reklama

Trvalky jsou pokladem v každé zahradě! Pusťte se právě teď do jejich množení

Trvalky představují zářivou krásu v zahradě. Svými různobarevnými květy přitahují nejen pozornost nás, kteří z nich máme radost, ale i hmyzí pomocníky, kteří zde najdou dostatek potravy až do příchodu prvních mrazíků. Zářijové dny můžeme využít k množení těchto druhů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Třapatky se velmi snadno množí dělením trsů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejjednodušším postupem je množení vegetativní, a to dělením trsů trvalek, které se provádí pouhým odebráním části rostlin ze značně rozrostlé skupiny a přesazením na jiné místo. Nové pěstební místo připravte tak, aby v půdě byla dávka živin, která usnadní přijímání a podpoří zakořenění. Na novém místě pro rostliny nejprve vykopejte zhruba 20 cm hlubokou jámu, kterou vyplníte kvalitní půdou. Odběr části trsu rostlin provádějte nejlépe po déletrvajícím dešti, kdy je kořenový systém řádně zavlažen a nehrozí tak deficit vláhy po přesazení a následný problém s růstem. Nezapomínejte, že u silně množících se druhů, je nutné sázet dostatečně daleko od sebe, aby pro nově rostoucí zeleň zbylo dost místa.

U mečíků, narcisů nebo tulipánů se množení provádí pomocí cibulí, které se vyjmou z půdy, rozdělí na menší skupiny a znovu vysadí na více míst. V tomto případě ale dávejte velký pozor, abyste podzemní hlízy nepoškodili, protože takové po zasazení často zasáhne hniloba. Je také na místě ochrana před hlodavci, kteří škodí hlavně na tulipánech.

Cibuloviny se množí rozdělením skupin podzemních hlíz, avšak pozor na jejich poškození
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cibuloviny se množí rozdělením skupin podzemních hlíz, avšak pozor na jejich poškození

Zajímavým tipem pro množení trvalek je také využití hřížení, které lze úspěšně aplikovat například u vřesovců nebo muškátů, kde si chcete vypěstovat krásné a silné sazenice na příští rok. Jeden ze stonků je při tomto způsobu nutné ohnout směrem k zemi, kde se fixuje jeho střední část, která se zahrabe do půdy. Během jednoho měsíce je možné již pozorovat vývin kořenového systému. Takto vybavenou rostlinu oddělte od mateční rostliny a až do podzimu uchovávejte ve skleníku. Nové rostliny zasaďte do kvalitní půdy z kompostu.

Mladé nařízkované pelargonie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé nařízkované pelargonie

Muškáty je možné a velmi snadné si namnožit pomocí řízkování. Pro tuto metodu si zvolte velmi silné a vzrostlé sazenice s bohatou násadou květů. Vrcholové řízky odřezávejte tak, aby nové exempláře měly délku alespoň 15 cm a byly tak snadno zasaditelné. Důležité je desinfekce místa řezu živočišným uhlím, odříznutý kus rostliny potřete práškovým stimulátorem ještě před jeho zasazením do malého květináčku nebo jiffu.

Inspirujte se, jak na množení rododendronů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 9. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.