reklama

Víte, co zasadit už na podzim? U této rostliny by to mělo být pravidlem

Ani na té nejmenší zahrádce by neměly chybět jahody. I proto, že je to první ovoce, které můžete sklízet. Pro jejich výsadbu je vhodný čas, dokonce ten nejvhodnější, i teď na podzim. Stačí si pozemek i sadbu dobře připravit. Víte, jak na to?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
(Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč vysazovat jahody na podzim?

Ač se to možná nezdá, je ideální čas na výsadbu jahod. Je to dokonce ta nejpřirozenější volba. Nové sazenice už vysoké teploty nezničí a ranní vláha jim pomůže při zakořenění. Sázet můžete od září a pokračovat až do konce října.

Jak na správnou výsadbu

Pokud si pozemek pro novou sadbu jahod dobře připravíte, můžete se těšit na to, že se většina sazenic ujme a úroda bude příští rok bohatá. Jahody by neměly přijít na stejný pozemek, kde v minulých 5 letech už byly zasazené. Sáhněte po kvalitní sadbě. Nové sazenice se vyplatí vždy koupit. Ty vlastní berte spíše jako nouzové řešení. Použijte pak rostlinu, která je nejblíže té mateční. Vybírejte sadbu, která je už důkladně zakořeněná. Ta se rychle ujme a úroda bude plnohodnotná. Nejprve je třeba záhon důkladně odplevelit. Záhon důkladně prokypřete a zpracujte. Po ploše záhonu rozsypte minerální hnojivo a lehce ho hráběmi prohrábněte.

Pozemek posypte hnojivem a hráběmi zahrňte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pozemek posypte hnojivem a hráběmi zahrňte

Rozprostřete na záhon černou netkanou textilii. Její použití má hned několik výhod – plody nejsou špinavé od zeminy. Pod textilií se vytváří mikroklima pro jahody velmi příznivé. Usnadňuje vám to údržbu – nemusíte plít. Textilie je propustná pro vodu, péče tak bude snadná. Textilii po stranách připevněte kolíky. Provázkem si vyměřte řádky.

Netkaná textilie vám zjednoduší práci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Netkaná textilie vám zjednoduší práci

Rostliny sázejte do sponu zhruba 70×40cm, případně i více, abyste mezi řádky mohli chodit. Nožíkem prořízněte v textilii díru do kříže a rostlinky zasaďte. Dbejte na to, aby kořeny vedly kolmo do země. Nesmí se ohýbat ani stáčet ani být ve vodorovné poloze. Je to důležité pro rychlé a dobré zakořenění v tomto chladnějším období. Pak už jen přihrňte, přimáčkněte a v případě potřeby zalijte.

Pak už jen přihrňte, přimáčkněte a v případě potřeby zalijte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pak už jen přihrňte, přimáčkněte a v případě potřeby zalijte

Proč jahody pěstovat?

Krom toho, že jahody pěstujete pro jejich lahodnou chuť, prospějí vašemu zdraví i obsahem mnoha účinných látek. Obsahují mnoho vitaminů. Dokonce mají více vitaminu C, než najdete v citrusových plodech. Dál v nich najdete i vitaminy A, B a E. Najdete v nich i minerály – draslík, vápník, hořčík, zinek a železo. Díky obsahu silného antioxidantu podporují kardiovaskulární systém, působí protizánětlivě a také regeneračně. Přispívají ke zlepšení dlouhodobé paměti.

Jak na stáleplodící jahody:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová