reklama

Co dělat, aby nám škůdci nesežrali zeleninu ještě před sklizní?

Vidět vzteky rudého pěstitele, kterému právě škůdci okousali všechnu zeleninu, asi není nic příjemného. Každý pěstitel by ale měl vědět, že ani slimák ani housenky se na dovolení ptát nebudou a začnou sklízet sami. Poradíme vám, jak tyto a další škůdce udržet co nejdál od vaší zeleniny a jak si pomoci postřikem i dalšími vyzkoušenými triky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Co dělat, aby nám škůdci nesežrali zeleninu ještě před sklizní? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Ochrana zeleniny před škůdci

Řekli byste si, že po dlouhé a chladné zimě bude následující rok poměrně méně škůdců. Jenže opak je pravdou. Se škůdci se u nás na zahradě doslova vrátka netrhnou a hrnou se na nás ze všech světových směrů. Sotva vypudíme ze záhonů dřepčíky, už se nám v košťálové zelenině líhnou housenky běláska zelného a jen co s nimi zatočíme, už nám mandelinky okusují bramborovou nať. Podíváme se jim tedy trochu blíže na zoubek a hlavně poradíme, co s nimi.

Ani letošní zima nezmenšila počet škůdců, kteří škodí našim zahradám
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ani letošní zima nezmenšila počet škůdců, kteří škodí našim zahradám

Přípravky proti škůdcům

Mezi nejúpornější druh škůdců na našich zahradách rozhodně zařadíme mšice. Mšice nejsou vybíravé, naneštěstí pro nás. Proto je nalezneme na zelenině, na ovocných stromech i na okrasných rostlinách. Kromě mšic se pak po celé období jara až podzimu potýkáme i s třásněnkami, puklicemi, smutnicemi, molicemi, ale také s larvami a housenkami nejrůznějšího druhu škodlivého hmyzu plus se žravými brouky samotnými, a dále také se slimáky či plzáky.

Spoustu plodin a okrasných rostlin napadají škůdci z rodu křísovitých
Spoustu plodin a okrasných rostlin napadají škůdci z rodu křísovitých (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kroucení listů mají na svědomí mšice
Kroucení listů mají na svědomí mšice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Všichni tito škůdci pořádají neúnavné nájezdy a nálety na naše plodiny i okrasné rostliny. Na nás pak je jim v tom zabránit. Máme možnost používat mechanické způsoby, což je především sběr škůdců, případně otěr listů a omývání. Dále je to instalace nejrůznějších lepových desek nebo lapačů s feromony. A pak je tu celá řada nejrůznějších insekticidů a přípravků na chemické bázi na likvidaci obtížných škůdců. Kdo není fanouškem chemie, může zvolit biologickou cestu, která zahrnuje biologické přípravky na likvidaci škůdců a za další je to použití parazitických hlístic a dalších organismů. 

Ideální je, pokud můžeme zkombinovat několik možností a tím se pojistit proti škůdcům. Abychom nemuseli na každý druh škůdce (kterého musíme nejprve najít a identifikovat) použít specifický přípravek, nabízejí se některé univerzální přípravky, které nám poslouží na několik škůdců najednou. 

Přípravky nové generace jsou účinné proti škůdcům, ale třeba včelám neškodí
Přípravky nové generace jsou účinné proti škůdcům, ale třeba včelám neškodí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přípravky nové generace proti škůdcům se připravují ve formě roztoků
Přípravky nové generace proti škůdcům se připravují ve formě roztoků (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jsou tu také přípravky nové generace, které mají velmi zajímavou specifikaci. Účinkují pouze na škůdce, což je dobrá zpráva například pro včelaře a další chovatele. Při použití chemických insekticidů vždy reálně hrozí, že postřik ohrozí včely, případně drobná domácí zvířata. Přípravky nové generace oproti tomu působí pouze na nervový systém škůdců a ukončuje tak jejich životní cyklus. Tyto přípravky mají nejen preventivní, ale také kurativní účinek. Kurativní = léčebný účinek. 

CZ_Sanium_AL_spray
i (Zdroj: V-GARDEN s.r.o.)
CZ_Sanium_AL_spray

Aplikaci těchto přípravků je nutné několikrát zopakovat, ideálně po 7-10 dnech. Může se totiž stát, že v údobí mezi udanými 7-10 dny zaprší a veškerý postřik se smyje. Jinak ale výrobce garantuje nástup účinku postřiku již za hodinu od aplikace na rostliny. Dokonce až 6 týdnů po postřiku by se na našich zahradách neměli škůdci vyskytovat. 

Přímo proti slimákům a plzákům nabízí přípravky nové generace granule, které se volně rozhodí do záhonu. Nevytváříme žádné hromádky. Přípravek proti slimákům je obohacen o železité hnojivo, takže jakmile dojde k rozložení přípravku, zároveň si záhony se zeleninou i pohnojíme. 

Sanium AL

Postřikový insekticidní přípravek k přímému použití ve formě kapaliny k aplikaci bez ředění určený k ochraně zeleniny, bylinek a ovocných stromů. Sanium ultra AL účinkuje proti žravým škůdcům jako jsou mšice, molice, štěnice, vrtule, mery, housenky, brouky a motýly. Vždy postřikujte důkladně listy a stonky ze vzdálenosti 15-30 cm do stékání - na listech se tvoří kapky, tak aby nedocházelo ke stékání. Ošetřete celou rostlinu včetně spodní strany listů. Opakujte podle potřeby po 7-14 dnech až do vymizení škůdce. Neošetřujte za silného slunečního záření a v období kvetení plodin.

Proti slimákům nám pomůže granulovaný přípravek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Proti slimákům nám pomůže granulovaný přípravek

Vrtalky

Mezi nejúpornější škůdce na cibuli, pórku a dalších příbuzných plodinách je Vrtalka pórová (Phytomyza gymnostoma). Mušky 1. generace létají v dubnu až květnu. Mušky 2. generace létají v srpnu a září. Samičky kladou vajíčka do srdéček cibulí nebo pórku, kladélkem propichují listy a vajíčka kladou do úhledných řádků, kde následně dochází k masívnímu nárůstu larev. Ty pak vykusují do srdéček cibule cestičky a celou rostlinu znehodnocují. Výskyt vrtalek poznáme podle nepřirozeně zkroucené cibulové natě. Tento proces je nevratný, silně napadené rostliny je nutné odstranit z porostu i ze skladu a nekompostovat je. Pór a cibuli následně v příští sezoně doporučujeme pěstovat v co největší vzdálenosti od loňských ploch.

Cibuli prohlížíme zejména na výskyt vrtalky pórové
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Cibuli prohlížíme zejména na výskyt vrtalky pórové

Likvidace a ošetření

  • Ošetření provádíme pomocí insekticidů na jaře i na podzim. Zde je nutné připomenout, že insekticidy je možné použít pouze na okrasné rostliny, protože tyto prostředky na likvidaci vrtalek obsahují látku pyrethrin, který je škodlivý i pro člověka. 
  • Mimo ošetření chemickými přípravky se můžeme proti vrtalce bránit i mechanicky. Stačí včas a důkladně záhon překrýt netkanou textilií. 
  • Se zjištěním výskytu nám pomohou žluté lepové desky, na které se dospělé mušky vrtalky nachytají. 
  • Napadené listy rostlin pravidelně odstraňujeme a likvidujeme. Zbytky rostlin, které mohou obsahovat kukly, zaryjeme hodně hluboko do půdy.
  • Po stránce likvidace biologickou cestou vrtalku pórovou napadá lumek.

Neměli bychom však přestat být ostražití, protože vrtalka neškodí zdaleka pouze na pórku, ale je schopná napadat i okrasné rostliny, zejména okrasné cibuloviny.

Publikováno: 30. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová