reklama

Jedinečná růže šípková: Šípky obsahují až 20x více vitaminu C než citrusové plody - a to už je něco!

Rozvětvený trnitý keř zná snad každý. Růže šípková (Rosa canina) byla v dávných dobách symbolem ženství a léčivé účinky plodů využívali již v mladší době kamenné. Šípky jsou oblíbené jako přírodní zdroj vitaminu C, který zvyšuje obranyschopnost proti chorobám z nachlazení. Svou jemnou silou účinně dezinfikuje a uklidňuje zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu.

V centru pozornosti  jsou teď šípky, které sbíráme v době největší zralosti (obvykle začátek října), kdy mají intenzivní červenou barvu. Vyrazíme na ně za suchého a slunného počasí, protože to je v nich nejvíc vitaminu C. Po utržení je vhodné každý šípek rozříznout a rychle usušit při vyšších teplotách (60–80 °C). Správně usušené šípky mají oranžovou až tmavohnědou barvu, slabou ovocnou vůni a nakysle sladkou a svíravou chuť. Zásoby šípků každý rok obnovujeme, protože loňské už nemají prakticky žádné léčivé účinky. Skladujeme je ve vzduchotěsné sklenici v suchu a chladu.

Šípky
i (Zdroj: Pixabay)
Šípky

Proč a jak růže šípková léčí

Šípky obsahují vitamin C, karoteny, kyselinu nikotinovou, pektiny, třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, slizy, minerální látky (draslík, vápník) a silice. Čaj ze šípků  je vhodný jako prevence zejména na podzim v období zvýšeného výskytu chorob z nachlazení a pak v době sníženého přísunu vitaminů koncem zimy a v předjaří, v období těhotenství, kojení a při horečnatých onemocněních. Působí močopudně, má osvěžující a povzbuzující účinek. Dlouhodobé užívání snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zpevňuje cévy a zlepšuje látkovou výměnu. Osvědčil se také při ledvinovém a močovém písku a kamínkách.  Léčivé jsou také okvětní plátky, které obsahují flavonoidy, silice a třísloviny. Účinné látky obsažené v růžových květech podporují výživu pokožky, a působí tak proti stárnutí, také stahují póry. Hojí kožní záněty i akné, prospívají i pleti suché.

Šípkový čaj

Nejvhodnějším způsobem přípravy šípkového čaje je nechat asi 2 lžíce rozdrcených šípků v 500 ml studené vody 1 hodinu macerovat, pak přivést k varu a nechat asi 15 minut vyluhovat. Podle jiných receptů se šípky nechávají macerovat přes noc ve studené vodě a před pitím se zahřejí na teplotu nápoje a scedí. Při použití drcených šípků čaj přecedíme přes hustou tkaninu, abychom ho zbavili nežádoucích dráždivých chloupků.

Neodolatelná růže šípková 3
i (Zdroj: Pixabay)
Neodolatelná růže šípková 3

Šípkový sirup

Na oblíbený sirup zalijeme 1 kg zralých šípků 2 litry studené vody a rozmixujeme ponorným mixérem. Dáme na 5 hodin do chladničky. Pak přidáme svitek skořice a svaříme. Po vychladnutí opět dáme na 12 hodin do chladničky. Dobře přecedíme přes plátno, aby v tekutině nezůstaly chloupky, doplníme do 3 litrů vodou, přidáme 5 kg cukru, 120 g kyseliny citronové a přivedeme k varu. Sbíráme pěnu. Hotový sirup nalijeme do vyvařených skleněných lahví, zavíčkujeme. Sterilujeme při 90 °C asi  20 minut.  

Neodolatelná růže šípková 4
i (Zdroj: Sirupy a džemy FITO)
Neodolatelná růže šípková 4

Šípkový džem 

Asi 850 g šípků, zbavených stopek a bubáků přepůlíme a pod vodou z nich vyndáme semínka a chloupky. Šípky zalijeme vodou tak, aby byly úplně ponořené. Přivedeme k varu a vaříme asi 1/2 hodiny doměkka. Pak šípky umeleme na masovém mlýnku nebo rozmixujeme. Poté propasírujeme přes velmi jemné síto. Získanou hmotu zvážíme, na každý kilogram hmoty přidáme 500 g cukru (šípky je dobré nejdříve ochutnat a pak postupně přidávat cukr). Přidáme 1/2 lžičky mletého hřebíčku (rozdrtíme v hmoždíři) a vaříme asi 15 minut do požadované konzistence. Pak plníme do sklenic, které zavíčkujeme a sterilujeme při 90–100 °C zhruba 20 minut.

Neodolatelná růže šípková
i (Zdroj: Sirupy a džemy FITO)
Neodolatelná růže šípková

Šípková omáčka

A když už máme džem, můžeme zkusit proslulé kančí se šípkovou omáčkou: do masového výpeku vmícháme 200 ml červeného vína, 120 g šípkového džemu a trochu vody, bude-li potřeba.  Omáčku provaříme a ochutíme citronovou šťávou a kůrou, případně solí a cukrem. 

Publikováno: 14. 8. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová