašné, není potřeba jim pomáhat s opylováním květů. 

Výběr mladých a zdravých výhonů na řízkování
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výběr mladých a zdravých výhonů na řízkování

Řízkování

Keřové rybízy je možné množit zejména pomocí řízkování. Řízek je výhon zcela oddělený od mateřské rostliny. Při množení řízkováním by řízky rybízu měly být odděleny z bujně narostlých letošních výhonů. Ideální jsou řízky z mladých keřů, které nejsou silně plodící. Řízky odebíráme z rovných mladých prutů bez postranních výhonů. 

Řízky je vhodné odebírat na podzim před nástupem mrazivého počasí. Doporučená doba na odběr řízků je od srpna do října, pokud není příliš chladné počasí. Průměr prutu, ze kterého budeme řízky odebírat, by měl být zhruba 0,5-1 cm, na výhonu by mělo být alespoň 5 oček.

Stříhejte pouze nové a nepoškozené výhony
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stříhejte pouze nové a nepoškozené výhony

Samotný řez má svá pravidla:

  • spodní řez musí být pod úhlem 45° pod spodním očkem
  • 1 cm nad horním očkem provedeme druhý mírný řez
  • koncové části řezu se nesmí třepit, použijeme proto opravdu ostré a kvalitní nářadí
Seříznutí konce pod úhlem 45°
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Seříznutí konce pod úhlem 45°

Vysazování nových řízků

Řízky můžeme vysazovat buď do pěstebních nádob a následně je umístit do fóliovníku nebo do skleníku, případně přímo do předpřipravené půdy na záhonu. Půda musí být zkypřená a mírně vlhká. Řízky se do půdy zapichují lehce zešikma. Řezné rány podpoříme a zároveň ošetříme růstovým stimulátorem. 

Řízky můžeme sázet přímo do půdy nebo do fóliovníku či skleníku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řízky můžeme sázet přímo do půdy nebo do fóliovníku či skleníku

Už příští jaro pak při správném postupu řízkování a sázení můžeme vidět, které řízky se uchytily a které ne. Na podzim příštího roku pak bychom již měli mít dobře zakořeněné a narostlé miniaturní keříčky rybízu, které můžeme přesadit na vhodné stanoviště a počkat, až začnou plodit.

Stimulátor pomůže k lepšímu zakořenění a vyrašení nové rostliny
Stimulátor pomůže k lepšímu zakořenění a vyrašení nové rostliny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do půdy se řízky rybízu zasadí šikmo
Do půdy se řízky rybízu zasadí šikmo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nářadí na přípravu řízků

Při řízkování se neobejdeme bez kvalitních a dobře naostřených nůžek. Dále budeme také potřebovat dobrý zahradnický nůž. Nůžkami budeme z původních keříků rybízu oddělovat výhony, ze kterých pak budeme připravovat řízky. K tomu nám poslouží zahradnický nůž.

Dvoučepelové zahradní nůžky Fiskars Solid P121 mají kalené a přesně broušené ocelové čepele. Jsou vhodné pro čistý hladký řez čerstvých větví do průměru 20 mm. Vrchní pohyblivá čepel je potažená nepřilnavou vrstvou PTFE, která snižuje tření a chrání čepel před korozí. Tím je dosaženo plynulejších řezů a neulpívání kůry a pryskyřice na povrchu čepele pro maximální výkon. Jejich lehké, ale robustní rukojeti pro bezpečné a pohodlné držení zajistí kvalitní práci. Zámek čepelí je ovladatelný pravou i levou rukou a chrání čepele během přepravy a skladování. Nůžky jsou ideální pro snadný střih tenkých větví a výhonů.

Zahradní nůžky je nejvhodnější koupit jako sadu s příslušenstvím, které obsahuje také ostřič na nůžky a olej na promazávání pohyblivých spojů. Při ostření mějte na paměti, že nůžky se ostří pouze po jedné straně, v tomto případě právě speciálním ostřícím pilníkem na zahradnické nůžky. Pouze dobře a dokonale nabroušené zahradnické nůžky mohou spolehlivě pracovat a my nemusíme mít obavu z možného poranění při manipulaci. 

Souprava pro správné ostření zahradnických nůžek
Souprava pro správné ostření zahradnických nůžek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ostření zahradnických nůžek je nezbytná procedura
Ostření zahradnických nůžek je nezbytná procedura (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podívejte se, jak sázet ovocné stromy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.