reklama

Medonosné rostliny umístěte na každou zahradu, jejich pomoc člověku je nenahraditelná

Medonosné rostliny jsou důležité pro náš život i pro zahradu. Můžeme je pěstovat nejen jako luční rostliny, ale i jako trvalky nebo stromy. Pokud se nám podaří přilákat velké množství opylovačů, máme vyhráno, většinou se nám podaří dosáhnout značné úrody. Podíváme se, které medonosné druhy jsou vhodné pro období babího léta a poskytují nektar i během raného podzimu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvetoucí louka je největší zdroj medonosných rostlin, proto ji sekejte tak, aby kvetení bylo podpořeno (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Základem medonosných rostlin v zahradě je kvetoucí louka. Před první sečí ke konci května najdete v louce kopretiny, jetel, zvonky, smetánky lékařské a spoustu dalších druhů.

Během narůstání otav slouží jako zdroj nektaru především jetel, který mají velmi rády jak včely, tak čmeláci. Aby k růstu jetele a kvetoucích druhů docházelo, je zapotřebí sekat tak, abyste kvetení luk podporovali. Znamená to kosit pomocí bubnové či lištové sekačky a veškerou hmotu je nutné z plochy odklidit. Mulčování je sice jednoduché, ale dochází k přílišnému obohacování porostu živinami, následně pak rostou pouze traviny, které nekvetou. Velké množství hmoty pak také porost dusí a může dojít k jeho hnilobě.

Kvetoucí letničky nelákají jen včely
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvetoucí letničky nelákají jen včely

Na zahradě vsaďte také na medonosné letničky, které vysévejte přímo na plochu. Z dlouho kvetoucích druhů jsou vhodné především proskurník, sléz maurský, měsíček, heřmánek nebo chrpa, která je v posledních letech velmi oblíbený druh. Tyto rostliny lákají obrovské množství včel, které v nich mají velký zdroj potravy až do konce září. V zahrádce na záhonech pak vsaďte na aksamitníky, slunečnice, ostálky, hledíky nebo čínské astry. Skupina rostlin na záhonech dokáže kvést zhruba od poloviny července až do prvních podzimních mrazíků. Lákají nejen včely, ale i čmeláky a spoustu motýlů.

Trvalková výsadba v zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trvalková výsadba v zahradě

Velmi vhodnou výsadbou kolem rodinných i bytových domů či chalup jsou trvalky. Osvědčený recept spočívá ve velmi husté vícepruhové výsadbě, které obsahuje třapatky rodu Echinacea a Rudbeckia, nesmí zde chybět šanta, rozchodník, perovskie a nezapomeňte ani na podzimní chryzantémy, které jsou mnohokrát posledním zdrojem nektaru před nástupem mrazíků. Nebojte se trvalky vysázet na co nejvíce míst, nadělají spoustu parády. Z bylin pak dobře poslouží levandule nebo dobromysl.

Pro podporu opylovačů si na zahradu v podzimu vysaďte také vhodné ovocné stromy. Třešně, jabloně a hrušně patří ke stálicím, spoustu parády však nadělají i druhy jako javor nebo lípa, která patří k velice oblíbeným už po spousty let. A když se vyprázdní k podzimu záhony, vysejte například svazenku, která velmi rychle roste a je známou medonosnou rostlinou. Kromě toho zlepšuje půdní kondici a slouží jako zdroj zeleného hnojení.

Publikováno: 22. 9. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček