Základem téměř každého návrhu zahrady jsou dřeviny v kombinaci s trvalkami a vytrvalými travinami. V dnešním závěrečném dílu seriálu si budeme povídat o trvalkových záhonech, které teprve dodají zahradě správnou dynamiku a proměnlivost.
O tom, jak správně vybrat rostliny pro bezúdržbový trvalkový záhon, podle čeho se řídit a jak kombinovat byliny, traviny i keře, budeme hovořit se zahradní architektkou Kateřinou Pospíšilovou, jež je zároveň autorkou i majitelkou nádherně kvetoucí zahrady, kterou jsme navštívili.
V minulých dílech jsme si vysvětlili důležitost vazby na přírodní podmínky při zakládání zahrady i o tom, jakým způsobem ovlivňují návrh, způsob založení nebo sortiment rostlin. Jak tento proces probíhal na vaší zahradě?
Moje zahrada je založená na jílu, takže důležitá byla příprava, a hlavně zapravení dostatku organické hmoty. A kromě toho jsme si také hodně pomohli terénními modulacemi nebo vyvýšenými záhony. Jsou tu i kamenné zídky či rovnaniny a podobné oživující prvky. To vše hodně pomáhá budoucí rozmanitosti.

Vidím vaše nádherné travino-trvalkové záhony a zajímalo by mě, jakým způsobem a na jakých principech jste kombinaci rostlin vytvářela.
V první řadě je potřeba vzít do úvahy, kde rostliny porostou, jestli je to místo osluněné nebo je ve stínu, a kolik tam bude přirozené vláhy. Když vyřešíme tuto základní otázku, tedy správná rostlina na správné místo, tak se potom můžeme soustředit na skladbu záhonu. Zásada je kombinovat rostliny, které mají odlišnou strukturu, některé působí hruběji, jiné jsou jemnější. Stejně tak kombinujeme rostliny a různou výškou a barvou listu či květu. Je totiž dobré, když záhon není jednolitý, ale oči se můžou zastavit na různých bodech. Je logické, že struktura i barevnost se v průběhu ročních období mění. Já jsem kombinovala vícebarevné záhony, ale nemusí to být pravidlo, stejně krásně vyzní jednobarevná kompozice anebo skladba postavená na kontrastu dvou výrazných barev na zeleném pozadí.

Několikrát jsme se v našich předchozích dílech bavili o funkci mulče. Zajímalo by mě, jaký je váš názor na mulčovací geotextilii.
Její použití rozhodně nedoporučuji, obzvlášť v kombinaci s mulčem, který se obvykle sype na ni. Bohužel ale ti, kteří tak činí, si v zájmu vlastního pohodlí neuvědomí, že tak zabraňují přístupu vzduchu a přirozenému ohumusení půdy – žížaly, které běžně v půdě přežívají, pod textilií nemůžou dělat to, co nejlépe umí. Půda pod geotextilií rychle degraduje a rostliny se nerozrůstají a nezapojí se. Vzniká tak začarovaný kruh. Mimochodem, všimla jsem si z vašich předchozích dílů, že v žádné ze zahrad, které zakládali odborníci, geotextilie použita nebyla.

Travino-trvalkové záhony se krásně proměňují v průběhu celého roku, můžete nám říct, co v jakém období vypadá obzvlášť efektně?
Jarní sezonu samozřejmě otevírají cibuloviny. I na mojí zahradě výborně prospívají narcisy a některé tulipány, pochopitelně i další drobnější cibuloviny. Potom, když jaro pokročí směrem k létu, se přidávají i okrasné česneky, rané denivky či šalvěje. Pak už přichází to největší letní kvetení a záplava všech pestrých barev, které nenápadně přecházejí do raného podzimu. Zde jsou moji hlavní favorité astry a trávy.

Zastavme se prosím ještě na chvíli u travin…
Trávy výborně vyplňují záhony v létě, ale jejich čas přichází na podzim, kdy kvetou a jsou nejvíc vidět. Jejich půvab vytrvává i přes zimu. Traviny se totiž, na rozdíl od trvalek, na podzim nestříhají, protože během zimy, kdy je logicky vše odkvetlé, záhony zdobí. Navíc jsou úkrytem a potravou pro mnoho živočichů. Proto je stříháme a upravujeme až na jaře, kdy je vystřídají cibuloviny.

Existují nějaké trendy použití dřevin v kombinaci s trvalkovými záhony?
Určitě, trvalkami se dají podsadit ať už běžné stromy, anebo v poslední době velmi oblíbené vícekmeny, jež jsou právě oním zajímavým trendem několika posledních sezon. Vícekmeny jsou, jak se dá z názvu vytušit, v podstatě malé stromky anebo i vzrůstné keře s více kmínky. Stromky, vícekmeny i keře můžeme samozřejmě pořídit pěkně zapěstované v zahradním centru, anebo se můžete rozhlédnout po zahradě či jejím okolí a možná, že tam nějakého adepta, který se dá použít, najdeme. Máte navíc i jistotu, že se mu na vaší zahradě bude dařit nebo že si nezavlečete nějakého usurpátora. Když se stromek ujme, podsadíme jej trvalkami. Hlídáme ale poměr výšky kmenu a vzrůst rostliny, aby si vzájemně nekonkurovaly.

Napadají vás nějaké konkrétní příklady v této zahradě?
Velmi populární jsou například muchovníky a také túje, ruj nebo svída. Je ale potřeba si stále uvědomovat, že trvalkové záhony nejsou jenom o barvě a kvetení, ale ohromně důležité je dodávat jim i strukturu tak, aby byly zajímavé nejenom během kvetoucí sezony, ale také v zimě.

Vyvarujte se chyb při plánování zahrady:
Publikováno: 28. 9. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová